طرح حذف کنکور

در پی داغ شدن حذف کنکور کمیته آموزش عالی وابسته به کانون نمایندگان ادوار مجلس شورای اسلامی‌ جلسات مستمری برای کمک به موضوع داشت و وقت زیادی را جهت تهیه طرحی برای عرضه به کمیسیون آموزش عالی صرف کرد. در واقع پس از بحث‌های فراوان سه طرح نهایی شد که متن پیوست یکی از این سه است. شاید مورد استفاده علاقمندان قرار گیرد.
پاره‌ای از پدیده‌های اجتماعی برای زمان‌های خاصی کاربرد دارند و پاره‌ای دیگر در طول زمان از مسیر اصلی خود منحرف، و دستاویز عده‌ای سودجو می‌شوند. یکی از این موارد کنکور است که برای گزینش بهترین‌ها از میان جمعیت کشور سالهاست که اجرا می‌شود. دولتی بودن آموزش هم یکی از دلایل وجود کنکور است. اکنون پس از گذشت سالها مسئولان و مردم نسبت به کارآیی کنکور تردید کرده‌اند و لذا در پی  حذف و یا کمرنگ کردن نقش آنند.  
بدیهی است در جایی که تقاضا نسبت به عرضه بیشتر باشد باید نوعی گزینش وجود داشته باشد. نظامی‌که فارغ‌التحصیلان را بیشتر برای مشاغل دولتی می‌خواهد و با توجه به ظرفیت محدودی که استخدام دولتی دارد قطعا باید گزینش صورت گیرد. اما اینکه نحوه آن چگونه باشد خود نیاز به بررسی دارد. ماده واحده زیر برای جلوگیری از خسارت بیشتر و سامان دهی به نیروی انسانی کارآمد تهیه شده است.
​ماده واحده: به موجب این قانون از این پس کنکور سراسری حذف و به جای آن موارد زیر تصویب می‌شود:
1- دانشگاه‌های بزرگ و درجه یک کشور (بنا به تعریف) مجازند برای تأمین نیروی علمی ‌و پژوهشی کشور در حوزه‌های پر رقابت به گزینش دانشجو بپردازند. دانشگاه‌های درجه دو و سه با همکاری یکی از دانشگاه‌های بزرگ می‌توانند الگو برداری کنند.
۲- همه دانشگاه‌ها موظفند دوره کاردانی (دانش توأم با مهارت قابل قبول بازار کار داخل و خارج کشور) را با سهل‌ترین شرایط در دانشگاه‌های خود و با استفاده  از توان فنی و مهندسی و علمی‌کشور دایر کنند.
۳- سازمان امور اداری و استخدامی‌ موظف است تا شرایط جذب نیروهای کاردان را به نحوی فراهم کند تا در سازمان‌های دولتی، خصوصی و تعاونی نیروهای لازم جذب شود و در صورت ماندن آنها در آن مشاغل، ضریب سنواتی کارآیی و مهارتی شاغلان به‌گونه‌ای رشد کند تا انگیزه لازم برای ماندن در آن مشاغل را داشته باشند. حقوق و مزایای آنها در هر دوره خدمتی در صورت افزایش مهارت، نباید کمتر از سه چهارم همان رشته، در صورت ادامه تحصیل باشد. این سازمان ضریب افزایش حقوق متناسب را حداکثر ظرف مدت (شش ماه تا یکسال) تعیین و ابلاغ می‌کند.  
۴- وزارت آموزش و پرورش با همکاری بخش دولتی، تعاونی و خصوصی و انجمن‌های اولیا و مربیان موظف است علم و مهارت آموزی دانش آموزان را به‌گونه‌ای در مقاطع تحصیلی سامان دهی کند تا دانش آموزان در صورت علاقمندی به ادامه تحصیل، برای شرکت در دوره کاردانی آماده باشند.  
۵- صداو سیما موظف است در توجیه فرهنگ مهارت‌افزایی و کاردانی به ویژه برای خانواده‌ها اطلاع‌رسانی کند و تشویق لازم را به عمل آورد.
۶- وزارت کار و رفاه اجتماعی و نیز همه مؤسسات تخصصی و کارشناسی، کارخانجات دولتی و نیمه دولتی و خصوصی موظفند تا همه امکانات خود را به صورت شبانه روزی در اختیار مهارت افزایی دانش‌آموزان و دانشجویان قرار دهند.
۷- همه کارگاه‌ها، مؤسسات فنی و هنری، کارخانجات تولیدی، صنعتیِ دولتی، تعاونی و خصوصی موظف به همکاری در آموزش دانشجویان و جذب دانش آموختگان از این طریق هستند.
۸- دانشگاه‌ها رأسا و یا با همکاری بخش خصوصی معتبر موظفند با ایجاد مراکز مشاوره و از طریق فرایند مصاحبه علمی، مهارتی، روانشناختی، زمینه علائق علمی، فنی و حرفه‌ای آنها را تحقیق و شناسایی، و در صورت لزوم زمینه ادامه تحصیل آنها را فراهم کنند.
۹- هر سه وزارتخانه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت و درمان و آموزش پزشکی (با همکاری دانشگاه‌ها)، و آموزش و پرورش برای تأمین نیروی آموزش دهنده موظفند ظرف مدت شش‌ماه الی یکسال آمادگی خود را برای اجرای این طرح اعلام کنند.
۱۰- وزارتخانه‌های سه‌گانه آموزشی موظفند نسبت به آمایش اطلاعاتی، آمایش آموزشی، آمایش بوم شناختی، آمایش مهارتها، آمایش شاخص‌ها، آمایش مراکز مسئول و واسطه‌ها، و وزارت رفاه و امور اجتماعی، آمایش مشاغل به تفکیک ضرورتها و اهمیت آنها و آمایش استخدامها (دولتی، تعاونی و خصوصی با همکاری سازمان اداری و استخدامی) به صورت شبکه‌ای و پنجره واحد اقدام کنند. همه سازمانها و مؤسسات دولتی و غیر دولتی موظف به همکاری با آنها هستند. وزارت ارتباطات و شورای عالی مجازی در تسهیل اقدامات زیرساخت الکترونیکی برای شفاف‌سازی اطلاعاتی نقش فعالی خواهند داشت. دانش‌آموختگان علم اطلاعات و دانش‌شناسی در این زمینه همکاری می‌نمایند.
۱۱-وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت و درمان و آموزش پزشکی و آموزش و پرورش بر حسن اجرا و مقایسه روند پیشرفت به صورت نمونه و سپس فراگیر نظارت خواهند داشت.
۱۲- گزارش سالانه پیشرفت کار، دو ماه قبل از آغاز سال تحصیلی توسط سه وزارت خانه بالا و نیز وزارت رفاه و تعاون اجتماعی به شورایعالی انقلاب فرهنگی و کمیسیون‌های مرتبط مجلس شورای اسلامی ‌ارائه می‌شود.
اعتبار سال اول از طریق جایگزینی تمام و یا بخشی از اعتبار سازمان سنجش تخصیص می‌یابد و برای بقیه سالها در بودجه دولت پیش بینی می‌شود.
*استاد دانشگاه تهران
منبع: خبرآنلاین