آسانژ در بند گوانتاناموی انگلیس

سرویس بین الملل جوان آنلاین: به گزارش بلومبرگ، جولیان آسانژ، بنیانگذار وب‌سایت افشاگر ویکی‌لیکس به گفته یکی از نزدیک‌ترین دوستانش، بعد از دستگیر شدن در روز پنج شنبه و حضور در دادگاهی در شهر لندن، به زندانی بدنام در لندن به نام زندان «بلمارش» منتقل شده است. زندان بلمارش واقع در جنوب شرق لندن که از آن به عنوان زندان گوانتاناموی بریتانیا یاد شده، میزبان یک سری از متهمان تروریستی شناخته شده نظیر ابوقتاده، مشهور به دست راست اسامه بن‌لادن در اروپا و همچنین چهار متهم حادثه تلاش برای حمله انتحاری در سیستم حمل‌ونقل عمومی شهر لندن بوده است.
منتقل کردن او به این زندان نشان می‌دهد که مقامات انگلیس رویکردی سختگیرانه برای بازداشت آسانژ ۴۷ ساله در پیش گرفته‌اند. این زندان در یکی از بخش‌های خود پذیرای تعداد کمی از زندانیان است که به دلیل شهرت عمومی نیاز به تدابیر مدیریتی خاص دارند. با این حال فضای زندان چندان برای آسانژ ناشناخته نیست. او در سال ۲۰۱۰ در ارتباط با پرونده استردادش به سوئد به منظور رسیدگی به شکایت از وی به اتهام آزار و اذیت جنسی، ۹ روز در یک زندان دیگر شهر لندن به نام زندان «واندزورث» بوده است.
پدر آسانژ: شوکه شدم، پسرم را برگردانید
جان شیپتون، پدر آسانژ، در گفت‌وگو با روزنامه ساندی هرالد سان گفت، وزارت امور خارجه استرالیا و نخست‌وزیر این کشور باید برای بازگرداندن پسرش به استرالیا کاری کنند. پدر آسانژ تصریح کرد: می‌توان با رضایت همه به ماجرا فیصله داد. مذاکراتی در سطح نشست بین یک سناتور و یک مقام ارشد وزارت خارجه برای استرداد جولیان به استرالیا برگزار شده است. وی ادامه داد: زمانی که پسرم را روز پنج شنبه در سفارت دستگیر کردند، شوکه شدم. من شاهد بودم که چگونه او را از پله‌های سفارت پایین آوردند. او اصلاً خوب نبود. من ۷۴ ساله از جولیان ۴۷ ساله وضعیتم بهتر است. این واقعاً بهت‌آور است. برای چندین ماه شبیه به یک زندانی با امنیت بسیار بالا زندگی کرده و نمی‌تواند حتی از سرویس بهداشتی استفاده کند. همه جا دوربین بوده است. در همین حال اسکات موریسون، نخست‌وزیر استرالیا روز جمعه گفته بود که دولت این کشور هیچ برخورد خاصی با ماجرای آسانژ ندارد. جولیان آسانژ سوم ژوئیه ۱۹۷۱ پس از جدایی مادرش، کریستین هاوکینز و پدرش، جان شیپتون به دنیا آمد. وقتی جولیان یک ساله بود، مادرش با ریچارد برت آسانژ ازدواج کرد و بدین ترتیب او نام خانوادگی پدرخوانده‌اش را گرفت.