رئیس سازمان انرژی اتمی: نظر رهبر انقلاب درباره گام سوم کاهش تعهدات اخذ می‌شود

رئیس سازمان انرژی اتمی درباره تصمیم‌گیری درباره گام سوم کاهش تعهدات هسته‌ای گفت: هیات نظارت بر برجام در این خصوص تشکیل جلسه داده و مشورت می‌کند و نظر رهبری هم اخذ می‌شود.
دکتر علی اکبرصالحی در مراسم آغاز عملیات احداث مرکز تحقیقات ملی جداسازی و توسعه کاربرد ایزوتوپ‌های پایدار در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا درباره گام سوم کاهش تعهدات هسته‌ای تصمیمی گرفته شده است، گفت:‌ هیات نظارت بر برجام در این خصوص تشکیل جلسه داده و مشورت می‌کند و نظر رهبری هم اخذ می‌شود.
وی اظهار داشت: من هم‌اکنون در شرایطی نیستم که درباره گام سوم صحبت کنم و اظهار نظر من هم در حد حدس و گمان خواهد بود اما ما به عنوان مجری دستورات سناریوهای مختلفی را ارائه کردیم.
وی افزود: این سناریوها بررسی شده است اما اینکه تا به حال دستوری در این خصوص صادر شده است یا خیر ترجیح می‌دهم صحبت نکنم و هر موقع مسئولین تصمیم لازم را اتخاذ کنند سازمان آمادگی دارد آن تصمیمات را در اسرع وقت عملیاتی کند.
رئیس سازمان انرژی در پاسخ به سوال دیگری درباره تمدید معافیت‌های هسته‌ای ایران ازسوی آمریکا و اینکه آیا بازه زمانی این تمدیدها مشکلی در همکاری هسته‌ای ایجاد نمی‌کند اظهار داشت: همکاری‌های ما در چارچوب برجام با اروپا، روسیه و چین ادامه دارد.
صالحی ادامه داد: ساخت واحدهای 2 و 3 بوشهر به خوبی پیش می‌رود و ما حتی از برنامه هم جلوتر هستیم ضمن اینکه نباید فراموش کرد بحث تامین مالی این پروژه هم بحث مهمی است اما در مجموع از زمان بندی پیش‌بینی شده جلوتر هستیم.
وی یادآور شد: پروژه اراک هم تا امروز به خوبی پیش می‌رود هر وقت مساله‌ای باشد ما با صداقت با مردم درمیان می‌گذاریم حدود یک سال پیش هم زمانی که وقفه‌ای از طرف دوستان چینی دیدیم هم اطلاع‌رسانی کردیم اما الان پروژه به خوبی پیش می‌رود و مشکلی نداریم.
رئیس سازمان انرژی خاطرنشان کرد: در این پروژه قدم‌های بلندی برداشته شده است که ضرورت اعلام آن الان وجود ندارد اما ما در اراک به بخش ساخت تجهیزات رسیدیم و مراحل طراحی را پشت سر گذاشته‌ایم که من وارد جزئیات نمی‌شود اما ملت بدانند که مسائل به خوبی پیش می‌رود.
صالحی اظهار داشت: بحث همکاری با اروپا در مرکز نظام ایمنی هم به پیش می‌رود و یک آزمایشگاهی برای تست فشار با همکاری اروپا در دست اجراست که اتحادیه اروپا در این پروژه 20 میلیون یورو متعهد شدهاست که بخشی از آن به فعالیت درآمدهاست.
معاون رئیس جمهور افزود:‌ برجام تاکنون به خوبی پیش می‌رود اما اینکه در آینده چه اتفاقی می‌افتد را باید ببینیم ضمن اینکه ما با امکانات خودمان می‌توانیم کار را پیش ببریم هر چند ممکن است در بعضی مسائل کوتاهی شود و زمان ما طولانی‌تر شود و پروژه زمانبر شود اما فعلا کارها طبق تعهدات انجام می‌شود.
رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: اگر ما برجام را به 3 بخش فنی، اقتصادی و حقوقی تقسیم کنیم در بخش فنی هیچ مشکلی نداریم و بخش‌های مختلف آن اعم از غنی سازی اکتشاف، استخراج ساخت نیروگاه‌ها و سایت‌های جدید به خوبی پیش می‌رود و ما به صورت طبیعی پیش می‌رویم و سرعت ما هم متناسب با امکانات و الزامات کشور است.
صالحی گفت: اگر هم در بعد حقوقی و سیاسی و اقتصادی طرف مقابل بدقولی می‌کند ما می‌توانیم در بخش فنی واکنش متناسب را بدهیم. و حوزه فنی برجام این قابلیت را دارد. ما فقط در یک مورد در پروژه ایتر اعتراض داشتیم که قرار شد اروپایی‌ها آن را به گونه دیگری جبران کنند.
*آیت‌الله یزدی برداشت اشتباهی از کنوانسیون پسماندهای پرتوزا داشته‌اند
وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اظهارات آیت‌الله محمد یزدی از اعضای شورای نگهبان گفت: سوءتفاهمی پیش آمده و آیت‌الله یزدی که از اعضای شورای نگهبان هستند درباره کنوانسیونی که اخیرا در مجلس تصویب شده تحت عنوان کنوانسیون پسماندهای پرتوزا برداشت اشتباهی رخ داده است به نحوی که گویا ما به کشورهای استکباری اجازه داده‌ایم سوخت مصرفی خود را در ایران دفن کنند درحالی که درست عکس این است و طبق مواد 11 و 12 این لایحه هیچ کشوری نمی‌تواند کشور دیگر را وادار به دفن پسماندهای خود کند.
