شماره شبا بانک شهر با شماره حساب

شماره شبا

به جهت تسریع در واریز حساب مقصد، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ساختار یک شماره شناسایی منحصر به فرد برای هر حساب بانکی، به نام شماره حساب بانکی ایران یا Sheba، اعلام کرد. آیا می دانستید دریافت شماره شبا بانک شهر با شماره حساب نیز امکان پذیر شده است؟

توضیحی در مورد شماره شبا موجود است، این است که انتقال پول از یک حساب بانکی به حساب بانکی دیگر با اجرای سیستم تسویه ناخالص داخلی فوری ساتنا و سیستم تبادل الکترونیکی پایا در بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران امکان پذیر شده است. بنابراین راحتی آسانی انتقال پول به حساب در بانک دیگر شبیه با دریافت وجه نقد و واریز در حساب در همان بانک انجام می شود.

مزایای شماره شبا

واقعیت این است که شماره شبا را نمی توان به عنوان جایگزین شماره حساب های الان دانست و فقط به عنوان یک شماره استاندارد در کنار آنها تعریف می شود. در واقع هر ایرانی می تواند یک شماره شبا جدا برای هرحساب بانکی خود دریافت کند. شماره شبا را می توان برای حساب های مختلف مانند حساب های جاری، سپرده ها، تسهیلات و موارد مشابه استفاده کرد.

شماره مزایای بسیاری را برای مشتریان بانک فراهم می کند، این مزایا به شرح ذیل می باشد:

شماره شبا کلیه ی اطلاعات مورد نیاز، در واقع همان اطلاعات شماره حساب دارد. با اطلاع داشتن از شماره شبا، می توانید بدون نگرانی از دیگر جزئیات حساب، به آن پول منتقل کنید یا از طریق آن پول دریافت کنید.

برای نقل و انتقالات وجهی با استفاده از شماره شبا، دانستن، ذکر و کنترل هرگونه اطلاعات از جمله نام بانک، نام یا کد شعبه، شماره حساب، نوع حساب و تعارض با کدهای مختلف ضروری نیست.

در صورت اشتباه کردن در وارد کردن شماره شبا، سیستم های بانکی از خطا (هنگام اعلام شبا) یا کارمند بانک (هنگام ورود اطلاعات در مورد شبا) مطلع شده و آن را اطلاع می دهد. این بدان معنی است که اگر مشتری یا صندوقدار یک یا چند شماره از شماره شبا را به اشتباه وارد کند، سیستم با بررسی محتویات شبا به او اطلاع می دهد که خطایی رخ داده است و شماره شبا وارد شده باید دوباره بررسی شود. این مکانیزم یک شماره شبا احتمال اشتباه مشتری و کارمند بانک هنگام وارد کردن اطلاعات حساب و ارسال پول به حساب های دیگر را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

سیستم های حواله الکترونیکی ساتنا و پایا بر پایه شماره شبا کار می کنند. بنابراین اطلاع از شماره شبا برای کلیه مشتریان بانک جهت انجام نقل و انتقال پول بین بانکها ضروری است. 

ساختار شماره شبا

شماره شبا را می توان به شکل زیر مشاهده کرد:

27 ، 0170 ، 0000 ، 0010 ، 0324 ، 2000 ، 01

همانطور که می بینید، شماره شبا از دو بخش دو رقمی و پنج بخش چهار رقمی تشکیل شده است که این بخش ها با فاصله از هم قرار می گیرند. نوزده رقم در سمت راست شماره شبا بسیار شبیه به شماره های حساب بانکی است و در واقع توسط این شماره حساب ساخته شده است. همچنین ارقام دیگر شامل انواع حساب، کد بانکی و رقم های کنترل کننده شبا می باشند.

طبق دستورالعمل های بانک مرکزی، بانک ها موظفند شماره شبا موجود در کلیه حساب های مشتریان خود را محاسبه و آن ها را تهیه کنند.

شماره شبا همچنین نقش زیادی در مبادلات بین المللی دارد. شبا بر اساس استاندارد IBAN ساخته شده است که در حال حاضر به عنوان استاندارد شماره حساب های بانکی در بسیاری از کشورهای جهان - از جمله تمام کشورهای اروپایی - استفاده می شود. برای ایجاد یک شماره شبا بین المللی، فقط دو حرف لاتین IR به شبا داخلی اضافه می شود. همچنین لازم به ذکر است در این چند سال، شماره شبا به دلیل نیاز شهروندان ایرانی به جهت دریافت سهم عدالت خود، مورد توجه مردم قرار گرفته است. 

نحوه دریافت شماره شبا

راه های زیادی برای گرفتن شماره شبا وجود دارد. همانطور که گفته شده است تمامی حساب ها دارای شماره شبا می باشند و نیازی به باز کردن حساب جداگانه و مخصوصی برای دریافت شماره شبا نیست. شماره شبا را می توان به  صورت حضوری یا اینترنتی از دریافت کرد. درواقع با مراجعه حضوری به بانک می توانید آن را از متصدیان بانک دریافت کنید و یا از طریق دستگاه عابر بانک می توانید اقدام به دریافت شماره شبا کنید. اما تمامی مراجعات حضوری نیازمند صرف زمان زیادی هستند و با توجه به شیوع بیماری کرونا حدالامکان باید از مراجعات حضوری کاسته شود. از این رو با مراجعه به وب سایت های متعددی که برای این کار وجود دارد مانند تهران شارژ، بسیار آسان و با خیال جمع می توانید شماره شبا را دریافت کنید.

شماره شبا بانک شهر

شماره شبا بانک شهر را می توانید با مراجعه به بانک و درخواست از کارمندان این بانک و یا از طریق دستگاه ای.تی.ام دریافت کنید. همچنین می توانید از طریق پیامک های واریز یا برداشت این بانک شماره شبا حساب خود را به دست آورید. اما راه دیگری که برای دریافت شماره شبا این بانک وجود دارد وارد شدن به وب سایت هایی مانند تهران شارژ، کارت اینفو، رده و ... و قرار دادن شماره حساب یا شماره کارت خیلی راحت و آسان شماره شبا را دریافت کنید. توجه به این نکته مهم است که حتما به سایت هایی که برای دریافت شماره شبا به آن ها مراجعه می کنید دقت کنید، زیرا بعضی از سایت های جعلی وحود داردند که با دریافت اطلاعات حساب شما، ممکن است سو استفاده های زیادی از اطلاعات شما ببرند.

دریافت شماره شبا بانک شهر با شماره حساب

با ورود به سایت بانک شهر و شماره حساب بانک شهر را وارد می کنید سپس کد امنیتی که وجود دارد را وارد کرده که بعد از کلیک بر روی استعلام، می توانید شماره شبا حساب خود را دریافت کنید. همچنین همانطور که در بالا ذکر شده است وب سایت های دیگری مانند تهران شارژ، کارت اینفو، رده و ... این امکان را برای شما فراهم آورده اند که به صورت آنلاین و بدون مراجعه به بانک ها بسیار آسان و به سرعت به شماره شبا حساب خود برسید.