چیلر چیست؟

پیدایش سیستمی به نام چیلر باعث ایجاد تحول عظیمی در صنعت خنک سازی هوا و تهویه مطبوع شده است که به کار گرفتن آن در این راستا شرایط بسیار ایده آلی را در محیط های صنعتی و یا خانگی ایجاد کرده است؛ اما با این وجود هنوز عده بسیار زیادی از جمعیت کشور ما با چیلر، کاربرد آن و ویژگی های مختلفش آشنایی کامل ندارند و به همین دلیل لازم است تا به بررسی همه جانبه چیلر بپردازیم تا کسانی که به کسب اطلاعات در این زمینه نیاز دارند و قصد دارند شناخت بیشتری از چیلر به دست آورند، امکان افزودن به آگاهی خود را داشته باشند. شرکت توسعه و تدبیر تلاش ماندگار یکی ازبزرگترین واردکننده های چیلر در ایران است.

لازم به توضیح است که چیلرها در آینده بسیار نزدیک بر اساس ویژگی های خود، رفته رفته جایگاه کولر های ابی و گازی را پر می کنند و به عنوان رایج ترین سیستم تهویه هوای مطبوع به حساب خواهند آمد که در حال حاضر استفاده از آنها در کشور ما آغاز شده است اما هنوز به عنوان یک سیستم رایج تهویه مطبوع شناخته نمی شوند.

چیلر چیست و چه کاربردی دارد؟

چیلر در واقع جدیدترین سیستم تهویه هوای مطبوع است که به برای ایجاد سرمایش در محیط های گوناگون مورد استفاده قرار می گیرد و با ارسال آب خنک به دستگاه هایی همچون هوا ساز و یا فن کویل ها، هوای خنک و مطبوع را به وجود می اورد.

در رابطه با چیلر و کاربرد آن باید اشاره شود که این دستگاه به تنهایی قادر به ایجاد هوای خنک در محیط نیست بلکه برای استفاده از آن باید حتما دستگاه هایی همچون فن کویل و یا هوا ساز را نیز در اختیار داشت و با اتصال آنها به چیلر از قابلیت های این دستگاه استفاده کرد. چیلر مدیا یکی از بهترین برندهای چیلر در ایران است.


انواع چیلر چیست؟

چیلرها از نظر نوع کاربرد می توانند به 2 گروه صنعتی و خانگی تقسیم بندی شوند که ویژگی هایی آنها از قبیل زیر هستند:

چیلر خانگی

چیلرهای خانگی از جمله چیلرهایی هستند که برای ایجاد هوای خنک و تهویه مطبوع در خانه ها تولید می شوند و از نظر شرایط فیزیکی در مقایسه با چیلرهای صنعتی کوچک تر هستند که به همین دلیل منبع انبساط و پمپ آنها در داخل دستگاه طراحی شده است.

به عنوان مثال: مینی چیلرها از جمله چیلرهای خانگی محسوب می شوند که به کمک انها می توان مساحتی در حدود 150 الی 300 متر را خنک کرد.

چیلر صنعتی

در صورتی که از چیلر در محیط های صنعتی استفاده شود، به آن چیلر صنعتی می گویند و هدف از به کار بردن چیلر در محیط های صنعتی ایجاد سرمایش و برودت است. سیالی که در چیلرهای صنعتی به کار می رود و مورد استفاده قرار می گیرد، آب و یا اتیلن گلیکول خواهد بود که در واقع منظور از اتیلن گلیکول همان مایع ضد یخ است.

انواع چیلر خانگی چیست؟

چیلرهای خانگی به خودی خود دارای 2 نوع مختلف هستند که انواع آن از قبیل زیر می باشند:

چیلرهای یکپارچه خانگی

چیلرهای یکپارچه خانگی که به آنها تک فاز نیز گفته می شود به این شکل است که در آن تمامی اجزا یعنی کمپرسور، منبع انبساط، کندانسور و پمپ در یک محفظه قرار گرفته اند و این نوع چیلر را می توان به صورت یکپارچه در پشت بام و یا تراس نصب کرد.

چیلرهای دوپارچه خانگی

در چیلرهای دوپارچه خانگی همان طور که در نام آن مشخص شده است، اجزای تشکیل دهنده چیلر به دو بخش تقسیم می شوند که اواپراتور و پمپ آن در یک محفظه جداگانه قرار داده می شود و پمپ باکس آن نیز در داخل منزل قرار می گیرد تا از یخ زدگی لوله ها در فصل سرد جلوگیری شود؛ لازم به توضیح است که چیلرهای خانگی دوپارچه در مقایسه با انواع یکپارچه به صرف هزینه بیشتری برای لوله کشی نیاز دارند اما با این وجود یکی از بهترین گزینه ها برای تولید هوای سرد و یا گرم در محیط های خانگی محسوب می شوند.

آشنایی با اجزای تشکیل دهنده چیلر خانگی

چیلرهای خانگی از بخش های مختلفی تشکیل می شوند که به برخی از اجزای انها در فوق اشاره شد و حال آنها را شرح خواهیم داد:

اواپراتور

اواپراتور یکی از اجزای تشکیل دهنده چیلر خانگی است که وظیفه آن سرد کردن آب است که برای بهینه سازی عملکرد اواپراتور بهتر است تا اطراف آن را با عایق های حرارتی تحت پوشش قرار داد.

کمپرسور

کمپرسور در واقع مهم ترین قسمت چیلر خانگی محسوب می شود و به منظور متراکم سازی سیال موجود در چیلر از آن استفاده می شود. کمپرسورهایی که در چیلر استفاده می شوند شرایط متفاوتی دارند که نوع اسکرال از متداول ترین انواع کمپرسور است که در چیلر خانگی استفاده می شود زیرا استفاده از آن باعث تولید سر و صدای بسیار کم می شود و میزان بهره وری آن بسیار زیاد است.

کندانسور

کندانسورها بخشی از اجزای چیلر خانگی هستند که همانند چیلر هوا خنک عمل می کنند و در صورت نبود آب برای ایجاد هوای خنک، به کار بردن برج خنک کننده را از بین می برند و بدون نیاز به آن می توان از طریق کندانسور عملیات خنک سازی را انجام داد.

تابلو برق

تابلو برق بخشی از چیلر خانگی محسوب می شود که برای کنترل و نظارت بر عملکرد اجزای مختلف چیلر مورد استفاده قرار می گیرد.

پمپ آب

پمپ آب یکی از اصلی ترین بخش های چیلر خانگی است که وظیفه دارد تا آب را از چیلر به داخل تیوپ لیزر پمپاژ کند و آب خنک را به داخل تیوپ انتقال دهد.

بخش پایانی

چیلر و  یکی از مهم ترین انواع آن یعنی چیلرخانگی را تا حدودی مورد بررسی قرار دادیم تا کسانی که قصد استفاده از این دستگاه تهویه هوا را دارند با قابلیت های آن آشنا باشند و بتوانند با شناخت بیشتر دست به خرید این دستگاه بزنند و از آن به منظور تهویه هوا استفاده کنند.

در صورت نیاز به خرید چیلر در انواع خانگی و یا صنعتی توجه داشته باشید که آن را از فروشگاه معتبری همچون مجموعه ( توسعه تدبیر و تلاش ماندگار )  ttmenterprise.com تهیه کنید تا به این شکل یک خرید مطمئن و با آرامش خاطر داشته باشید.

سرزمین خودرو ایرانیان