ترميم كابينه پس از بازگشت روحاني

بهروز نعمتي خبرداد
ترميم كابينه پس از بازگشت روحاني
آرمان- یاسمین طالقانی: بدون تردید یکی از دغدغه‌های رئیس‌جمهور در نیویورک به موضعی داخلی باز می‌گردد که همان معرفی دو وزیر برای وزارتخانه‌هایی است که با سرپرست اداره می‌شوند. چندی پیش بود که کرباسیان و علی ربیعی با استیضاح و رأی نمایندگان مجلس از کرسی وزارت «اقتصاد» و « تعاون، کار و رفاه اجتماعی» خارج شدند و مطابق قانون تا تعیین وزیر بعدی «انوشیروان محسنی بندپی» رئیس سازمان بهزیستی بر کرسی ربیعی و «سیدرحمت‌ا... اکرمی» معاون نظارت مالی و خزانه‌دار کل کشور بر کرسی کرباسیان تکیه زد، اما به هر حال باید برای این وزارتخانه‌ها وزیری معرفی شود. برخی می‌گویند روحانی پیش از سفر به نیویورک در پیامی به رئیس مجلس خواستار آن شده که در غیابش وزیری استیضاح نشود و پس از آن است که اقدام به معرفی وزرای جدید خواهد کرد. برخی رسانه‌ها هم مدعی شدند که لیست وزرای جدید دولت روز یکشنبه اعلام می‌شود. گرچه آخوندی و شریعتمداری هنوز استیضاح نشده‌اند، اما شایعه استعفای وزیر صنعت و 45 امضا برای استیضاح وزیر راه، این احتمال را ایجاد کرد که روحانی برای این دو وزارتخانه‌ هم افراد جدیدی را مد نظر داشته باشد و معرفی کند. تغییر وزیر آموزش و پرورش هم با افزایش انتقادات به عملکرد این وزارتخانه دور از انتظار نیست. عضو هیات رئیسه مجلس گفت: وزیران تعاون، کار و رفاه اجتماعی و امور اقتصادی و دارایی پس از سفر رئیس‌جمهور به نیویورک به مجلس معرفی می‌شوند. بهروز نعمتی اظهار کرد: دولت به ما اعلام کرده که رئیس‌جمهور پس از بازگشت از سفر نیویورک در هفته آینده دو وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی و امور اقتصادی و دارایی را به مجلس معرفی می‌کند.
گمانه‌زنی‌ها


۱۷ مرداد و ۴ شهریور بود که 2 وزیر روحانی از سوی مجلس برکنار شدند و بر همین اساس رئیس‌جمهور تا ۱۷ آبان و ۴ آذر مهلت دارد که وزیران جدیدی برای این وزارتخانه‌ها به مجلس معرفی کند تا در صورت اخذ رأی اعتماد از نمایندگان کارشان را آغاز کنند. سیدرحمت‌ا... اکرمی اعتماد روحانی را جلب کرد و ساعاتی پس از استیضاح مسعود کرباسیان به عنوان سرپرست وزارت اقتصاد و دارایی معرفی شد. او که همشهری روحانی است و از سمنان به کارزار سیاسی و اقتصادی پیوسته، معاونت نظارت مالی و خزانه‌داری کل کشور را بر عهده دارد و با حضورش در این سِمت نشان داده که مورد اعتماد رئیس‌جمهور است. اکرمی با لیسانس علوم اقتصادی و فوق لیسانس برنامه‌ریزی و توسعه تا کنون در سمت‌هایی چون ریاست شورای توسعه نیروی انسانی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و ریاست شورای انتشارات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور فعالیت داشته است. طیب‌نیا که در دولت یازدهم وزیر اقتصاد و دارایی حسن روحانی بود و توانست در مدت ۴ سال فعالیت خود کارنامه مثبتی در خصوص کاهش نوسان بازار ارز و ایجاد ثبات نسبی در اقتصاد از خود به جای بگذارد در دولت دوازدهم هم براساس شنیده‌ها در موارد متعددی پیشنهاد بر عهده گرفتن منصب‌های اقتصادی را داشته است، اما با آنها موافقت نکرده. او پیش از این به عنوان گزینه‌ای برای ریاست بانک مرکزی به جای ولی‌ا... سیف مطرح می‌شد. او که همزمان با آغاز دولت دوازدهم به دانشگاه بازگشت، احتمال می‌رود جانشین همشهری خود یعنی کرباسیان از اصفهان باشد. برای وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی هم گزینه‌هایی مطرح هستند؛ مانند احمد میدری که از بطن ساختار فعلی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است و می‌تواند بازوی خوبی برای دولت در امور این وزارتخانه محسوب شود. میدری در حال حاضر معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است و زمانی نمایندگی مردم آبادان را در دوره ششم مجلس بر عهده داشته و دارای دکترای تخصصی اقتصاد و فوق لیسانس توسعه و برنامه‌ریزی اقتصادی از دانشگاه تهران است. یادآور می‌شود، از گزینه‌هایی چون محمدباقر نوبخت، محمد نهاوندیان و مرتضی بانک، مردان اقتصادی دولت دوازدهم نیز معمولا به عنوان جانشینی وزرای استیضاح شده در دو وزارتخانه یاد می‌شود و با توجه به نزدیکی آنها به رئیس‌جمهور و نقش تاثیرگذاری که در سیستم اقتصادی دولت ایفا می‌کنند، پیش از این نیز برای تصدی‌گری در بانک مرکزی یا وزارتخانه‌های دیگر اقتصادی از این افراد یاد می‌شد.
لبخند نمایندگان به وزرا
ظاهرا نمایندگان مجلس هم بنا ندارند وزیری را تا آمدن روحانی در منگنه قرار دهند. نماینده زابل از پاسخ‌های وزیر ورزش و جوانان قانع شد. حبیب‌ا... دهمرده سوالی از وزیر ورزش درباره برنامه وزارت ورزش و جوانان جهت تکمیل طرح‌های نیمه تمام ورزشی را مطرح کرد که بعد از پاسخ‌های وزیر گفت که از این پاسخ‌ها قانع شده است. البته بهتر آنکه وزیر ورزش قول دهد توجه ویژه‌ای به مناطق محروم داشته باشد. با این صحبت‌ها دیگر سوال از وزیر ورزش به رأی گذاشته نشد.
آمادگی برای تبعیت
معاون امور مجلس رئیس‌جمهور در پاسخ به سوالی درباره اینکه بعضی از استیضاح کنندگان وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشتند شریعتمداری برای عدم پاسخگویی و فرار از استیضاح نمایندگان مجلس استعفا داده است، تاکید کرد: پیش از این هم بیان کردم استعفایی در کار نیست که فرار از زیر بار مسئولیت و پاسخگویی باشد. حسینعلی امیری افزود: وزیر صنعت، معدن و تجارت از وزیران با تجربه، مسئولیت پذیر و قوی دولت تدبیر و امید بوده و آماده پاسخگویی و رفع هرگونه ابهام و دغدغه نمایندگان مجلس است. همه اعضای دولت از ابتدای کار به رئیس‌جمهوری اعلام کردند که در هر مرحله و مقطعی که مصالح و منافع کشور اقتضا می‌کند و لازم دانستند هر تصمیمی که درباره هر یک از آنها صلاح ببینند، اتخاذ کنند. هر تصمیمی که وزیر صنعت، معدن و تجارت یا رئیس‌جمهوری صلاح بدانند و اتخاذ کنند، در راستای مصالح کشور و ملت خواهد بود.