بلیط هواپیما

معرفی انواع چراغ خطی باریک و پرکاربردترین انواع چراغ لاین

چراغ های خطی از ابزار های نوینی هستند که در نور پردازی و روشنایی محیط تاثیر به سزایی دارند. کاربرد این چراغ ها نسبت به رقبای آن ها بسیار بیشتر است و همچنین این چراغ ها به واسطه فناوری به کار رفته در آن ها، شار نوری و طول عمر بیشتری نیز نسبت به رقبای خود دارند. در ادامه به معرفی و بررسی انواع چراغ خطی باریک و کاربرد آن ها خواهیم پرداخت.

چراغ خطی باریک یا لاین و انواع آن

چراغ لاینی یا همان چراغ خطی، تجهیزات روشنایی نوینی برای روشنایی محیط هستند. منبع نور این چراغ ها به صورت خطی در کنار هم قرار گرفته اند و به همین دلیل به آن ها چراغ خطی می گویند. برای تولید این چراغ ها از لامپ های ال ای دی استفاده می شود که هم از شار نوری بالایی برخودار هستند و هم قطعی و تاریکی های کمتری نسبت به دیگر لامپ ها دارند. چراغ های خطی در دو مدل ساده و منحنی تولید می شوند که هر یک از آن ها کاربرد متفاوتی دارد.

چراغ لاین منحنی

این نوع از چراغ های خطی، انعطاف پذیری بالایی دارند و طراحان از این چراغ ها برای ساخت شکل های هندسی منظم و نا منظم استفاده می کنند. چراغ های منحنی به سه شکل توکار، روکار و آویز در محیط نصب می شوند.

چراغ لاین ساده

این نوع از چراغ های خطی نسبت به دیگر مدل چراغ خطی انعطاف کمتری دارد و معمولا در طراحی های ساده تری استفاده می شوند. این چراغ ها نیز مانند چراغ های خطی منحنی به صورت توکار، روکار و آویز در محیط نصب می شوند. یکی از مهم ترین مدل های چراغ خطی، چراغ های خطی باریک است. این نوع چراغ ها برای کاربری های خاص طراحی و تولید می شود که در ادامه به بررسی آن ها خواهیم پرداخت.

چراغ خطی باریک

چراغ های خطی باریک یکی از مهم ترین محصولات زیر مجموعه چراغ های خطی به شمار می روند. همانطور که از نام این مدل از چراغ ها پیدا است ابعادی باریک تر از دیگر چراغ های خطی دارند و به همین دلیل تنها به صورت توکار نصب می شوند. این چراغ برای سقف کاذبی که از ضخامت کمی برخوردار هستند بسیار مناسب است.

تفاوت میان چراغ خطی باریک و  لاین ساده چیست؟

بزرگ ترین تفاوت میان چراغ های خطی با ضخامت پایین و چراغ های خطی معمولی این است که در ابعاد چراغ های خطی معمولی ارتباط مستقیمی بر قرار است. یعنی هر چه عرض و یا همان پهنای یک چراغ بیشتر شود به همان نسبت ضخامت آنها نیز بیشتر خواهد شد. اما چراغ های باریک از این قائده پیروی نمی کنند. در چراغ های خطی باریک می توانید با توجه به فضا مقدار عرض و یا پهنای چراغ ها را تایین کنید، بدون آن که نگران ضخامت چراغ ها باشید.

پرکاربردترین مدل چراغ های لاین

پرکاربردترین مدل چراغ های خطی باریک یا همان چراغ های لاین، تنها به صورت توکار نصب می شوند. این چراغ ها در دو مدل لبه دار و بدون لبه تولید می شوند که در ادامه به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت:

چراغ های لبه دار باریک

این نوع از چراغ های خطی کم عمق را می توان بر روی سقف های کاذب نصب کرد. همچنین این چراغ ها قابلیت نصب بر روی دیوارهایی با شرایط خاص مانند دیوار های کاذب را نیز دارند.

چراغ های بدون لبه باریک

چراغ های بدون لبه باریک با استفاده از پیچ به سقف های کاذب وصل می شوند که برای این کار لازم است تا منبع نور، نوار های ال ای دی و طلق دیفیوزر ها در داخل پروفیل ها تعبیه شود. لازم به ذکر است که نصب چراغ های خطی بدون لبه کار دشواری نسبت به نصب دیگر انواع این چراغ ها است بنابراین بهتر است برای نصب این چراغ ها به سراغ افراد با تجربه و متخصص در این حوزه بروید.

راهنمای نصب چراغ های خطی

چراغ های خطی باریک

برای نصب چراغ های خطی کم ارتفاع و یا باریک لبه دار، کار سختی را در پیش نخواهیم داشت، چرا که این نوع از چراغ ها برای محیط هایی بدون زیر ساخت و پنلی تولید شده اند. یعنی اگر در محل نصب زیر ساخت کافی برای نصب این چراغ ها وجود نداشت می توان در کناف های سقف کادب شیار هایی ایجاد کرد و این چراغ ها را نصب کرد.

در نصب چراغ های خطی بدون لبه کار کمی دشوار می شود چرا که نیاز است تا منبع نور، ال ای دی ها و دیفیوزر در پروفیل نصب گردند و این چراغ ها با پیچ به سقف های کاذب متصل شوند بنابراین بهتر است از متخصصان برای نصب کمک گرفت.

چراغ های خطی معمولی

چراغ های خطی معمولی در سه مدل مختلف نصب می شوند که نصب هر یک از آن ها متفاوت است. این چراغ ها به صورت توکار، روکار و یا آویز نصب می شوند. چراغ های توکار در داخل سقف های کاذب قرار می گیرند و در دیدرس نیستند برای نصب این نوع از چراغ ها لازم است تا زیر ساخت ها در سقف های کاذب رعایت شود و یا اینکه کناف کار شیار هایی مناسب برای این مدل از چراغ های خطی در کناف ها را ایجاد کند. لازم است بدانیم که این مدل از چراغ های خطی یکی از پر مصرف ترین انواع این چراغ ها است و در داخل و نمای ساختمان های مسکونی و اداری کاربرد دارد.

برای نصب چراغ های خطی روکار نیاز است تا این چراغ ها را به وسیله پیچ ها به سقف و یا دیوار متصل کنید. این مدل از چراغ های خطی بعد از نصب در دیدرس افراد قرار دارد. از این مدل چراغ خطی در طراحی های خاصی استفاده می شود.

چراغ خطی آویز با استفاده از کابل هایی مخصوص نصب می شوند، یک سمت از این کابل ها به چراغ ها و سمت دیگر به داخل سقف وصل می شود برای نصب این مدل از چراغ ها باید بسیار دقت داشت که این چراغ در حالت تعادل قرار گرفته باشند.

کلام آخر
دنیای چراغ های خطی و چراغ های باریک همچنان رو به پیشرفت است و روز به روز فناوری های بیشتری در این عرصه خلق می شود. در این مقاله سعی کردیم تا شما عزیزان هر چه بیشتر با انواع چراغ خطی باریک و پرکاربردترین نوع چراغ لاین آشنا شوید.

بلیط هواپیما