کنایه روحانی به آخوندی اگر مشکل مسکن نداشتیم ارزان‌ترین کشور بودیم!


سرویس سیاسی-
شب گذشته چهار نامزد پیشنهادی دولت برای وزاتخانه‌های صنعت و معدن، راه و شهرسازی، کار و تعاون و اقتصاد موفق به کسب رای اعتماد از مجلس شدند. رئیس‌جمهور از بدهکاری دولت به مردم در زمینه مسکن گفت و در عین حال 160 نماینده از آخوندی که 5 سال سکان‌دار این بخش بود و اخیراً استعفا داد تشکر کردند!
دیروز جلسه رای اعتماد به چهار گزینه معرفی شده دولت برای تصدی پست وزار،‌اندکی پس از ساعت 13 آغاز شد. پیش از آن حجت‌الاسلام حسن روحانی طی نامه‌ای به رئیس‌مجلس
 فرهاد دژپسند را به عنوان گزینه وزارت اقتصاد؛ محمد اسلامی را به عنوان گزینه وزارت راه و شهرسازی؛ رضا رحمانی را به عنوان گزینه وزارت صمت و محمد شریعتمداری را به عنوان گزینه وزارت کار و تعاون معرفی کرده بود.


در آغاز جلسه هیئت‌رئیسه اسامی نمایندگان موافق و مخالف را قرائت کرد و پس از آن
علی لاریجانی رئیس‌مجلس از رئیس‌جمهور دعوت کرد تا ضمن قرار گرفتن در جایگاه به دفاع از گزینه‌های پیشنهادی خود بپردازد.
صبح دیروز جلسه مجمع عمومی فراکسیون نمایندگان ولایی، برای بررسی صلاحیت 4 وزیر پیشنهادی دولت برگزار شد. در این جلسه مقرر شد به محمد شریعتمداری به عنوان وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی رای منفی داده شود.
همچنین در این جلسه درباره فرهاد دژپسند به عنوان وزیر پیشنهادی اقتصاد و محمد اسلامی به عنوان وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی رای‌گیری انجام و قرار شد رای مثبت به این دو نفر داده شود. در این جلسه همچنین نظرات درباره رضا رحمانی چندان مساعد نبوده و قرار بر این شده که هر نماینده عضو این فراکسیون آتش به اختیار و به صلاحدید خود به وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت رای دهد.
13آبان
 اسم رمز توطئه علیه ایران
 حجت‌الاسلام حسن روحانی، رئیس‌جمهور، در جریان بررسی صلاحیت 4 وزیر پیشنهادی دولت با قدردانی از جلسه فوق العاده مجلس برای تکمیل کابینه گفت: در شرایطی که دشمنان علیه ما برنامه‌ریزی و توطئه کرده‌اند و کلمه 13 آبان را به عنوان رمز جنایت‌کارانه خودشان اعلام کرده‌اند، حضور مردم ما در این راهپیمایی شکوهمند، به معنای پیوند عمیق ملت ایران با خاندان رسالت است.
رئیس‌جمهور با‌اشاره به اینکه رسانه‌های بیگانه بر این مشکلات می‌دمند تا افکار مردم را  با تبلیغات دروغین تسخیر کنند و رسانه‌های بیگانه به دروغ به مردم ایران می‌گویند که ایران گران‌ترین کشوری است که در آن زندگی می‌کنند، افزود: من از شما و ملت ایران در برابر تبلیغات آمریکا و صهیونیست‌ها می‌پرسم که آیا آموزش در ایران جزو ارزان‌ترین آموزش‌ها در سطح جهان نیست؟ آیا بهداشت و درمان به طور نسبتی جزو ارزان‌ترین کشورها نیست؟ آیا انرژی یعنی بنزین، گازوئیل و گاز جزو ارزان‌ترین کشورهای دنیا نیست؟ آیا آب و برق در یک قیمت متعادل و ارزان نسبت به کشورهای دیگر نیست؟ آیا حمل و نقل که یک مقدار به کمک بیشتر دولت و مجلس نیاز دارد، در یک شرایط معتدل نیست؟
 روحانی با‌اشاره به وظیفه سنگین وزیر راه و شهرسازی برای حل مشکل مسکن در کشور، افزود: از لحاظ آموزش، بهداشت، انرژی، نیازمندی‌ها و کالاهای اساسی مردم، از ارزان‌ترین کشورهای دنیا هستیم.