رئیس سازمان انرژی اتمی بیان کرد: ‌امیدوارم شورای نگهبان مطالعه دقیق‌تری بر روی این کنوانسیون داشته باشد کما اینکه ما در 2.5 سال اخیر مشورت‌های گسترده‌ای با مرکز پژوهش‌های مجلس و کمیسیون امنیت ملی و با بخش هاش حقوقی دولت داشته‌ایم تا این لایحه را منقح کنیم.
صالحی اضافه کرد: امیدواریم اعضای شورای نگهبان هم عنایت داشته باشند چرا که مردم در چنین مواردی نگران می‌شوند درحالی که چطور ممکن است ما چنین لایحه‌ای به مجلس بدهیم و دولت‌های استکباری اجازه دهیم سوخت مصرفی خود را در ایران دفن کنند و حتاما اینطور نیست.
وی گفت: ما از آیت‌الله یزدی قرآن را آموخته‌ایم که فرموده است در هر چیزی که اطلاع ندارید اظهارنظر نکنید و حتما ایشان حقیقت را تبیین خواهند کرد.
صالحی با بیان اینکه صنعت هسته‌ای بعد از برجام با قدرت کامل به پیش می‌رود، اظهار داشت: از پروژه‌های بزرگ این صنعت واحدهای 2 و 3 نیروگاه بوشهر است که در دست اقدام است قرار بود مرداد ماه امسال بتن ریزی شود که با مشورت‌های که داشتیم مقرر شد این عملیات یکی دو ماه به تقویق تعویق بیفتند و احتمالا عملات بتن ریزی اکتبر انجام شود با این حال کار عقب نیفتاده است و تنها اعلام بتن ریزی یکی دو ماه عقب افتاده است.
* آغاز احداث مرکز جدا سازی ایزو توپ‌های پایدار در فردو
با حضور رئیس سازمان انرژی اتمی، عملیات احداث مرکز جداسازی ایزوتوپ‌های پایدار در تاسیسات هسته‌ای فردو آغاز شد. این مرکز که در مجاورت «مرکز ملی فناوری خلا ایران» احداث می‌شود با استفاده از روش‌هایی همچون تقطیر، تبادل حرارت و قشایی، ایزوتوپ‌های پایدار را استحصال خواهد کرد.
مرحله اول این مرکز بیستم فروردین 99 و فاز دوم آن اواخر اردیبهشت 99 تکمیل خواهد شد و بعد از شهریورماه تجهیز آن در دستور کار قرار خواهد گرفت.
رئیس سازمان انرژی اتمی در مراسم آغاز به کار عملیات این طرح مهم، گفت: این مرکز با روش‌های متنوع ایزوتوپ‌های پایدار تولید خواهد کرد و تا دو سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد.
وی با اشاره به پایان مهلت 60 روز گام دوم افزود: سناریوهای مد نظر از طرف سازمان انرژی اتمی ایران ارائه شده اما هنوز دستوری مبنی بر این سناریوها اتخاذ نشده است.
رئیس سازمان انرژی اتمی ایران ادامه داد: فردو با رشد فناوری‌های به روز و توسعه مراکز تحقیقاتی به قطب فناوری‌های به روز هسته‌ای در کشور و در بخش‌های مختلف تبدیل خواهد شد.
وی تاکید کرد: این مرکز نسبت به چند سال گذشته هر روز مراحل توسعه و رشد فناوری را طی کرده است.
رئیس سازمان انرژی اتمی با تاکید بر اینکه مرکز جدا سازی ایزو توپ‌های پایدار مرکزی بی‌نظیر در غرب آسیا، گفت: 8 کارگاه و 8 آزمایشگاه تحقیقاتی به وسعت حدود 5 هزار متر در این مرکز در تاسیسات هسته‌ای شهید احمدی روشن ”فردو“ ساخته و راه‌اندازی می‌شود.
صالحی افزود: ایزوتوپ‌های پایدار هم متنوع هستند و هم کاربرد‌های زیادی دارند.
رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: روش‌های بدست آوردن آن‌ها هم متعدد است یکی از روش‌ها سانتری فیوژ است که موضوع امروز نیست، اما روش‌های تبادل شیمیایی، تقطیر تبریدی، نفوذ حرارتی و تقطیر غشایی از روش‌های دیگری هستند که در تاسیسات جدید راه‌اندازی خواهد شد.
صالحی ادامه داد: این مجموعه‌ای که عملیات ساخت آن آغاز شد می‌خواهد وارد جدا سازی رادیو ایزوتوپ‌ها و توسعه کاربرد‌های آن‌ها با استفاده از این روش‌ها شود.
وی با بیان اینکه ما در حد ازمایشگاهی کار‌هایی را شروع کرده ایم، ولی الان باید ازسطح آزمایشگاهی بیرون بیاییم و کار را توسعه دهیم، خاطرنشان کرد: فردو یکی از مراکز بسیار با ارزش انرژی اتمی ایران است که در 4 سال گذشته حدود 16 هزار متر مربع به اماکن و بنا‌های آن اضافه شده است، یکی از ساختمان‌ها و تاسیسات ایجاد شده بسیار مهم برای امر زیرساختی و زیر بنای هسته‌ای مرکز ملی مواد است که این مرکز دو سال پیش تاسیس و تجهیز شد و خدماتی که ارائه می‌دهد نه فقط به صنعت هسته ای، بلکه به صنایع کشور است.