توری فایبرگلاس چیست؟

شاید شما هم تا به حال نام توری فایبرگلاس و یا مترادف آن مش فایبرگلاس را شنیده باشید. به واقع توری فایبرگلاس چیست؟ استفاده از الیاف شیشه به عنوان یک محصول در صنایع مختلف توصیه میشود. در برخی مواقع، این الیاف با ساختار خاصی ساخته میشوند و با نظم در کنار یکدیگر قرار میگیرند تا ساختار توری شکل را به وجود آورند. این توری ها با نام «توری فایبرگلاس» شناخته می شوند. توری فایبرگلاس نوعی توری خاص در صنایع ساختمانی هستند که میتوانند برای وال مش، نمای اتیکس و تسلیح دیوارهای ساختمانی مورد استفاده قرار گیرند. در صورتی که شما هم قصد خرید توری فایبرگلاس را دارید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

توری فایبرگلاس E-glass چیست؟

توری فایبرگلاس E-Glass یکی از انواع توری فایبرگلاس موجود در بازار است که بدون پوشش دهی خاصی تولید شده و با نام توری فایبرگلاس معمولی نیز شناخته می شود. این توری مقاومت بالایی در برابر مواد شیمیایی ندارد، اما استفاده از آن در محیط هایی که مواد قلیایی و شیمیایی وجود ندارند، مزایای بسیار زیادی را خواهد داشت. به ویژه اینکه توری دارای انعطاف پذیری بالایی بوده و در برابر کشش و خمش ایجاد شده عملکرد خوبی از خود نشان میدهد.

توری و مش فایبرگلاس AR-glass چیست؟

توری فایبرگلاس مقاوم به قلیا یا AR-glass یکی دیگر از انواع توری فایبرگلاس موجود در بازار است که مقاومت بالایی در برابر مواد شیمیایی دارد. این توری مشابه با توری فایبرگلاس E-glass تولید میشود، با این تفاوت که روی آن یک لایه پوشش مقاوم به قلیا قرار داده خواهد شد. از این رو این توری ها می توانند در محیط‌های دارای مواد شیمیایی مقاومت و عملکرد خوبی از خود نشان دهند. ذکر این نکته نیز ضروری است که توری فایبرگلاس مقاوم به قلیا در بازار با نام مش فایبرگلاس AR نیز شناخته میشود.

مهمترین ویژگی ها و مزایای توری فایبرگلاس چیست؟

توری فایبرگلاس از الیاف شیشه ساخته میشود که با یک نظم خاصی در کنار هم قرار می‌گیرند. الیاف شیشه به کار رفته در این توری‌ها مقاومت بسیار بالایی دارد و می‌تواند در برابر کشش، پوسیدگی و ضربه مقاومت خوبی از خود نشان دهد. از جمله ویژگی‌ها و مزایای توری فایبرگلاس میتوان به موارد زیر اشاره کرد.

1.    قابل استفاده در انواع سازه‌ها

2.    عدم جذب رطوبت محیط

3.    قابل استفاده به عنوان یک عایق حرارتی و صوتی

4.    غیر قابل اشتعال و بدون آسیب دیدگی در برابر حرارت

5.    طول عمر بسیار بالا و بدون پوسیدگی

6.    عایق الکتریسیته بسیار عالی

7.    دارای وزن سبک تر نسبت به توری فلزی

8.    مقاوم در برابر تنش های کششی و فشاری

9.    مقاوم در برابر محیط های قلیایی و شیمیایی

دسته بندی انواع توری فایبرگلاس بر اساس ابعاد چشمه و گرماژ

توری های فایبرگلاس مقاوم به قلیا و توری فایبرگلاس E-glass هر دو می‌توانند بسته به ابعاد چشمه و گرماژ به انواع مختلفی تقسیم بندی شوند. معمولا گرماژ این توری ها از 45 گرم در واحد متر مربع آغاز می شود و به 160 گرم در متر مربع نیز خواهد رسید. ابعاد چشمه نیز به ابعاد هر یک از مربع‌های توری فایبرگلاس گفته می‌‌شود که بسته به سفارش مشتری می‌تواند از 4 در 4 میلی متر آغاز شود. بسته به نیاز میتوان این توری‌ها را در ابعاد 4 در 4 میلی متر، 5 در 5 میلی متر و بزرگ تر (10 در 10 میلیمتر) نیز سفارش داد. هر چقدر ابعاد چشمه کوچک تر باشد، تراکم توری های فایبرگلاس نیز افزایش پیدا می کند.

با مهمترین کاربردهای توری فایبرگلاس بیشتر آشنا شوید

توری فایبرگلاس مقاوم به قلیا و معمولی هر دو می توانند متناسب با کاربرد مورد نیاز عملکرد بسیار خوبی را از خود نشان دهند. در ادامه به کاربردهای مهم توری فایبرگلاس اشاره می‌کنیم.

