ضرورت ایجاد ساز و کار ارتباط نظام‌مند دولت با نخبگانمعاون اول رئیس جمهوری با تأکید بر ضرورت ایجاد ساز و کارهای لازم برای ارتباط وثیق و نظام‌مند میان دولت با نخبگان و مردم گفت: رسالت امروز همه مسئولان اجرایی، دانشگاهیان و نخبگان و مردم همراهی و همکاری برای عبور موفق کشور از شرایط خطیر کنونی است. به گزارش ایسنا، اسحاق جهانگیری شامگاه سه‌شنبه در جلسه هم‌اندیشی با رؤسای 13 دانشگاه برتر کشور و برخی از اساتید دانشگاه با اشاره به جنگ تبلیغی و روانی امریکا و رسانه‌های وابسته آنان علیه ملت ایران اظهار داشت: دشمنان تمام تلاش خود را به کار بسته‌اند تا با یک جنگ روانی و رسانه‌ای، افکار عمومی در ایران را با تشویش، نگرانی و ناامیدی نسبت به آینده کشور و نظام مواجه سازند. جهانگیری تأکید کرد: در فضـــــــــــــــــــــــای بی اعتمادی و ناامیدی نسبت به آینده هر نوع سیاستگذاری و برنامه‌ریزی برای کشور با مشکل مواجه می‌شود. بنابراین ایجاد امید و اعتماد نسبت به آینده کشور باید اولویت همه ما باشد. رئیس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی با اشاره به آگاهی دولت از وجود ضعف در ساختار ارتباطی دولت با نخبگان و مردم گفت: باید این اختلال ارتباطی با کمک صاحبنظران و هم‌اندیشی دولت با نخبگان مرتفع و مناسبات ارتباطی میان دولت و نخبگان و مردم تقویت شود تا بتوانیم جنگ روانی دشمن را با شکست مواجه کنیم.
جهانگیری همچنین با اشاره به اینکه پس از برجام، کشور در مسیر توسعه قرار گرفت و به دنبال جذب و تأمین منابع مالی برای رفع نیازهای دانشگاه‌ها و نوسازی و تجهیز بخش‌های مختلف علمی و اقتصادی در مسیر توسعه کشور بودیم، خاطرنشان کرد: اولویت نخست همه ما در شرایط تحریم باید تلاش برای اداره مطلوب کشور به نحوی باشد که به زندگی مردم کمترین آسیب وارد شود، چرا که امریکا در تلاش است با اعمال فشارهای مختلف بر جامعه، ما را به عقب‌نشینی و تسلیم وادار کند اما به فضل الهی و با تلاش و همت مردم و مسئولان این مشکلات را بخوبی پشت سر خواهیم گذاشت و از این شرایط عبور خواهیم کرد.


جهانگیری با بیان اینکه در چهار ماهه نخست امسال در مقایسه با چهار ماه ابتدای سال گذشته هم به لحاظ فروش نفت و درآمدهای ارزی و هم به لحاظ اختصاص ارز برای تأمین نیازهای اساسی کشور در وضعیت مطمئن‌تری هستیم، تأکید کرد: همه تدابیر لازم برای مواجهه با شرایط مختلف اندیشیده شده است و جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد. معاون اول رئیس جمهوری با تأکید بر اهمیت وحدت مسئولان کشور و قوای سه‌گانه در مدیریت شرایط خطیر کنونی و تسهیل فرآیندهای تصمیم‌گیری و اجرایی تصریح کرد: خوشبختانه با تدبیر رهبر معظم انقلاب و تشکیل جلسات مستمر شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا شاهد وحدت رویه در مواجهه با مسائل مختلف کشور هستیم و دولت نیز در این راستا آمادگی لازم را برای اصلاح فرآیندهای تصمیم گیری و اجرایی متناسب با شرایط مختلف دارد. جهانگیری همچنین حل و فصل اختلافات داخلی را ضروری خواند و گفت: همه نخبگان سیاسی و اجتماعی و گروه‌ها و جریان‌های سیاسی مختلف باید برای انسجام و وحدت در کشور بیش از پیش تلاش کنند تا اعتماد و امید مردم را ترمیم کنیم.
معاون اول رئیس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود ضمن انتقاد از سیاست‌های خصمانه امریکا علیه کشورمان و خروج غیرقانونی از برجام تصریح کرد: به تصدیق غالب نخبگان کشور در مقطع کنونی با توجه به سیاست‌های خصمانه و توأم با بی احترامی دولت امریکا علیه جمهوری اسلامی ایران مذاکره با این کشور پذیرفتنی نیست.