اَبَر تورم نخواهیم داشت
وی با تاکید بر اینکه آنهایی که به مردم می‌گویند ابرتورم داریم، یا دروغ می‌گویند و یا اقتصاد ایران را نمی‌فهمند، خاطرنشان کرد: ما
ابر تورم نخواهیم داشت و این حرف از لحاظ اقتصادی و تحلیل سیاسی هم نادرست است. متأسفانه الان از یک اقتصاد، تورم‌ تک رقمی عبور کردیم، ولی حتماً می‌توانیم تورم را مهار کنیم. مهار تورم برای ما امکان‌پذیر است و این روند صعودی تورم ادامه نخواهد یافت.
وی تاکید کرد: در عین حال مردم باید مطمئن باشند و در اینجا اعلام می‌کنم هیچ زمانی در سال‌های گذشته ذخایر کالاهای اساسی به‌اندازه امروز در سطح بالا نبوده است. امروز از هر تاریخی که در نظر بگیریم، انبار ذخایر کالاهای اساسی کاملاً مطمئن‌ است و در اینجا بگویم، علی‌رغم اینکه مشکلات ارزی داریم و بخشی از مشکلات اقتصادی، مربوط به قیمت ارز است، ذخایر ارزی کشور هم از همه سال‌های گذشته و در طول 5 سال گذشته بالاتر است. هم کل ذخایر بالاتر است و هم ذخایر اسکناس از همیشه بالاتر است.
رئیس‌جمهور با‌اشاره به اینکه مشکل لاینحلی نداریم، افزود: البته همچنان معضلات و مشکلاتی داریم که باید با کمک و یاری همدیگر از آن عبور کنیم. امروز در برخی کالاها خودکفا هستیم و در ماه‌های آینده در برخی کالاهای دیگر خودکفا خواهیم شد.
معضلی به نام بانک‌ها
روحانی اظهار داشت: یک معضل بزرگ دیگر بانک‌ها هستند. بانک از یک طرف بار سنگین اقتصاد کشور را بر دوش دارد و سرمایه‌گذاری و تعاملات مالی و روابط مالی و پولی با دنیا بدون بانک امکان‌‌پذیر نیست. بانک نقش بسیار ارزشمندی دارد و البته همین بانک است که می‌تواند پس‌انداز مردم را به رشد اقتصادی و سرمایه‌گذاری مثبت تبدیل
 کند.
روحانی اظهارداشت: اما بانک‌ها ضمن اینکه امروز مشکلات ما را حل می‌کنند متأسفانه گاهی مشکل‌آفرین هم هستند و یکی از آنها رشد نقدینگی است. تقریباً می‌توانم بگویم باید روزانه حدود هزار میلیارد تومان به رشد نقدینگی ما اضافه شود. ما باید در سایه اصلاح بانک‌ها رشد نقدینگی را حل کنیم.  بانک‌های ما باید اصلاح و دست از بنگاهداری بردارند. بانک‌های خصوصی ما باید تحت انضباط در بیایند. بانک‌های دولتی ما باید تحت انضباط دقیق بانک مرکزی در بیایند.
آمریکا
دشمن مردم ایران است
وی ادامه داد: در هفته‌های اخیر، اختیارات بانک مرکزی را افزایش دادیم. در اینجا به نمایندگان محترم بگویم که ما در جلسات سه قوه و در شورای عالی هماهنگی‌های اقتصادی، از تحریم عبور می‌کنیم و  ما از قانون عبور نمی‌کنیم و اگر موردی هم لازم باشد با یک زمان‌بندی موقت چند ماهه یا یکساله. قانون باید توسط مجلس اصلاح شود ما قانون را اصلاح نمی‌کنیم و تغییر نمی‌دهیم، روی ضرورت‌ها ممکن است برای زمان موقت، اقداماتی را انجام دهیم. در هفته‌های اخیر قدرت بانک مرکزی را بالا بردیم و در مصوبه اخیرمان برای نظارت بانک مرکزی بر موسسات مالی بانکی و خصوصی، قدرت‌ آن را افزایش دادیم و  چند روز پیش به دستگاه‌های اقتصادی کشور ابلاغ شد.
