تجهیزات جانبی پمپ آب

تجهیزات جانبی پمپ آب در میزان بازدهی پمپ نقش بسیار مهمی را بر عهده دارند. برای اینکه یک انتخاب عالی از لوازم جانبی این دستگاه داشته باشید باید از عملکرد تجهیزات آگاهی داشته باشید. پمپ‌های آب انواع مختلفی دارند و به شکل‌های مختلفی نصب و راه اندازی می‌شوند.

لوازم جانبی پمپ‌های آب بر روی میزان آبدهی و هد، تاثیر زیادی دارند. به عنوان مثال اگر یک شیر نامناسب را برای پمپ خانگی خود انتخاب کنید میزان دبی و هد پمپ به میزان زیادی کم می‌شود. پس باید در انتخاب تجهیزات جانبی پمپ آب دقت لازم را داشته باشید و از جایی مطمئن نسبت به خرید آن اقدام کنید. سایت ؟؟؟ توزیع کننده انواع لوازم جانبی پمپ آب در ایران است.

انواع لوازم جانبی پمپ ها

برخی از مهم ترین قطعات و تجهیزات جانبی پمپ آب عبارت‌اند از:

ست کنترل

ست کنترل پمپ یکی از اصلی ترین قطعات هر پمپ است. این قطعه وظیفه قطع و وصل کردن جریان پمپ را بر عهده دارد. همچنین این قطعه دارای معیارهایی برای نظارت بر دبی و فشار ورودی و خروجی سیال است. مثلاً در صورتی که فشار خروجی کافی نباشد اجازه خارج شدن سیال را نخواهد داد. در موارد دیگر این قطعه قادر است هنگامی که موتور الکتریکی خراب یا جریان قطع و وصل شود؛ پمپ را از مدار خارج کند.

 پروانه

یکی از مهم ترین قطعات پمپ، پروانه‌ها هستند. پروانه‌ها دارای تیغه‌هایی هستند که وظیفه دارند تا سیال را به سمت خروجی انتقال دهند. پروانه‌ها قطعات بسیار حساسی هستند. همچنین بسیار ضروری است تا در رابطه با سلامت آن‌ها اطمینان حاصل کنید.

شفت یا محور  

یکی دیگر از قطعات مهم پمپ شفت یا محور است. لازم به ذکر است که پروانه حول آن به چرخش در می‌آید. این قطعه گشتاور را از موتور به پروانه‌ها انتقال می‌دهد. شفت یا محور باید بسیار محکم باشد تا در مقابل گشتاورهای بالا تغییر شکل ندهند.

بلبرینگ

 بلبرینگ‌ها یکی دیگر از قطعات اساسی در ساختمان پمپ‌ها هستند. بلبرینگ می‌تواند حرکت شفت را کم کند تا ضربه‌های بسیار کم تری به بدنه پمپ وارد شود. بر اساس نیرویی که شفت پمپ وارد می‌کند؛ از بلبرینگ‌های محوری، شعاعی یا ترکیبی بهره گرفته می‌شود. همچنین بلبرینگ‌ها قادر هستند تا اصطکاک بین شفت چرخان و استاتور را کاهش دهند.

آب بندی مکانیکی

نوارهای آب بندی مکانیکی یکی از تجهیزات بسیار کاربردی پمپ‌ها هستند. در ضمن نوارهای آب بندی مکانیکی جزو تجهیزات ایمنی پمپ هستند. لازم به ذکر است که متخصصان بسیاری بر نصب آن تأکید دارند. همچنین این تجهیزات باعث جلوگیری از نشتی و خروج سیال از محفظه پمپ می‌شوند. جالب است بدانید که یکی از کاربردهای این قطعه آن است که کمک می‌کند تا پمپ به صورت خشک کار نکند. زیرا خشک کار کردن پمپ می‌تواند آسیب بسیار زیادی به پروانه و موتور پمپ وارد کند.

خرید کلید اتوماتیک هیوندای

فلوتر

فلوتر‌ها یکی دیگر از قطعات مهم در پمپ‌ها هستند. جالب است بدانید که فلوتر دارای عملکردی شبیه به نوار آب بندی است. لازم به ذکر است که در نوارهای آب بندی از نشت سیال جلوگیری می‌شود. این موضوع به این دلیل اهمیت دارد که مخزن خالی نشود و پمپ به صورت خشک کار نکند. در فلوتر نیز بسیار مهم است که مقدار سیالی که در مخزن وجود دارد اندازه گیری ‌شود.

