تشکیل کلوب خریداران نفت برای مقابله با تحریم

سرویس اقتصاد جوان آنلاین: به گزارش آسیا نیکی، چین و هند به عنوان دو کشور بیشترین میزان واردات نفت از ایران که بیشترین بهره را از معافیت‌های تحریمی می‌بردند نیز از این مسئله آسیب خواهند دید. در واقع خریداران آسیایی نفت ایران که پیش‌تر واردات خود را کاهش داده بودند حالا باید به طور کامل واردات نفت را
متوقف کنند.
از نظر دیپلماتیک، کشور‌های بزرگ آسیایی نظیر چین و هند بر سر یک دو راهی سخت قرار گرفته‌اند، اما از نظر اقتصادی، گزینه‌های جایگزین زیادی ندارند. در صورتی که تحریم‌ها را نادیده گرفته و به خرید نفت ایران ادامه دهند، پالایشگاه‌ها، مؤسسات مالی، شرکت‌های بیمه‌ای و کشتیرانی خود را در معرض اقدامات تنبیهی امریکا قرار می‌دهند. برای بسیاری از این مؤسسات و شرکت‌ها قطع دسترسی به نظام مالی امریکا و دلار بسیار مخرب است و حتی برای چین و با همه آمادگی این کشور برای مقابله با امریکا این مسئله بسیار گران
تمام می‌شود. یکی از نگرانی‌های اصلی بازار این بود که پس از تصمیم امریکا برای عدم تمدید معافیت‌ها از تحریم نفت، قیمت این حامل انرژی در بازار به شدت افزایش یابد.
برای چین و هند شرایط سخت‌تر است، چراکه در کنار بالا رفتن قیمت نفت، این کشور‌ها شاهد پایین آمدن ارزش پول ملی خود در برابر دلار هستند. بنابراین اثر بالا رفتن قیمت نفت برای آن‌ها بر قیمت حامل‌های انرژی دوچندان خواهدبود. البته پس از این اقدام، قیمت نفت رشد چندانی را نداشته است. قیمت نفت برنت در حدود ۷۰ دلار باقی مانده و تشدید اختلاف تجاری بین چین و امریکا که چشم‌انداز رشد اقتصاد جهانی و اقتصاد چین را تیره کرده‌اند انتظار برای کاهش تقاضای نفت در بازار جهانی را تقویت کرده و از بالا رفتن قیمت جلوگیری می‌کنند.
از طرف دیگر، تضمین امریکا نسبت به اینکه کشور‌هایی نظیر عربستان و دیگر اعضای اوپک کمبود نفت ایران را جبران می‌کنند نیز به کاهش نگرانی‌ها در بازار کمک کرده است. با این حال توقف خرید نفت از ایران برای چین و هند بسیار گران تمام
خواهد شد.
عراق و عربستان نفت‌شان را گران کردند
عراق و عربستان که می‌توانند نفت باکیفیت مشابه نفت ایران را به چین و هند صادر کنند، اخیراً قیمت نفت خود را برای خریداران آسیایی افزایش داده و حتی در برخی موارد به بالاترین میزان در چند سال گذشته رسانده‌اند. در واقع اگرچه قیمت نفت خاورمیانه در بازار تعیین می‌شود، اما تخفیف یا بالا بردن قیمت از سوی تولیدکنندگان، مرجع واقعی تعیین قیمت در بازار است.
در واقع میزان تخفیف قیمت از سوی کشور‌های تولیدکننده نفت است که مقصد محموله‌های نفتی در آسیا را مشخص می‌کند. شرکت نفت دولتی آرامکوی عربستان قیمت نفت ماه ژوئن برای اروپایی‌ها و آسیایی‌ها را افزایش داده‌است، اما برای امریکا کاهش داده است. عراق هم قیمت نفت خود برای همه کشور‌ها را افزایش داده و بیشترین افزایش قیمت نفت عراق مربوط به کشور‌های آسیایی است. البته هم عربستان و هم عراق با هدف کسب درآمد نفتی بیشتر در حال کاهش صادرات به امریکا و روانه کردن نفت بیشتر به آسیا هستند.
واردات نفت هند از ایران نیز از ۳۴۱ هزار بشکه در روز در ماه مارس به ۳۱۷ هزار و ۵۰۰ بشکه در روز در ماه آوریل کاهش یافته، اما هنوز ایران حدود ۷ درصد نفت هند را تأمین می‌کند. ژاپن و کره‌جنوبی نیز در قالب معافیت‌ها به واردات نفت ایران ادامه دادند که البته حجم واردات آن‌ها کمتر از هند و چین بود.
به نظر می‌رسد بالا رفتن قیمت نفت برای مشتریان آسیایی زودگذر نبوده‌است، چراکه امریکا مصرّ به قفل کردن صادرات نفت ایران و رساندن حجم آن به صفر است.
از سال ۲۰۱۴ با سقوط قیمت نفت، این خریداران بودند که قیمت را در بازار تعیین می‌کردند و این امر باعث شد بسیاری از کشور‌های تولیدکننده نفت در تأمین منابع مالی مورد نیاز خود با مشکل مواجه شوند.
این احتمال وجود دارد که تولیدکنندگان عمده نفت در بازار به خروج ایران از بازار به عنوان فرصتی برای بالا بردن توان چانه‌زنی خود و بازگرداندن اثرگذاری خود بر بازار استفاده کنند.
جایگزین کردن نفت ایران برای هند و چین از دو منظر نامطلوب است، نخست اینکه آن‌ها نفت ایران را با تخفیف خوب و به صورت اعتباری وارد می‌کردند و دوم اینکه آن‌ها با پرداخت پول نفت به یوآن و روپیه هزینه مبادلات ارزی را نیز دور می‌زدند. هند و چین همچنین روابط قابل توجه اقتصادی با ایران داشته و سرمایه‌گذاری جدی در این کشور انجام داده و می‌دهند، در عین حال دو کشور به خصوص چین در تلاش است تا روابط خود با امریکا را نیز مدیریت کنند. با توجه به همه آنچه گفته شد، یک راه وجود دارد که چین و هند بتوانند ابتکار عمل را در این زمینه در دست گیرند و آن هم روی آوردن به طرح ایجاد کلوب خریداران نفتی در آسیاست که به این دو کشور برای خرید نفت ایران در برابر واشنگتن قدرت چانه‌زنی می‌دهد. در صورتی که خریداران آسیایی نفت کلوب خریداران را ایجاد کنند می‌توانند در برابر واشنگتن دست به دست هم داده و شرایط را به نفع خود تغییر دهند. ژاپن و کره البته هنوز تمایلی از خود برای پیوستن به این کلوب نشان ندادند، اما گزارشات حاکی از آن است که چین و هند در حال رسیدن به اجماع در این زمینه هستند، حالا زمان آن رسیده‌است که دو کشور این طرح را به واقعیت بدل کنند.
در صورت تشکیل کلوب نفتی، آن‌ها فقط نباید با اوپک تعامل کنند، چراکه به نظر می‌رسد مذاکره با امریکا از اهمیت بیشتری برخوردار باشد. در واقع بحران تحریم نفت ایران فرصتی عالی برای کلوب خریداران نفتی برای ابراز وجود است.