برای رقابت در گوگل به کمپین سئو نیاز دارید.

برای رقابت در گوگل به کمپین سئو نیاز دارید.

 به زبان ساده، کمپین سئو یک تلاش برنامه ریزی شده برای بهینه سازی وب‌سایت و بهبود رتبه بندی است. مهم‌ترین خصیصه این کمپین زمان بر بودن آن است که البته در نهایت به نتایج مثبت و سود آور منجر می‌شود. این پروسه شامل تحقیق کلمه کلیدی، ممیزی وب، تجزیه و تحلیل سئو، بهینه سازی وب‌سایت، لینک سازی و بسیاری موارد دیگر است.   در کمپین هر قدمی که برای بهبود سئو سایت برداشته می‌شود باید ثبت و اندازه گیری شود، همین نکته نشان‌دهنده تفاوت کمپین با روال عادی پیاده سازی است.

 

چیدن استراتژی و طراحی کمپین سئو

یک روش عالی در ساخت کمپین سئو محک‌زدن عملکرد فعلی خود دررابطه‌با وب‌سایت است. ارزیابی آمار فعلی بهترین راه برای شروع تعیین اهداف، بررسی نتایج و تجزیه تحلیل موارد کارساز برای وب‌سایت است.  بررسی موارد زیر تصویری جامع از عملکرد کلی وب‌سایت از گذشته تا کنون به شما نشان می‌دهد.

 

ترافیک ارگانیک

به تعداد بازدیدکنندگانی اطلاق می‌شود که از طریق جستجو مستقیم (بدون بک‌لینک و تبلیغات) وارد وب‌سایت شما می‌شوند. راه‌های زیادی برای اطلاع از ترافیک ارگانیک فعلی وب‌سایت شما وجود دارد. می‌توانید از گوگل آنالیتیکس یا هر ابزاری که در دسترس دارید استفاده کنید. بررسی ترافیک ارگانیک نقطه قوت کمپین سئو است

برای شروع؛ نام دامنه خود را وارد کنید، جستجو را بزنید و روی تب ترافیک جستجو آنلاین کلیک کنید تا میزان ترافیک ماهانه نمایش داده شود.

 

رتبه بندی کلمات کلیدی

نشان‌دهنده رتبه‌بندی ارگانیک وب‌سایت شما در مورد جستجو برای یک کلمه کلیدی خاص است و به عبارتی میزان‌نمایش صفحه شما در گوگل را نشان می‌دهد که موجب بهبود رتبه‌بندی سئو وب‌سایت می‌شود. صفحات با رتبه بالاتر ترافیک ارگانیک جستجو بیشتری دریافت می‌کنند. در واقع نتیجه ارگانیک رتبه یک گوگل در مقایسه با رتبه ده، 10 برابر بیشتر است (6/27درصد در مقابل 4/2درصد) و به همین میزان احتمال بیشتری برای دریافت کلیک وجود دارد. رتبه‌بندی کلمات کلیدی در کمپین سئو ازاین‌جهت حائز اهمیت است.

رتبه‌بندی کلمات کلیدی نیز در همان صفحه قابل‌مشاهده است. اگر به پایین اسکرول کنید می‌توانید کلمات کلیدی  ارگانیک برتر وب‌سایت خود را ببینید. در واقع این کلمات کلیدی هستند که بیشترین ترافیک را برای وب‌سایت شما ایجاد می‌کنند.

بررسی کلمه کلیدی

 

برای مشاهده اطلاعات بیشتر روی (View Details) کلیک و موارد زیر را بررسی کنید:

·         کلمات کلیدی که در رتبه‌بندی مؤثر هستند.

·         رتبه شما دررابطه‌با کلمه موردنظر.

·         حجم جستجو و تعداد دفعات سرچ کلمه طی یک ماه.

·         میزان ترافیک ورودی کلمات

 

بک‌لینک‌ها

در مرحله بعد کمپین سئو تعداد وب‌سایت‌هایی که  به وب‌سایت شما لینک داده‌اند را بررسی کنید. وب‌سایت‌هایی با تعداد لینک بالا شانس بهتری در رتبه‌بندی جستجو ارگانیک دارند. بک‌لینک‌ها مثل رأی اعتماد هستند، اگر بسیاری از سایت‌های قابل‌اعتماد با سایت شما در ارتباط هستند، موتورهای جستجو متوجه می‌شوند که وب‌سایت شما ارزش ظاهرشدن در SERP (صفحه نتایج موتور جستجو) را دارد.

 در اینجا نحوه مشاهده بک‌لینک‌ها با استفاده از ابزار Semrushs Backlink Analytics آورده شده است.

