ابزار دقیق چیست؟ آموزش ابزار دقیق + مشخصات فنی و قیمت خرید

تاریخچه تجهیزات ابزار دقیق

تجهیزات ابزار دقیق یکی از ارکان اساسی در پیشرفت صنایع و کنترل فرآیندها است. آغاز توسعه ابزارهای دقیق به قرن 17 میلادی برمی‌گردد که با اختراع اولین وسایل برای اندازه‌گیری دما و فشار آغاز شد. اما واقعیت تکنولوژیکی ابزارهای دقیق با پیشرفت علم و فناوری، به ویژه در قرن 20 میلادی، به اوج خود رسید. با پیشرفت الکترونیک و کامپیوتر، تجهیزات ابزار دقیق قابلیت‌های بیشتری را به دست آورده و نقش بسیار مهمی در بهبود کنترل و کیفیت فرآیندها و محصولات صنایع مختلف داشته‌اند. در ادامه این مقاله از پیشخوان به همه سوالات شما پاسخ می‌دهیم.

تعریف ابزار دقیق

ابزار دقیق (instrumentation) به هر وسیله‌ای گفته می‌شود که برای اندازه‌گیری و کنترل دقیق پارامترهای فیزیکی یا شیمیایی در فرآیندها و سیستم‌های صنعتی و آزمایشگاهی استفاده می‌شود. این ابزارها از اصول فیزیک، الکترونیک، مکانیک و شیمیایی برای عملکرد خود استفاده می‌کنند.

ابزار دقیق معمولا شامل سنسورها، ترانسمیترها، کنترلرها و نمایشگرها می‌شوند. هدف اصلی ابزار دقیق، اندازه‌گیری دقیق و صحیح پارامترهای مختلفی مانند فشار، دما، رطوبت، جریان و سطح است.

کاربردهای تجهیزات ابزار دقیق

تجهیزات ابزار دقیق در صنایع مختلفی کاربرد دارند. این تجهیزات به طور گسترده در صنایع نفت و گاز، پتروشیمی، خودروسازی، صنایع غذایی، داروسازی، پزشکی و تولید برق مورد استفاده قرار می‌گیرند. کاربردهای آنها شامل کنترل و نظارت بر فرآیندهای تولید، ایمنی و بهره‌وری، اندازه‌گیری و کنترل کیفیت محصولات، و کنترل و کاهش ضایعات است.

انواع ابزار دقیق

1.         سنسورها:

   - سنسورهای فشار

   - سنسورهای دما

   - سنسورهای رطوبت

   - سنسورهای جریان

   - سنسورهای سطح

2.         ترانسمیترها:

   - ترانسمیترهای فشار

   - ترانسمیترهای دما

   - ترانسمیترهای سطح

3.         کنترلرها:

   - کنترلرهای PID

   - کنترلرهای PLC

4.         نمایشگرها:

   - نمایشگرهای دیجیتال

   - نمایشگرهای ال‌سی‌دی

5.         ترموکوپل‌ها

6.         ترموستات‌ها

7.         تجهیزات تخصصی گازسنجی

8.         تجهیزات اندازه‌گیری pH

9.         تجهیزات اندازه‌گیری ارتفاع

10.    تجهیزات اندازه‌گیری جرم

11.    سیستم‌های اندازه‌گیری آلاینده‌ها

12.    سیستم‌های اندازه‌گیری وزنی دینامیکی

13.    سیستم‌های تصویربرداری و بررسی تصویر

14.    انواع فلومتر

15.    شیرهای برقی و مکانیکی

ابزار دقیق برق صنعتی چیست؟

ابزار دقیق برق صنعتی نیز به دستگاه‌ها و تجهیزاتی اشاره دارد که برای اندازه‌گیری، کنترل و مانیتورینگ پارامترهای برق قدرت، مورد استفاده قرار می‌گیرند. مانند: کنتاکتور، انواع کابل‌ها، ترانس، بیمتال، تابلوهای برق، چراغ سیگنال، شستی ها و انواع فیوزها.

چنانچه میخواهید در مورد پرکاربردترین تجهیزات ابزار دقیق مورد استفاده در نفت گاز و پتروشیمی بدانید بر روی لینک کلیک کنید!  ابزار دقیق پتروشیمی

نحوه انتخاب دستگاه‌های ابزار دقیق

برای انتخاب مناسب‌ترین ابزار دقیق برای یک فرآیند یا سیستم، ابتدا نیازمندی‌ها و خصوصیات فنی مورد نیاز باید مشخص شوند. سپس با توجه به محدودیت‌های فنی، شرایط محیطی، و استانداردهای مرتبط، محصولات مختلف موجود در بازار بررسی می‌شوند. از این رو، تخصصی‌ترین راه برای انتخاب بهترین ابزار دقیق، مشاوره با افرادی است که دانش فنی و تجربه لازم را در این زمینه دارند. مشاوران متخصص می‌توانند با تحلیل نیازها و شرایط خاص، بهترین گزینه را ارائه دهند و مشتری را در فرآیند انتخاب و خرید هدایت کنند.

برند ها و تولید کنندگان مطرح حوزه ابزار دقیق