دیدار امیر قطر با ترامپ و امضای توافق‌های چند میلیارد دلاری

امیر قطر که درحال حاضر به آمریکا سفر کرده است، با رئیس‌جمهوری این کشور در کاخ سفید دیدار کرد.
به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای رای الیوم، تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در کاخ سفید دیدار کرد.
در همین راستا ترامپ در این دیدار ضمن ستودن ائتلاف واشنگتن و دوحه گفت که قطر یکی از بزرگترین پایگاه‌های نظامی را در جهان تاسیس کرده است.
وی افزود: قطر حدود هشت میلیارد دلار برای ساخت و توسعه پایگاه نظامی العدید هزینه کرده است.
ترامپ در ادامه ضمن تشکر از سرمایه‌گذاری‌های قطر در کشورش اظهار کرد که دوحه از جمله بزرگترین کشورها در جهان است و از جایگاه ویژه‌ای در واشنگتن برخوردار است.
وی همچنین از تمایل دوحه برای خرید هواپیماهای بوئینگ آمریکا خبر داد.
ترامپ در این باره افزود: قطر تعداد زیادی هواپیمای تجاری بوئینگ می‌خرد و این برای ما بسیار ارزشمند است و امروز یک سند در همین راستا امضا خواهیم کرد. این معامله بزرگی خواهد بود و آنها تعداد زیادی هواپیمای بوئینگ از ما خریداری می‌کنند.
رئیس جمهوری آمریکا درباره امیر قطر نیز عنوان کرد: او یک رهبر واقعی در بخش بسیار مهمی از جهان است. ما بسیار همکاری می‌کنیم و آنها بسیار در کشور ما سرمایه‌گذاری می‌کنند و به دنبال آن فرصت‌های شغلی ایجاد کرده و میزان قابل توجهی تجهیزات نظامی از جمله هواپیما از ما خریداری می‌کنند.
در مقابل امیر قطر نیز نزدیکی روابط میان دوکشور را ستود. وی از ترامپ خواست تا در هر زمان ممکنی به دوحه سفر کند.
امیر قطر تاکید کرد: شراکت اقتصادی ما با آمریکا فراتر از 185 میلیارد دلار است و برای افزایش این میزان برنامه‌ریزی می‌کنیم.
امیر قطر و ترامپ در پایان این دیدار با صدور یک بیانیه مشترک تاکید کردند که روابط استراتژیک و دفاعی میان دو کشور به شکل قابل توجهی تحکیم و تقویت شده است.
ازسوی دیگر وزارت دفاع قطر با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که 2 هواپیمای آموزشی نظامی با یکدیگر برخورد کرده‌اند و خلبانان هر 2 هواپیما توانستند با استفاده از صندلی مخصوص، خود را به بیرون پرتاب کنند. براساس این گزارش، خلبانان مذکور به سلامت از هواپیماهای نظامی بیرون پریدند.