روحانی خاطرنشان کرد: اگر وزیری امروز کمتر از 14 ساعت کار کند، نمی‌تواند بار سنگین را به مقصد برساند. وزیر ما حداقل باید 14 ساعت  در روز کار کند.
روحانی تاکید کرد: امروز آمریکا به‌عنوان یک جفا و خیانت بزرگ در برابر ملت ایران ایستاده است و نشان داده که تنها با دولت و نظام ایران مخالف نیست بلکه با ایران و با ملت ایران مخالف است و اگر غیر از این است چرا تحریم حتی برای دارو و مواد غذایی. آمریکا بی‌تردید دشمن بزرگ ملت ایران است و تنها دشمن دولت و نظام ایران نیست. در برابر آمریکا امروز ما همسایگان خوبی داریم. با آنها باید تعامل بهتری داشته باشیم. ما کشورهای دوست فراوانی داریم. روسیه، چین، هند، اتحادیه اروپا و شمار زیادی از کشورهای آفریقایی و آمریکای لاتین دوست ما هستند و با آنها باید کار و جذب سرمایه کنیم. این وظیفه وزارت اقتصاد است. امروز یک وزارتخانه مهمی را آقای دژپسند بر عهده می‌گیرد.
در زمینه مسکن
به مردم بدهکاریم
وی با ‌اشاره به اینکه امروز وزیر راه و شهرسازی بار مسئولیت سنگینی بر دوش دارد، گفت: به عنوان رئیس‌جمهور خدمت شما عرض می‌کنم و در برابر مردم می‌گویم در زمینه مسکن دولت بدهکار مردم است. ما باید مسئله مسکن را حل کنیم.
 روحانی با‌اشاره به فرصت‌های بالای ایجاد شغل در وزارت مسکن، راه و شهرسازی و صنعت مسکن، گفت: اگر همه این مشاغل را راه بیندازیم، مسئله مسکن،‌اشتغال و رشد اقتصادی در بخش بزرگی به حرکت در می‌آید.
در این زمینه باید یادآور شویم که متاسفانه 5سال از عمر نظام در زمینه مسکن با افکار
عباس آخوندی به هدر رفت. عباس آخوندی در زمانی که برای رای اعتماد به مجلس آمد قول داد که مسکن مهر را به اتمام برساند، اما تا امروز که 5سال از آن زمان گذشته هنوز آن تعداد خانه تکمیل نشده‌اند.
آوارپنج ساله مدیریت آخوندی
 بر مسکن
آخوندی پس از آنکه رای اعتماد خود را از مجلس نهم گرفت مسکن مهر را «مزخرف» و «قوطی» نامیده بود و همین واکنش گسترده کاربران محیط مجازی را در پی داشت که می‌گفتند البته این خانه‌ها به نسبت منزل آنچنانی ایشان حتما قوطی به حساب می‌آید! اما همان سرپناه برای بسیاری یک آرزو است.
به جز این آخوندی معتقد بود که دولت نباید خانه بسازد! همین تفکر باعث شد بسیاری از مشاغل با رکود مواجه شوند. همین نکات را رئیس‌جمهور هم بیان کرد. روحانی با‌اشاره به فرصت‌های بالای ایجاد شغل در وزارت مسکن، راه و شهرسازی و صنعت مسکن، گفت: اگر همه این مشاغل را راه بیندازیم، مسئله مسکن،‌اشتغال و رشد اقتصادی در بخش بزرگی به حرکت در می‌آید.
آخوندی در دهه هفتاد نیز موضوع مسکن اجتماعی را مطرح کرد و در آغاز دوره 4ساله دولت یازدهم نیز این موضوع را مطرح کرد، اما امروز پس از گذشت 5سال حتی یک خانه نیز بر مبنای این طرح ساخته نشد. همین باعث شد تا وزارتخانه تحت امر او پرادعا‌ترین و در عین حال فشل‌ترین وزارتخانه لقب بگیرد.
آخوندی به جز اینکه معتقد بود دولت نباید خانه بسازد حتی اخیرا که به سبب گرانی‌های بسیار خانه و اجاره بها به کمیسیون مجلس آمده بود به نمایندگان مردم گفت که وزارتخانه او در قبال قیمت مسکن نیز مسئولیتی ندارد! با این حال مشخص نشد وزارتخانه راه و شهرسازی که
عباس آخوندی ریاستش را به عهده داشته در چه زمینه‌ای و چه وظیفه‌ای دارد!
