روایت جان کری از کلاه‌ گشاد برجام بر سر ایران

سرویس سیاسی-«جان کری» وزیر خارجه اسبق آمریکا که با برنامه «در پیشگاه ملت» شبکه «سی.بی.اس» صحبت می‌کرد، در پاسخ به سؤالی درباره اینکه ترامپ برجام را «بدترین توافق» توصیف کرده، گفت: بله، اما گفتن این حرف باعث نمی‌شود که واقعا اینطور باشد. این توافقنامه از منظر بازرسی‌ها، پاسخگویی و آنچه ایران باید انجام می‌داد، سختگیرانه‌ترین توافق بود و برای مدتی طولانی‌تر از هر توافقنامه هسته‌ای روی کره زمین، بیشترین شفافیت را ایجاد می‌کرد. هیچ کشوری، آن کاری را که ایران کرده تا به این [توافق] پایبند باشد، انجام نداده است.
به گزارش فارس، کری افزود: «اما با کنار رفتن [آمریکا]، فرانسه، آلمان، انگلیس، روسیه و چین همگی دارند تلاش می‌کنند که این توافقنامه را حفظ کنند. تنها ایالات متحده، تنها دونالد ترامپ، کنار رفت. بنابراین، فکر می‌کنم که کارشناسان درک می‌کنند. وزارت دفاع، وزیر دفاع او، معتقد بودند که او باید این ]توافق] را حفظ کند. وزیر خارجه‌ای که او از شرش خلاص شد، معتقد بود که باید این [توافق] را حفظ کرد. آدم‌های اطلاعاتی او هم معتقد بودند که باید حفظش کرد. واقعیت این است که این توافق دارد کار می‌کند و بدون ایالات متحده هم دارد کارش را می‌کند.
او در واکنش به این ادعای ترامپ که تیم آمریکایی در مذاکرات با ایران هرگز میز گفت‌وگو را ترک نکرد و به طرف ایرانی امتیاز داد، گفت واقعیت این است که تیم آمریکایی در دو یا سه مورد در آستانه ترک مذاکرات قرار داشت. وی افزود:واقعا مایه تأسف است که او در اغلب اوقات نمی‌داند دارد چه می‌گوید. او چیزهایی سر هم می‌کند و همین طور ادامه می‌دهد.
برجام کار می‌کند!

جان کری تاکید کرده است که «توافق دارد کار می‌کند و بدون آمریکا هم دارد کارش را می‌کند».
این اظهارنظر کری، در حقیقت پاسخی روشن به ظریف و دیگر دولتمردان است.
ظریف- 11 شهریور- در نشست علنی مجلس گفته بود:«آمریکا شکست خورده و نتوانسته از برجام به نفع خود استفاده کند، لذا از برجام خارج شده است».
این در حالی است که آمریکا پس از تضمین روحانی به موگرینی درخصوص ماندن ایران در برجام و سپس تضمین اروپا به آمریکا درخصوص فشار به ایران در حوزه موشکی و منطقه‌ای، با خیالی آسوده از برجام خارج شد.
«هسته‌ای رفت ولی تحریم‌ها باقی ماند». اکنون آمریکا بدون هیچ هزینه‌ای از برجام خارج شده است، در مقابل ایران همچنان تمامی تعهدات خود را یکطرفه انجام می‌دهد و اروپا نیز ضمن گستاخی در موضوع موشکی و منطقه‌ای، تاکید کرده است که به ایران درخصوص تعهدات برجامی خود تضمین نمی‌دهد.
برای همین است که جان کری با ذوق زدگی می‌گوید، برجام بدون آمریکا هم دارد کارش را می‌کند.
گفتنی است پیش از این «جان کری» در يادداشتي در روزنامه واشنگتن پست- مهر 96- نوشته بود:«ايران در توافق هسته‌اي(برجام) پيشاپيش همه امتيازاتش را پرداخت کرد...قبل از برخورداري ايران از اولين دلار تخفيف تحريم‌ها، آژانس تاييد کرد که اين کشور ۹۷ درصد از ذخاير اورانيوم خود را نابود، قلب رآکتور اراک را تخريب و غني‌سازي اورانيوم در سايت فردو را متوقف کرده است و بيش از ۱۳۰۰۰ سانتريفيوژ را برچيده، و برنامه‌اش را در معرض نظارت شديد قرار داده است».
کلاه گشاد
محمد‌جواد ظریف وزیر امور خارجه-4 شهریور 97- در برنامه تلویزیونی «حالا خورشید» گفته بود:«ترامپ می‌گوید برجام یک کلاه بزرگ بر سر آمریکا بود».
حال با توجه به اظهارات جان کری و دیگر اظهارات مشابه مقامات آمریکایی و مستندات متعدد دیگر، به راحتی می‌توان پی برد که برجام کلاه گشادی بود که بر سر ایران گذاشته شد. متاسفانه متن برجام و ضمائم آن آن‌قدر خلل و فرج ریز و درشت دارد که آمریکایی‌ها هر روز طمع کنند از یکی از این سوراخ‌ها چنگ و دندانی نشان دهند.
هدف مشترک
جان کری -دی ماه 95- در یادداشتی که به مناسبت نزدیک شدن به روزهای پایانی حضور در کابینه آمریکا نوشته بود، تاکید کرد: «مذاکرات با تهران برای عقب نشاندن ایران از برنامه هسته‌ای به نتیجه رسید و حالا دولت بعدی آمریکا باید ضمن ادامه اعمال فشار بر ایرانی‌ها، برای عقب نشاندن برنامه موشکی ایران تلاش کند».
اروپا با آمریکا همصداست. جمهوری خواهان و دموکرات‌ها نیز در هر موضوعی با هم اختلاف داشته باشند، در دشمنی با جمهوری اسلامی ایران هیچ اختلافی با یکدیگر ندارند. هدف مشترک، تعلیق اقتصاد ایران -برای فاصله انداختن میان مردم و حکومت- و از کار انداختن مؤلفه‌های قدرت کشورمان می‌باشد. دیروز به بهانه هسته‌ای و امروز به بهانه موشکی؛ بنابراین تنها نتیجه بهانه زدایی، خالی شدن دست ایران از مؤلفه‌های قدرت و استمرار دستاورد تقریباً هیچ است.
متاسفانه جماعتی که دیروز ــ همزمان با عهدشکنی‌های گسترده آمریکا در برجام ــ تأکید داشتند که «امضای کری تضمین است» و «آمریکا به‌واسطه یک توافق اعتبار بین‌المللی خود را خدشه‌دار نمی‌کند» و «اروپایی‌ها آقا اجازه هستند و آمریکا کدخداست؛ بستن با کدخدا راحت‌تر است» و «ما به مذاکره با آمریکا خوش‌بین هستیم» پس از ناکامی در خوش‌بینی به آمریکا، حالا به اروپای آقا اجازه ــ به‌تعبیر مقامات ارشد دولت آقای روحانی ــ دل خوش کرده‌اند.
اکنون حدود 4 ماه از خروج آمریکا از برجام سپری شده است و اروپا نیز هیچ اقدامی در جهت اجرای تعهدات برجامی خود انجام نداده است. اما متاسفانه دولتمردان همچنان رویکرد خسارت بار «اجرای برجام به هر قیمت» را دنبال می‌کنند.