نماینده ایران در سازمان ملل،آمریکا را به نقض «ان پی تی» متهم کرد

نماینده دائم ایران بر مسئولیت جمعی در ممنوعیت هرگونه آزمایش انفجاری تسلیحات اتمی، تاکید و آمریکا را به دلیل خروج از پیمان‌های مرتبط و ایجاد مسابقه مدرنیزه کردن این تسلیحات، به نقض پیمان منع گسترش سلاح اتمی متهم کرد.
مجید تخت روانچی در نشست عالی رتبه مجمع عمومی سازمان ملل که با موضوع روز مخالفت با آزمایش هسته‌ای برگزار شد، از تلاش‌های قزاقستان برای طرح و ارتقای این ابتکار، قدردانی کرد.
تخت روانچی مسابقه تسلیحاتی جدید و مسابقه مدرن سازی تسلیحات اتمی را نگران‌کننده دانست و اضافه کرد: در زمانی که برخی از کشورهای دارنده سلاح اتمی، برنامه‌هایی برای توسعه سلاح‌های اتمی با کاربرد آسان دارند، پایان دادن به انفجارهای آزمایش تسلیحات اتمی از اهمیت بالایی برخوردار است.
وی با بیان اینکه کشورهای دارنده سلاح‌های اتمی نخستین مسئولیت را برای پایان دادن به این آزمایش‌ها برعهده دارند، ابراز تاسف کرد برخی از آنها خود مسئول ایجاد شرایط فعلی(مسابقه تسلیحاتی) هستند.
نماینده دائم ایران یادآور شد: نمونه بارز این مساله، ایالات متحد است که مطابق آخرین گزارش‌ها نه تنها به دنبال تصویب پیمان جامع ممنوعیت آزمایش‌های اتمی نیست بلکه آزمایش‌های انفجاری اتمی را از جمله آزمایش‌های انفجاری اتمی زیر زمینی از سر می‌گیرد.
تخت روانچی این اقدام را نقض تعهدات صریح آمریکا در پیمان منع گسترش تسلیحات اتمی (ان پی تی) دانست و اظهار کرد: چنین سیاست‌های غیرمسئولانه‌ای که آخرین آنها خروج آمریکا از پیمان موشک‌های میانبرد اتمی(آی ان اف) است، برای تمام تلاش‌های بین‌المللی در جهت خلع سلاح اتمی و منع گسترش سلاح‌های اتمی مضر است و باید پایان یابد.
وی تصریح کرد: اوضاع کنونی گواهی می‌دهد هر چقدر که کنترل داوطلبانه آزمایش‌های هسته‌ای مهم باشد اما نمی‌توانند جایگزین یک ممنوعیت جامع جهانی و تایید شدنی برای انواع انفجارهای هسته‌ای شوند.
نماینده ایران در سازمان ملل متحد خاطرنشان کرد: باید تلاش‌های خود را برای دستیابی به هدف گرانبهای حذف کامل سلاح‌های اتمی مضاعف کنیم که تنها تضمین مطلق در برابر تهدید یا استفاده از این سلاح‌های غیر انسانی است.
تخت روانچی تاکید کرد: این امر برای حفظ صلح و امنیت، به ویژه در منطقه‌ای بی‌ثبات همچون خاورمیانه ضروری است که سلاح‌های هسته‎ای اسرائیل همچنان تهدید‌کننده صلح و امنیت منطقه و فراتر از آن است.