با اینکه رئیس‌جمهور در جلسه رای اعتماد به صراحت گفت در زمینه مسکن به مردم بدهکاریم و روی سخن این حرف رئیس‌دولت به آخوندی بر
می گردد که 5سال در این حوزه مسئولیت داشته اما قابل تامل آن است که دیروز خبری منتشر شد مبنی بر اینکه 160نماینده نامه تشکر از عباس آخوندی را امضا کرده‌اند! نمایندگانی که باید در جهت احقاق حقوق مردم گام بردارند. به این ترتیب انتظار آن است که تشکر یا سؤال یا موافقت و مخالفت نماینده با هر شخصی در جهت منافع مردم باشد.
بررسی گزینه پیشنهادی
 وزارت اقتصاد
فرهاد دژپسند گزینه پیشنهادی وزارت اقتصاد طبق حروف الفبا نخستین فردی بود که مورد بررسی نمایندگان قرار گرفت. طبق اعلام هیئت‌رئیسه این افراد به عنوان موافق باید هر کدام 15دقیقه به بیان نقطه نظرات خود می‌پرداختند: رمضانعلی سبحانی فر و محسن علیجانی، همچنین غلامرضا کاتب نیز با استفاده از قسمتی از زمان سبحانی فر به بیان دیدگاه خود به عنوان موافق پرداخت.
همچنین اسامی علی ساری و یحیی کمالی‌پور به عنوان مخالف گزینه پیشنهادی وزارت اقتصاد قرائت شد که ولی ملکی نیز با استفاده از بخشی از زمان دیگر نماینده مخالف به سخنرانی پرداخت.
مهمترین محورهایی که مورد‌اشاره نمایندگان مخالف فرهاد دژپسند قرار گرفت به این شرح است: اجرای تئوری‌های دژپسند در وزارتخانه به صورت عملی محال است؛ کارنامه او در سازمان برنامه و بودجه موفق نبوده است؛ در برنامه‌های دژپسند راهکاری برای هدایت نقدینگی به سمت تولید ارائه نشده است؛ در برنامه او راهکار علمی، عملی برای مشکلات بانک‌ها و بیمه‌ها دیده نمی‌شود و....
همچنین مهمترین محورهایی که در سخنان موافقان گزینه پیشنهادی وزارت اقتصاد مطرح شده عبارتند از: هماهنگی دژپسند با تیم اقتصادی دولت؛ سوابق علمی و اجرایی او و همچنین تحصیلاتش که در زمینه اقتصاد است؛ دژپسند فردی پاکدست و با سابقه‌ای روشن است؛ بنیان‌گذار اقتصاد شفاف و تجارت الکترونیک است؛ ارتقای شفافیت مالی، بهبود فضای کسب و کار و استفاده از فضای دیپلماسی برای رشد اقتصادی در برنامه‌های او دیده می‌شود؛ دژپسند از ظرفیت دانشگاهیان بهره خواهد برد و...
بررسی گزینه
 وزارت کار و تعاون
در نوبت بررسی برنامه‌های محمدشریعتمداری، گزینه پیشنهادی رئیس‌جمهور برای تصدی وزارت کار و تعاون شهاب نادری و ولی ملکی در مخالفت و روح اله بابایی صالح و غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی و خدری در موافقت با این گزینه به بیان نظرات خود پرداختند.
مهمترین محورهای مورد‌اشاره موافقان عبارت است از: صیانت از نیروی کار در برنامه‌های شریعتمداری قرار دارد، فردی قاطع در مبارزه با فساد است؛ از مداخلات سیاسی و ذی‌نفوذان جلوگیری خواهد کرد؛ از توانایی لازم برای ایجاد هماهنگی میان دستگاه‌ها برای رشد‌اشتغال برخوردار است؛ بیش از ۵۰ درصد برنامه‌های وزیر پیشنهادی رفاه با اسناد بالادستی هماهنگی دارد و...