1.    مقاوم سازی و بازسازی بناهای تاریخی به روش FRCM

برای بازسازی بناهای تاریخی و مقاوم سازی آن‌ها می‌توان از توری فایبرگلاس استفاده کرد. این نوع توری با ترکیب با ملات سیمانی ترکیب شده و به عنوان روش کامپوزیت FRCM میتواند مقاومت بناهای تاریخی را چندین برابر افزایش دهند.

2.    مهار دیوارهای غیر باربر ساختمان به روش وال مش

وال مش یکی از روش‌های نوین برای مهار لرزه ای ساختمان ها است. در این روش از توری فایبرگلاس به عنوان یکی از مصالح مناسب جهت مهار لرزه ای استفاده می شود که این توری با کمک دو لایه پلاستر سیمانی و یا پلاستر گچی مهار دیوارها را برعهده خواهد داشت.

3.   اجرای نمای ساختمان به روش اتیکس ETICS

نمای اتیکس یا نمای عایق حرارتی، نسل جدیدی از نماهای مورد تایید قوانین و ضوابط ساختمانی است که در آن از توری فایبرگلاس و عایق اختصاصی استفاده می شود تا نما مقاومت بالایی در برابر جابجایی حرارت و جلوگیری از انتقال صوت داشته باشد.

4.   ساخت قطعات پیش ساخته بتنی

یکی دیگر از انواع کاربرد مش و توری فایبرگلاس، ساخت قطعات بتنی پیش ساخته می باشد. از نمونه قطعات پیش ساخته مورد مصرف در ساختمان‌های پیش ساخته بتنی می‌توانیم به تیر، ستون، دیوار، فونداسیون اشاره کنیم.

5.   وکیوم کوپ سنگ با توری فایبرگلاس

وکیوم کردن کوپ سنگ با توری فایبرگلاس یکی از دیگر از انواع کاربردهای مش و توری از جنس شیشه میباشد. این عمل سبب بالا رفتن استحکام کوپ سنگ می‌شود تا بتوان آن را با اره فرآوری اسلب نمود. توجه به این نکته نیز ضروری است که مشی که جهت وکیوم کردن مورد استفاده قرار می‌گیرد باید از انعطاف پذیری بالایی برخوردار باشد.

6.   آب بندی و عایق کاری مخازن و استخرها

آب بندی و عایق کاری مخازن و استخرها نیاز به مصالح اختصاصی دارد تا بتوان از نفوذ آب به بدنه استخرها جلوگیری کرد. بدین منظور معمولا از توری فایبرگلاس استفاده میشود. این توری میتواند با ملات در بدنه مخازن و استخرها اجرا شود و مقاومت آن ها را در برابر نفوذ رطوبت افزایش دهد.

7.   ترمیم انواع ترک خوردگی در ساختمان

ترک خوردگی یکی از مشکلات رایج در ساختمان‌ها می باشد. ترک ساختمان در صورتی که به موقع ترمیم نشود می‌تواند باعث بروز خطرات زیادی شود. برای ترمیم انواع ترک خوردگی می‌توان از توری فایبرگلاس کمک گرفت. ترک خوردگی‌های ایجاد شده روی دیوار با کمک توری‌های فایبرگلاس ترمیم و از آسیب دیدگی بیشتر دیوارها جلوگیری می شود.

8.   تقویت انواع سنگ ساختمانی (توری پشت سنگ)

استفاده از توری فایبرگلاس به عنوان توری پشت سنگ میتواند مقاومت سنگ‌ها را در برابر کشش، آسیب دیدگی، ضربه و ... افزایش دهد. از این رو معمولا در پشت سنگ‌های ساختمانی از این توری‌ها استفاده می گردد.

راهنمای خرید توری فایبرگلاس ویژه وال مش

وال مش یکی از روش‌های نوین مهار لرزه ای بدون نیاز به وال پست است که در حال حاضر مورد تایید سازمان نظام مهندسی و پیوست ششم استاندارد 2800 می باشد. برای اجرای سیستم وال مش در ساختمان، نیازی به استفاده از میلگرد بستر و وادار قائم و افقی برای اجرای وال پست نیست. بلکه می توان از توری فایبرگلاس و ترکیب آن با پلاستر برای مهار دیوارهای داخلی و پیرامونی استفاده کرد.

در هنگام خرید توری فایبرگلاس ویژه وال مش اگر پلاستر به صورت سیمانی باشد، باید از توری فایبرگلاس مقاوم به قلیا یا مش فایبرگلاس AR استفاده کرد. اما اگر پلاستر گچی استفاده شود، باید از توری E-glass استفاده نمود. به هنگام خرید توری فایبرگلاس ویژه وال مش باید حتما به توضیحات آیین نامه و استانداردهای موجود توجه شود. طبق ضوابط پیوست شش استاندارد 2800، ابعاد چشمه توری فایبرگلاس حداقل باید 5 میلی متر باشد.