پایگاه خبری هیل در ادعایی مطرح کرد شمخانی به جای ظریف!

پایگاه خبری هیل وابسته به کنگره آمریکا در گزارشی با اشاره به تحریم محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران نوشت: تحریم محمدجواد ظریف مدت‌هاست که انتقادهای زیادی را به سمت خود جلب کرده است‌ چرا که در‌واقع تحریم ظریف میخی بر تابوت دیپلماسی کوبیده است. در این شرایط لفاظی‌های تهدیدآمیز تقویت می‌شود و ما از واقعیت دور خواهیم شد. ظریف فقط یک سیاستمدار ایرانی در خارج از کشورش است. ظریف همیشه از روزنامه‌نگاران به خوبی استقبال کرده‌ و یک مذاکره کننده موثر است که توانسته توافق هسته‌ای را با قدرت‌های بزرگ جهان منعقد کند، اما نکته مهم این است که ایران دستگاه دیپلماسی پیچیده‌ای دارد. ظریف تصمیم‌گیرنده نهایی نیست.
به گزارش ایلنا، در ادامه این مطلب آمده است: آمریکا در‌واقع نمی‌تواند همتای مورد نظر خود را در دستگاه ایران پیدا کند. اما وقتی ترامپ با رهبر کره شمالی توانسته بر سر میز مذاکره بنشیند، می‌توان به هر چیزی امید داشت. در ایران گزینه‌های دیگری مانند شمخانی هم وجود دارند که تجربه‌های مدیریتی در سطوح مختلف را دارند و مقام‌های متعددی داشته‌اند که دید گسترده‌تری به آنها می‌دهد. شمخانی تجربیات مشابه در مذاکره هم داشته شاید آمریکا بتواند برای مذاکره روی او هم حساب کند.
گفتنی است محمدجواد ظریف حدود دو هفته قبل پس از پایان یافتن سفرش به نیویورک به منظور شرکت در نشستی در سازمان ملل متحد از سوی وزارت خارجه آمریکا مورد تحریم قرار گرفت؛ موضوعی که با واکنش‌های زیادی در داخل و خارج از ایران همراه شد و خود ظریف در‌خصوص آن گفت: ایالات متحده گفته است که من را به عنوان «سخنگوی اصلی ایران در سراسر دنیا» تحریم کرده است. واقعیت آنقدر دردناک و سخت است؟ این تحریم بر من یا خانواده‌ام هیچ اثری نخواهد داشت، چون من خارج از ایران هیچ دارایی یا منافعی ندارم. از اینکه من را تهدید بزرگی برای اهداف خودتان می‌دانید، سپاسگزارم.
از سوی دیگر بسیاری از تحلیلگران این اقدام آمریکا را به بسته شدن پنجره دیپلماسی تعبیر کردند. امری که به گفته حسن روحانی رئیس جمهوری کشورمان اقدامی کودکانه و در جهت استیصال آمریکا در فشار حداکثری بر روی ایران محسوب می‌شود.