همچنین محورهای مورد تاکید مخالفان شریعتمداری به این شرح است: برنامه دقیقی برای خدمت به مردم ارائه نداده است؛ ۴۸ درصد برنامه‌های پیشنهادی او بر اساس گزارش کارشناسان معاونت نظارت با اسناد بالادستی منطبق نیست؛ در خصوص حمایت از طبقات محروم نیز برنامه روشنی ندارد؛ شریعتمداری در مسئولیت سابقش در وزارت صنعت چه گلی به سر کشور زده است که مجدداً به وی رای دهیم؛ عدم کنترل و مدیریت بازار، افزایش بی‌رویه قیمت‌ها و احتکار کالا و وجود فساد و رانت در تخصیص ارز در دوره تصدی او بر وزارت صمت و...
چریک اقتصادی!
در حاشیه اظهار نظر نمایندگان برای گزینه وزارت کار و تعاون دو نکته قابل توجه بود. نخست آنکه نماینده‌ای در مخالفت با او 48درصد برنامه‌های او را مخالف اسناد بالادستی عنوان کرد و نماینده‌ای دیگر در موافقت بیش از 50درصد برنامه‌های او را موافق اسناد بالادستی دانست!
همچنین جعفرزاده ایمن آبادی در تعریف و تمجید از محمد شریعتمداری تا آنجا پیش رفت که او را «چریک اقتصادی» نامید که برای میدان نبرد اقتصادی مناسب‌ترین گزینه است. این در حالی است که جعفرزاده ایمن‌آبادی اول مهرماه (حدود یک ماه قبل) در مصاحبه با باشگاه خبرنگاران جوان گفته بود: روحانی با حضور شریعتمداری در وزارت صنعت و معدن موافق نبوده زیرا در زمان وزارت وی در ثبت خودروها تخلفی ناشی از سهل انگاری انجام شده است و این موضوع به دلیل قصور وزیر بوده است.
محمد شریعتمداری در نشست علنی رای اعتماد به وزرای پیشنهادی در دفاع از برنامه‌های خود با‌اشاره به فعالیت‌های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: به عنوان یک ایرانی وقتی می‌شنوم که گفته می‌شود در یک وزارتخانه‌ای، پست مدیرعاملی خرید و فروش می‌شود، تنم می‌لرزد و اگر یک مورد را ببینم حتما به مراجع قضایی معرفی خواهم کرد.
شریعتمداری همچنین وعده داد: بنده به ملت ایران، وعده حکمرانی خوب و دولت الکترونیک را می‌دهم؛ تحقق دولت الکترونیک، زمینه مبارزه با فساد را فراهم می‌کند. من سابقه اجرای این کار را هم دارم. از دیگر اقدامات من این است که بنگاهداری را در وزارت تعاون تعطیل می‌کنم؛ نباید این وزارتخانه به بنگاهداری بپردازد. البته می‌دانم که چرا برخی از مدیران که پشت این میزها هستند، مقاومت می‌کنند.
بررسی گزینه
 وزارت راه و شهرسازی
در جریان بررسی برنامه‌های محمد اسلامی گزینه وزارت راه و شهرسازی سهراب گیلانی، محمد فیضی و علی نجفی خوشرودی به عنوان مخالف و محمدعلی پورمختار، محمدرضا رضایی کوچی و قاسم احمدی لاشکی در موافقت با گزینه پیشنهادی به بیان نظرات خود پرداختند.
مهمترین محورهای سخنان مخالفان گزینه پیشنهادی وزارت راه و شهرسازی عبارت بود از: او با رایزنی یک‌شبه برای این پست معرفی شده‌ است؛ رویکرد ایشان، عدم تعامل با نمایندگان است و اعتقادی به تعامل با نمایندگان ندارد و...
مهمترین محورهای موافقان گزینه پیشنهادی وزارت راه و شهرسازی به این شرح است: اسلامی در هیچ شرکت دولتی، بخش خصوصی و همچنین در هیئت مدیره تشکل‌های صنفی عضویت ندارد، برنامه‌های زیادی برای بهبود وزارتخانه راه و شهرسازی دارد که منطبق بر سیاست‌های کلی نظام و برنامه ششم توسعه هستند و...
محمد اسلامی مهمترین برنامه‌های خود را تکمیل مسکن مهر طبق یک برنامه زمانبندی شده و یکپارچه‌سازی نهادهای مسکن عنوان کرد و گفت: در برنامه من سه سرفصل مورد توجه واقع شده است اولا با تحول ساختاری و ثانیا با وضع رویکردهای متفاوت مدیریتی و ثالثا تعیین اولویت‌های راهبردی تلاش داریم تا در شرایط خاص کشور این برنامه‌ها را اجرا کنیم.
