بلیط هواپیما

رپورتاژ کربوکسی تراپی؛ سه سوته جوون شو!

امروزه ده‌ها روش برای جوانسازی پوست وجود دارد و اما کربوکسی تراپی در این میان نه‌ تنها ارزانترین و مقرون به صرفه‌ترین آنهاست بلکه روشی است سریع با دوران نقاهت کوتاه و در عین حال کاملاً موثر، ضمن اینکه بسیار کم عارضه و شاید حتی بتوان گفت بدون عارضه است چرا که در این روش برای جوانسازی از تزریق گاز دی اکسید کربن زیر پوست استفاده می‌شود و دی اکسید کربن ماده ای است که همواره و در هر لحظه در خون ما جریان دارد و بدن ما با آن آشناست. 

کربوکسی تراپی چیست؟

  کربوکسی‌تراپی یکی از روشهای جوانسازی پوست و  کاهش چربی‌های موضعی‌ است که در آن از تزریق گاز دی اکسید کربن زیر پوست استفاده می‌شود.

 

 کربوکسی‌تراپی روشی موثر برای  بهبود پف، تیرگی و چروک زیر چشم، چین و چروکها و شل‌ شدگی های پوستی، خطوط شکمی پس از زایمان، سلولیت، چربی‌های موضعی و… است.

 

کربوکسیتراپی نیز، همچون بسیاری از روشهای دیگر زیباسازی پوست، ابتدا و از دهه‌ها پیش برای درمان بیماریها مورد استفاده قرار می‌گرفت اما از سال ۱۹۹۵ پا  به عرصه زیبایی و جوانسازی پوست نیز گذاشت.

 

چرا کربوکسی تراپی؟

 


 

امروزه  ده‌ها روش برای جوانسازی پوست وجود دارد که شما می‌توانید بسته به سلیقه و اهداف خود از بین آنها انتخاب کنید. مثلا در نوعی از روش میکرودرم ابریژن، جوانسازی با لایه برداری پوست از طریق دستگاهی انجام می‌شود که دارای سطحی ساینده است یا در روش میکرونیدلینگ از ایجاد سوراخهای ریز برای تحریک پوست به کلاژن سازی استفاده می‌شود و…

 

در این بین از جمله علتهای محبوبیت کربوکسی تراپی در کلینیک دکتر هنرور، غیر تهاجمی بودن و کم عارضه بودن  آن  به علت آشنا بودن بدن با دی‌اکسید کربن است اما منظورمان چیست؟

 

 از آنجا که دی اکسید کربن ماده ای است که هر لحظه در تمام بدن ما از طریق خون در حرکت است بنابراین تا وقتی که میزان دی اکسید کربنی که به زیر پوست تزریق می‌شود بیش از اندازه نباشد، بدن نسبت به آن واکنش منفی نشان نمی‌دهد در حالیکه مثلا در روش تزریق بوتاکس، ماده ای وارد بدن می‌شود که ممکن است برای عده‌ای حساسیت‌زا باشد. به همین علت، روش کربوکسی تراپی یک درمان غیر تهاجمی و کم‌عارضه محسوب می‌شود.

 

یادآوری می کنیم که سلولهای ما همواره در حال دریافت انرژی از طریق سوزاندن مواد غذایی با اکسیژنی هستند که از طریق ریه و سیستم گردش خون به آنها می‌رسد. در این فرآیند دی اکسید کربن تولید می‌شود که آن نیز دوباره از طریق سیستم گردش خون وارد ریه شده و با بازدم دفع می‌شود.

 

نحوه اثربخشی کربوکسی‌تراپی در جوانسازی و کاهش چربی

 در اینجا می خواهیم توضیح دهیم که چطور تزریق دی اکسید کربن به زیر پوست موجب زیباتر شدن آن می شود؟!