در تصویر بالا

·         Authority Score معیاری برای تخمین شانس رتبه‌بندی وب‌سایت بر اساس بک‌لینک‌ها و سایر عوامل است.

·         Refering Domains تعداد وب‌سایت‌های که حداقل یک لینک به وب‌سایت شما داده‌اند.

·         Backlinks نشان‌دهنده تعداد کل لینک‌هایی است که به وب‌سایت شما اشاره می‌کنند.

 

استراتژی‌های سئو رقبا را تجزیه‌وتحلیل کنید

در کمپین سئو لازم نیست از طریق آزمون‌وخطا کلمات کلیدی مناسب، محتوای کاربردی و یا بک‌لینک‌های مؤثر را پیدا کنید. کافی است رقبا را تجزیه‌وتحلیل کنید تا هرآنچه برای آن‌ها مفید و کاربردی بوده است را در وب‌سایت خود پیاده‌سازی کنید. تحلیل استراتژی‌های رقبا به شما کمک می‌کند، از نقاط ضعف رقبا خود استفاده کنید، نقاط قوت را تکرار کنید و مهم‌ترین کارهای سئو را اولویت‌بندی کنید. اگر خودتان قادر به انجام آنالیز رقبا نیستید، می‌توانید از یک شرکت سئو کمک بگیرید.

 

رقبای خود را شناسایی کنید

با شناسایی رقبای اصلی سئو شروع کنید تا به وب‌سایت‌هایی که با استفاده از کمپین سئو و کلمات کلیدی موردنظر شما ترافیک سایت خود را افزایش می‌دهند، دست پیدا کنید. از ابزار Organic Research استفاده و نام دامنه خود را وارد کنید. بعد روی تب Competitors کلیک کنید. به پایین صفحه بروید تا لیستی از 100 رقیب ارگانیک برتر وب‌سایت، کلمات کلیدی که به اشتراک می‌گذارند و ترافیک ماهانه آن‌ها را ببینید

 

کلمات کلیدی ارزشمند رقبا را پیدا کنید

کلمات کلیدی که قبلاً امتحان خود را پس داده‌اند در ایجاد یک کمپین سئو بسیار مؤثر هستند. در ابزار Keyword Gap Semrush با واردکردن دامنه وب‌سایت خود در اولین فیلد Root Domain شروع و سپس آدرس دامنه رقبا برتر وب‌سایت را وارد کنید. برای مشاهده هم‌پوشانی کلمات کلیدی (کلماتی که هم شما هم رقیبان استفاده می‌کنید) روی Compare کلیک کنید. حالا می‌توانید لیست کامل کلمات کلیدی، به همراه اطلاعاتی در مورد رتبه‌بندی‌ها، میزان جستجو، دشواری و دیگر موارد را مشاهده کنید.

 

بررسی بک‌لینک‌های رقبا

بک‌لینک‌ها یکی از مهم‌ترین بخش‌های کمپین سئو هستند و بدون استفاده از بک‌لینک تلاش برای رتبه‌بندی بیهوده است. یک تاکتیک عالی این است که ممیزی Backlink Gap را انجام دهید تا وب‌سایت‌هایی را پیدا کنید که با وب‌سایت‌های رقبا شما در ارتباط هستند؛ ولی با وب‌سایت شما لینک ندارند. اگر این وب‌سایت‌ها با رقبای شما در ارتباط هستند، به‌احتمال زیاد از محتوای وب‌سایت شما هم استقبال می‌کنند به‌خصوص اگر محتوای وب‌سایت شما بهتر از رقبا باشد.

با باز کردن ابزار Back link gap شروع کنید. سپس آدرس دامنه خود و رقبا را وارد و روی Find Prospects کلیک کنید. برای انجام هر چه دقیق‌تر کمپین سئو نمودارها را بررسی کنید تا متوجه بشوید کدام رقیب بیشترین بک‌لینک را دریافت می‌کند. اکنون لیستی از وب‌سایت‌های هدف دارید که می‌توانید برای دریافت بک‌لینک به آن‌ها دسترسی داشته باشید.

 

در نهایت

بودجه و اهداف خود را تعیین کنید. تعیین اهداف و شاخص‌های کلیدی عملکرد، مهم‌ترین مرحله ایجاد کمپین است. این امر به شما کمک می‌کند راه‌های رسیدن به بازدهی بالا وب‌سایت را بررسی کنید و نیازشناسی کنید که آیا وب‌سایت شما به انجام تغییرات و تنظیمات جدید احتیاج دارد یا خیر؟ با استعلام قیمت سئو از شرکت‌های مختلف می‌توانید کمپین سئو خود را به‌صرفه‌تر آغاز کنید.