بررسی گزینه
 وزارت صنعت و معدن
در زمان بررسی برنامه‌های رضا رحمانی گزینه پیشنهادی وزارت صنعت و معدن حسینعلی شهریاری و یوسف‌نژاد به عنوان موافق و محمود صادقی و احمد بیگدلی به عنوان مخالف از سوی هیئت‌رئیسه برای سخنرانی معرفی شدند.
مهمترین محورهایی که مخالفان رحمانی در سخنانشان اعلام کردند به این شرح است: هدفگذاری‌های ایشان بالاتر از بودجه‌های سنواتی است و معلوم نیست با چه منابعی می‌خواهد به این اهداف دست یابد، برنامه‌ای برای مقابله با گرانفروشی‌ها ندارد و...
همچنین محورهایی که موافقان رحمانی به آنها ‌اشاره کردند به این شرح است: رحمانی شناخت کاملی از وزارت صنعت دارد، برنامه مدونی برای تولید و مبارزه با فساد دارد، برای صادرات غیرنفتی برنامه‌های اساسی دارد که حائز اهمیت است و...
در نهایت در حالی که ساعت نزدیک 22 بود نمایندگان رای خود به 4 نامزد پیشنهادی دولت را اعلام کردند که بر اساس آن هر 4 گزینه دولت موفق به کسب رای اعتماد نمایندگان مجلس شدند. آرای وزرای جدید دولت به این شرح اعلام شد؛ رحمانی 203، دژپسند 200، شریعتمداری 196 و اسلامی 151 رای.
نکته قابل تامل آنجاست که شریعتمداری با استعفا توانست از استیضاح مجلس در سمت وزیر صنعت بگریزد اما این وزیر استیضاحی و مستعفی از مجلس 196 رای مثبت می‌گیرد! البته از مجلسی که 160 نفر از آنان از وزیری همچون آخوندی که در زمینه مسکن یک آجر هم روی آجر نگذاشت تشکر و تقدیر می‌کند، چنین تصمیماتی جای شگفتی و تعجب ندارد. وعده و وعیدهای رنگارنگ در مهمانی‌ها و لابی‌ها حلال گره‌های سیاسی بسیاری هستند اگر چه گره‌ای از کار کشور و مردم نگشایند!
سایر اخبار این روزنامه
کنایه روحانی به آخوندی اگر مشکل مسکن نداشتیم ارزان‌ترین کشور بودیم! چرا نتانیاهو به عمان رفت؟ (یادداشت روز) اخبار ویژه سازمان ملل: ارتش میانمار طی یک سال گذشته 10 هزار مسلمان را قتل عام کرده است برداشت 300 میلیون دلاری دولت ازمنابع صندوق توسعه ‌اشتباهی بود! سایه روشن‌های سفر نتانیاهو به مسقط آیا عمان به آرمان فلسطین خیانت می‌کند؟ چشمی که ‌تر نگشته در این جاده نادر است غرب: قتل خاشقجی وحشتناک بود ، اما دلیل ندارد به عربستان اسلحه نفروشیم! رویارویی قایق‌های ایران با ناو آمریکایی در خلیج‌فارس ایمن و حرفه‌ای بود وزارت خارجه مذاکره با آمریکا در عمان را تکذیب کرد اعلام مسیرهای چهارگانه مراسم راهپیمایی جاماندگان اربعین در تهران «استفاده ابزاری» اتهام متقابل دولت و اصلاح‌طلبان با ما در فضای مجازی همراه باشید کنایه روحانی به آخوندی اگر مشکل مسکن نداشتیم ارزان‌ترین کشور بودیم! غرب: قتل خاشقجی وحشتناک بود ، اما دلیل ندارد به عربستان اسلحه نفروشیم! کنایه روحانی به آخوندی اگر مشکل مسکن نداشتیم ارزان‌ترین کشور بودیم! غرب: قتل خاشقجی وحشتناک بود ، اما دلیل ندارد به عربستان اسلحه نفروشیم! کنایه روحانی به آخوندی اگر مشکل مسکن نداشتیم ارزان‌ترین کشور بودیم! غرب: قتل خاشقجی وحشتناک بود ، اما دلیل ندارد به عربستان اسلحه نفروشیم!