 زیرا هنگامی که سطح سیال به یک مقدار خاص کاهش پیدا می‌کند؛ برق موتور به صورت خودکار قطع خواهد شد. یادتان باشد که جریان آب ورودی و خروجی پمپ طوری باشد که مقداری از سیال مورد نظر در مخزن وجود داشته باشد. همچنین امروزه این تجهیزات به بهترین لوازم جانبی برای کنترل و اندازه گیری سطح مایع تبدیل شده‌اند. شما به وسیله این تجهیزات می‌توانید حجم آبی که در مخزن قرار دارد را اندازه بگیرید.

شیلنگ پمپ (اتصالات پمپ)

شیلنگ یا اتصالات متصل به پمپ وظیفه انتقال سیال را از یک نقطه به نقطه دیگر بر عهده دارند. همچنین جنس شیلنگ‌های پمپ از گالوانیزه است و طولی در حدود 80 تا 100 متر دارند. نکته دیگری که وجود دارد این است که این شلنگ‌ها انعطاف پذیری مناسبی دارند. استفاده از لوله‌های پلاستیکی نیز در بعضی موقعیت‌ها مناسب است. یکی از بزرگ ‌ترین معایب این لوله‌ها انعطاف ناپذیری آن‌ها است. اما بهترین مزیت لوله‌ها در مقایسه با شیلنگ، محکم بودن آن‌ها است.

مانومتر آنالوگ

مانومترها برای اندازه گیری فشار درون مخزن پمپ مورد استفاده قرار می‌گیرند. این قطعه برای کنترل فشار در مخزن سیال بسیار مناسب هستند. همچنین از اتفاق افتادن مشکلات مختلف جلوگیری می‌کنند. در صورتی که فشار مخزن بیش از حد افزایش یابد ممکن است مخزن منفجر شود. کم شدن بیش از حد فشار مخزن می‌تواند جریان برق را قطع کند.

کلید فشار

کلید فشار یکی دیگر از مهم ترین تجهیزات ایمنی پمپ است. شما می‌توانید از این قطعه برای جلوگیری از نوسانات شدید فشار در داخل مخزن استفاده نمایید. نوسانات فشار ممکن است آسیب جبران ناپذیری به پمپ و تجهیزات وابسته به آن وارد کند. اغلب افرادی که متخصص نیستند هنگامی که این تجهیز را نصب نمی‌کنند باعث افت عملکرد پمپ و حتی سوختن پمپ خواهند شد. این تجهیز به میزان زیادی در مناطقی که آب قطع و وصل می‌شود؛ بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

چند راهه

چند راهه یکی از قطعات بسیار مهم و کاربردی در انتقال سیال است. این قطعه مخزن پمپ، کلید فشار و مانومتر را به یکدیگر وصل می‌کند. همچنین هماهنگ بودن همه این تجهیزات زمانی می‌تواند رخ دهد که یک ست کنترل قادر باشد تا دبی و فشار در نقاط مختلف را اندازه گیری کند. لازم به ذکر است که این قطعه به هدایت جریان‌های مختلف به یک سمت کمک می‌کند. همچنین شما می‌توانید از چند راهه برای انتقال یک ورودی به سمت چند خروجی استفاده نمایید.

همان طور که ذکر کردیم؛ بسیار مهم و ضروری است که شما از تمامی این تجهیزات برای پمپ مورد نظر خود استفاده کنید. تجهیزات جانبی دیگری هم وجود دارد که شامل ترموستات، تیوب، شیرآلات و کنترلرها می‌شوند.

خرید تجهیزات جانبی پمپ آب

تأمین تجهیزات جانبی پمپ آب نقش مهمی در ارتقا کیفیت آن و کاهش هزینه‌های خرید یک پمپ آب دارد. سایت ؟؟؟ با عرضه تجهیزات با کیفیت پمپ آب و ارائه مشاوره در هنگام خرید، برای شما زمینه‌ای لازم برای خریدی امن را فراهم کرده است. کارشناسان مجرب این مجموعه آماده ارائه اطلاعات فنی و پاسخگویی به شما مشتریان عزیز هستند.

 

سرزمین خودرو ایرانیان