کشور نیازمند کاهش وابستگی اقتصادی به خارج است

علی لاریجانی در آیین افتتاح واحد صنعتی تولید انواع فیبر نوری در منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان قم، افزود: در قلمروهای مختلف صنعت و کشاورزی، حلقه‌های مفقوده و درصدی وابستگی به خارج وجود دارد که با شناخت این حلقه‌ها، با استفاده از ظرفیت نیروهای داخلی باید به دنبال خودکفایی در این زمینه‌ها
باشیم. وی اظهار داشت: حدود ۲۵ درصد صنعت نساجی کشور به خارج وابستگی دارد و این موجب شد تا با اعمال تحریم، این صنعت با چالش‌های جدی در تامین مواد اولیه خود مواجه شود که برنامه‌ریزی برای به حداقل رسیدن این وابستگی ضروری است.
وی گفت: استقلال تنها در امور سیاسی محدود نیست بلکه باید تلاش کرد تا استقلال کشور در تمامی زمینه‌ها محقق شده و وابستگی به خارج به حداقل برسد.وی با تاکید بر شناسایی و رفع رخنه‌های اقتصادی کشور ادامه داد: تضمین استقلال اقتصادی کشور در گرو درون‌زا شدن اقتصادی است و نخبگان و مسئولان کشور در کاهش این وابستگی به خارج وظیفه سنگینی دارند.
لاریجانی اظهار داشت: انقلابی بودن در شرایط کنونی به معنای تلاش برای ایجاد وفاق داخلی و هم‌افزایی برای مقابله با هجمه‌های اقتصادی است.
وی افزود: در شرایطی که دشمن برای ضربه به بخش‌های مختلف کشور هجوم آورده است، باید با وفاق ملی مانع این توطئه شوم دشمن شویم.
نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: کمک به تولید، ایجاد وفاق و بسترسازی برای تولید از مصادیق انقلابی بودن در شرایط کنونی است.
وی با انتقاد از برداشت‌های ‌اشتباه برخی مدیران از قانون در کشور بیان کرد: از قانون می‌توان تفسیرهای گوناگون داشت و امروز مدیران اجرایی برای حل مشکلات تولید، از قانون باید تفسیرهایی در راستای حل این مشکلات داشته باشند و تصمیم لازم را اتخاذ کنند.
لاریجانی با تاکید بر اینکه مقصود قانون‌گذار تسهیل در سرمایه‌گذاری و تولید در کشور است، افزود: قانون برای روان شدن مسیر تولید در کشور است نه اینکه جلوی تولید گرفته شود و باید مسئولان استانی و کشوری از قوانین در راستای حمایت از تولید استفاده کنند.
وی با بیان اینکه سخت‌گیری بخش‌های نظارتی موجب محتاط شدن مسئولان شده است گفت: این سخت‌گیری موجب می‌شود تا موانع تولید افزایش‌یافته و صدور مجوزها با تاخیر فراوان مواجه شود.وی با بیان اینکه برای مدیر اجرایی، شجاعت در تصمیم‌گیری مهم است گفت: باید نظارت صورت گیرد تا خلاف قانونی انجام نشود ولی نباید این نظارت‌ها به‌گونه‌ای باشد که در مدیران واهمه ایجاد کند.
رئیس ‌مجلس شورای اسلامی گفت: قانون ارزش ‌افزوده جدید در دستور کار مجلس است تا مشکلات شهرک‌های صنعتی و صنایع تولیدی برطرف شود.وی منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان را ازجمله سرمایه‌های قم دانست و گفت: این استان به دلیل نزدیکی به تهران نیازمند جهش در صنعت و تولیدهای مختلف است که باید از مزیت‌های این منطقه ویژه اقتصادی بیشتر استفاده شود.
واحد تولیدی انواع فیبر نوری در قم
افتتاح شد
واحد صنعتی تولید انواع فیبر نوری، روز چهارشنبه طی آیینی با حضور علی لاریجانی، رئیس ‌مجلس شورای اسلامی و بهرام سرمست، استاندار قم در منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان این استان به بهره‌برداری رسید.
این واحد تولیدی به‌عنوان نخستین واحد تولیدکننده کابل فیبر نوری این دور در کشور، از جمله معدود کارخانه‌هایی تولید فیبر نوری و تجهیزات شبکه‌های فیبر نوری است.
مرحله نخست مجتمع تولید انواع فیبر نوری که بیش از ۵۰۰ میلیارد ریال برای افتتاح آن هزینه شده، توان تولید روزانه ۴۰ کیلومتر انواع فیبر نوری را دارد. این مجتمع علاوه‌بر سالن‌های تولید، دارای آزمایشگاه مجهز نیز است.
مراحل ساخت این واحد تولیدی در سه مرحله طراحی ‌شده است.