 

جالب است بدانید که  در روش کربوکسی‌تراپی نه تنها بدن به دی اکسید کربن تزریقی، واکنش منفی نشان نمی‌دهد بلکه برعکس، واکنشهای طبیعی بدن نسبت به این تزریق است که موجب بروز اتفاق‌های مثبتی در آن ناحیه می‌شود به این ترتیب که واکنش  ماده تزریقی با آب موجود در بافت و خون آن ناحیه، موجب تولید بیکربنات و اسیدی شدن ناحیه می‌شود و بدن برای تعدیل اسیدیته و میزان زیادتر از نرمال دی‌اکسید کربن در آن ناحیه، شروع به ارسال اکسیژن بیشتر و افزایش خونرسانی می کند.

 

بدن،جهت افزایش خونرسانی در ناحیه مذکور اقدام به گشاد کردن عروق در آن ناحیه و ایجاد مویرگهای جدید می کند. برای ایجاد مویرگهای جدید فاکتورهای رشد در آن ناحیه ترشح می‌شوند و به این ترتیب با وجود خونرسانی بیشتر و فاکتور رشد بیشتر، اتفاقهای خوبی که مد نظر ما بوده است محقق می‌شود. اتفاقاتی مثل رشد کلاژن سازی و  شکسته شدن چربیها که این دو مهم، ما را به نتایج مورد نظرمان می‌رسانند که در پاراگراف بعدی از آن خواهیم گفت.

 

کاربرد کربوکسی تراپی


در روش کربوکسی‌تراپی، رشد کلاژن سازی و  شکسته شدن چربیها به دنبال تزریق دی اکسید کربن به زیر پوست، موجب بهبود شل شدگی و افتادگی پوست، بهبود چین و چروکها، بهبود جای زخم و آکنه، بهبود ترکهای پوستی ناشی از چاقی و حاملگی، بهبود نتایج لیپوساکشن، رفع آثار پیری و جوانسازی پوست، رفع تیرگی پوست در نواحی‌ای چون زیر چشم، بهبود ریزش مو و … می‌شود.

 

مزایا و معایب کربوکسی تراپی

  کربوکسی تراپی روشی است که در عین کم‌عارضه،کم‌تهاجمی،ساده، سریع، ارزان و مقرون به صرفه بودن، موثر نیز هست.

 

یکی دیگر از مزیت‌های کربوکسی تراپی، بی درد بودن آن است. سوزنی که برای تزریق استفاده می‌شود بسیار ریز  و درمان کاملا بی درد است مگر اینکه آستانه درد شما بسیار پایین باشد که در این صورت می توان از کرمهای بی‌حس کننده بهره برد. 

 

گر چه تزریق بی درد است اما ممکن است شما بسته به نوع و محل درمان، حس‌های متفاوتی تجربه کنید مثلا اگر درمان جهت از بین بردن سلولیت در دست صورت گیرد ممکن است حس فشاری را تجربه کنید که حین گرفتن فشار خون از دستانتان حس می‌کنید چون در این مورد  گاز بیشتری زیر پوست تزریق می‌شود، انگار که آن ناحیه را باد کرده باشیم.

 

این روش معایب خاصی ندارد مگر عارضه‌هایی مانند کبودی که ممکن است پیش بیاید و البته ظرف چند ساعت تا چند روز از بین می‌رود. گفتنی است این کبودی در ناحیه زیر چشم ایجاد نمی‌شود.

  

کربوکسی تراپی برای چه افرادی مناسب است؟

کربوکسی تراپی، غالبا محدودیت خاصی ندارد و برای اغلب انسانها قابل اجرا شدن است.

 

تعداد جلسات درمانی اغلب بین ۶ تا ۸ جلسه هست که هر جلسه معمولا بین یک ربع تا نیم ساعت خواهد بود.

تعداد جلسات بسته به نوع، سطح و محل درمان از ۴ تا ۱۰ جلسه است و فاصله بین جلسات نیز از یک هفته تا یک ماه متغیر خواهد بود.

 

نتایج کربوکسی تراپی چقدر دوام دارد؟

 نتایج کربوکسی‌تراپی برای بهبود سلولیت چنانچه رژیم خوب غذایی و ورزش را مد نظر داشته باشید تا چند سال دوام خواهد داشت اما دوام کربوکسی تراپی در جوانسازی پوست بین ۴ تا ۶ ماه خواهد بود.