پوتین: ایران شفاف‌ترین برنامه هسته‌ای دنیا را دارد

سزویس بین الملل جوان آنلاین: به گزارش فارس، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه چهار شنبه گفته ایران با توافق هسته‌ای برجام، شفاف‌ترین کشور دنیا است.
به نوشته اینترفکس، پوتین در کنفرانس خبری مشترک با «الکساندر وندر ولن»، رئیس‌جمهور اتریش گفت: «[برنامه هسته‌ای]ایران، ذیل برجام شفاف‌ترین برنامه در دنیا است و بیشترین بازرسی‌ها از آن انجام می‌شود.»
او همچنین با ابراز تأسف از اینکه «برجام در حال تخریب شدن است» توصیه کرده که ایران در این توافق هسته‌ای باقی بماند. پوتین در بخش دیگری از سخنانش مدعی شد اتحادیه اروپا نمی‌تواند کاری برای نجات برجام انجام دهد.
او خروج ایران از برجام را اقدامی «غیرقابل توصیه» توصیف کرد و گفت: «فردای روزی که ایران خروج از برجام را اعلام کند همه فراموش خواهند کرد که امریکا نابودی این توافق را کلید زده و همه تقصیر‌ها گردن ایران خواهد افتاد.»
شورای عالی امنیت ملی ایران روز چهار شنبه (۱۸ اردیبهشت‌ماه) در بیانیه‌ای اعلام کرد قصد دارد «در راستای صیانت از امنیت و منافع ملی مردم ایران و در اعمال حقوق خود مندرج در بند‌های ۲۶ و ۳۶ برجام» برخی اقدامات خود ذیل برجام را متوقف کند. جمهوری اسلامی در این بیانیه که در اولین سالگرد خروج امریکا از توافق هسته‌ای صادر شده به کشور‌های باقی‌مانده در برجام ۶۰ روز فرصت داده برای اجرای تعهدات خود به ویژه در حوزه‌های بانکی و نفتی اقدام کنند. این بیانیه همچنین هشدار می‌دهد در صورتی که کشور‌های گروه ۱+۴ در ضرب‌الاجل یاد شده به تعهدات‌شان عمل نکنند، ایران به صورت مرحله به مرحله تعهدات دیگری را متوقف خواهد کرد. اتحادیه اروپا روز ۱۹ اردیبهشت‌ماه با صدور بیانیه‌ای ضرب‌الاجل ایران را رد کرد و گفت: «قویاً به ایران توصیه می‌کند از انجام اقداماتی که موجب تشدید مشکلات می‌شود، خودداری کند.»
کشور‌های اروپایی بعد از خروج امریکا از توافق هسته‌ای برجام وعده داده‌اند با تضمین منافع اقتصادی ایران، این توافق را حفظ کنند. این کشورها، به‌رغم ایستادگی‌های لفظی و سیاسی در برابر اقدام امریکا تاکنون هیچ اقدام عملی برای محقق کردن وعده‌های‌شان صورت نداده‌اند.
اتحادیه اروپا همچنین به‌رغم مخالفت با تصمیم امریکا در زمینه برجام با سایر ادعا‌های این کشور در زمینه فعالیت‌های موشکی و منطقه‌ای ایران همسو شده است.
«برنامه جامع اقدام مشترک» یا برجام، تیرماه سال ۱۳۹۴ میان ایران و پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل (امریکا، فرانسه، انگلیس، روسیه و چین) به علاوه آلمان (موسوم به گروه ۱+۵) حاصل شد. دولت امریکا از نخستین روز‌های اجرایی شدن این توافق، کارشکنی‌ها در اجرای آن و تلاش برای کاستن از مزایای اقتصادی ایران از آن را آغاز کرد. با روی کار آمدن «دونالد ترامپ» به عنوان رئیس‌جمهور امریکا این کارشکنی‌ها شدت گرفت و او بار‌ها تهدید کرد کشورش را از توافق هسته‌ای خارج خواهد کرد.
ترامپ سرانجام سه شنبه ۸ می‌۲۰۱۸ (۱۸ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۷) به طور یکجانبه امریکا را از برجام خارج و دستور احیای تحریم‌های متوقف‌شده علیه ایران را صادر کرد.