با پیوستن به این کنوانسیون سلامت جامعه و حفظ محیط زیست و همکاری‌های بین‌المللی را ارتقا بخشیم

دکتر مصطفی کواکبیان در موافقت با لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنفوانسیون مشترک ایمنی مدیریت سوخت مصرف شده و ایمنی مدیریت پسماند پرتوزا در صحن علنی مجلس گفت: موضوع حفظ محیط زیست آن میزان مهم است که در قانون اساسی نظام جمهوری اسلامی، اصل ویژه‌ای را به آن اختصاص داده است و ما نمایندگان مردم موظف هستیم در جهت حفظ محیط زیست، بیشترین تلاش و کوشش را داشته باشیم.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به این لایحه گفت: این موضوع از سال 96 تا الان در دستور کار در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی بوده است و خوشبختانه این کنوانسیون تصویب شده است که ذکر خیری هم از دکتر صفاری‌نطنزی می‌کنم که در آن کمیته مخصوصا بحث مستوفایی انجام شده است.
وی افزود: من تعجب می‌کنم از برخی بحث‌هایی که همکاران می‌کنند که خوش بینانه‌اش این است که در جریان ماجرای آن نیستند.
رئیس فراکسیون دیپلماسی و منافع ملی مجلس گفت: مساله این است که مرکز پژوهش مجلس، در این زمینه مفصل نظر داده و در جهت تایید این موضوع بحث‌های بسیار خوبی را مطرح کرده و مزیت‌های الحاق ما به کنوانسیون مشترک ایمنی مدیریت سوخت مصرف شده و ایمنی مدیریت پسماند پرتوزا را اعلام کرده است.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خاطرنشان کرد: اولا جامعه و محیط زیست در حال و نسل‌های آینده در برابر اثرات زیان بار اشعه، حفاظت موثری به عمل خواهد آورد. در ضمن فعالیت مدیریت ایمنی سوخت مصرف شده در کشور حتما ساماندهی می‌شود و حدود مسئولیتی همه نهادها در این موضوع مشخص خواهد شد.
وی افزود: در این کنوانسیون حتما تاکید شده که زیر ساخت‌های مختلف سیاسی، حقوقی و نهادی و فنی و ایمنی باید ایجاد شود و ارتقای ایمنی و ارتقای سطح همکاری‌های بین‌المللی صورت گیرد که اعتبار بین‌المللی کشورمان را در این موضوع تقویت می‌کند.
رئیس فراکسیون دیپلماسی و منافع ملی مجلس خطاب به کسانی که می‌گویند حق شرط گذاشته نشده، گفت: در کمیسیون امنیت اتفاقا پیشنهاد شده مفاد ماده 27 این است که کنوانسیون به هیچ وجه وضع کننده هیچ گونه تعهدی نمی‌باشد که دولت جمهوری اسلامی از طریق تصویب و یا الحاق به کنوانسیون و اسناد الزام آور بین‌المللی به صورت صریح نپذیرفته باشد.
وی افزود: شرط ما این است که با هر چیزی که دولت جمهوری اسلامی تصویب کرده و الحاقی که به کنوانسیون‌ها داشته، وارد این کنوانسیون می‌شویم.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: تعجب من این است که برخی از عزیزان چه ترس و واهمه‌ای از کنوانسیون‌هایی که بیش از 100 کشور دنیا، عضو آن هستند دارند.
وی افزود: همه حرف این کنوانسیون این است که مواد پرتوزایی که ایجاد می‌شود نباید سلامت جامعه را به خطر بیندازد. ما الان در اکثر استان‌ها پزشکی هسته‌ای داریم و ممکن است در پزشکی هسته‌ای موادی مورد استفاده قرار بگیرد که برای سلامت جامعه خطرناک باشد. ما حق نداریم که سلامت نسل فعلی و نسل‌های آینده را به خطر بیندازیم.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: اینکه گفته شد که ترجمه غلط است، احتمالا انگلیسی را باید بیشتر توجه کنند. چرا که از همه فیلترهای ترجمه گذشته و هیچ اشکالی درباره ترجمه کنوانسیون وجود ندارد.
وی در خاتمه خطاب به نمایندگان گفت: برای تقویت همکاری‌های بین‌المللی و ارتقای سلامت و حفظ محیط زیست حتما به این لایحه رای بدهید.
شایان ذکر است نمایندگان مجلس با رای بالا (بیش از 72 درصد آرای مثبت حاضران) این لایحه را تصویب کردند.