پایان نشست فوق‌العاده وزیران خارجه ایران و 1+4 ظریف: به دیپلماسی امیدوارم

نشست فوق‌العاده وزیران خارجه ایران و 1+4 دیروز در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد برگزار شد.در پایان این نشست،اعضا بیانیه‌ای منتشر کردند. وزیران خارجه ایران و گروه 1+4 (آلمان، فرانسه، انگلیس، روسیه و چین) به همراه فدریکا موگرینی، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا به همراه معاونان وزیران خارجه در این نشت حضور داشتند.
در این بیانیه که پس از پایان نشست توسط موگرینی در جمع خبرنگاران قرائت شد، آمده است:
1_ نشست وزرای کشورهای 1+4 (چین، فرانسه، آلمان، روسیه و بریتانیا) و ایران در تاریخ سوم مهر 1398 در نیویورک به منظور بحث در خصوص اجرای برجام برگزار شد. ریاست این نشست با نماینده عالی اتحادیه اروپایی خانم فدریکا موگرینی به نمایندگی از اتحادیه اروپایی بود.
2- شرکت کنندگان خاطرنشان کردند که برجام، که به تایید قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد رسیده است، یک عنصر کلیدی در ساختار جهانی عدم اشاعه هسته‌ای و یک دستاورد مهم دیپلماسی چندجانبه است. آنان بر اهمیت اجرای کامل و موثر برجام توسط همه طرفها تاکید کرده و عزم خود را در جهت تداوم تلاش‌ها برای حفظ این توافق، که به نفع همه است مورد تاکید قرار دادند.
وزیر امور خارجه کشورمان پیش از نشست با وزیران خارجه 1+4 گفت: در این نشست مرور می‌کنیم چه باید کرد تا برجام به عنوان دستاورد مهم دیپلماسی حفظ شود.
محمد جواد ظریف پیش از شروع نشست کمیسیون مشترک برجام در سطح وزیران خارجه ایران و 1+4 در جمع خبرنگاران گفت: من همیشه به دیپلماسی امیدوارم و دیپلماسی تنها راه ماست.
وی ادامه داد: در این نشست ما مرور می‌کنیم در چه جایگاهی هستیم و چه باید کنیم برای این‌که این دستاورد مهم دیپلماسی را حفظ کنیم.
وی درباره برخی اظهارات اخیر بوریس جانسون نخست‌وزیر انگلیس گفت که فکر می‌کنم این مواضع بعدا اصلاح شود.
*احتمال دیدار میان روحانی و ترامپ صفر است
وزیر امور خارجه کشورمان همچنین اعلام کرد که احتمال دیدار میان روسای جمهوری ایران و آمریکا وجود ندارد.
ظریف، با رد کردن احتمال دیدار حسن روحانی‌، رئیس‌جمهور کشورمان با دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا به خبرگزاری رویترز گفت: دیپلماسی تنها راه حل مشکلات است. این نشست به ما این فرصت را می‌دهد که موقعیت‌مان را بررسی کنیم.
وی همچنین اعلام کرد که احتمال دیدار میان روسای جمهوری ایران و آمریکا صفر است و اگر آمریکا خواهان مذاکره است، باید تحریم‌ها را بردارد و به توافق هسته‌ای بازگردد.
نشست فوق‌العاده وزیران خارجه ایران و 1+4 درحالی برگزار شد که ایران در سومین گام خود در راستای کاهش تعهدات برجامی‌اش گازدهی به سانتریفیوژهای نسل جدید خود را در سطح تحقیق و توسعه در 16 شهریور آغاز کرده است.
سانتریفیوژهای جدید چند برابر سانتریفیوژهای فعلی ظرفیت دارند که سانتریفیوژ IR6s یکی از آنها است. هم‌چنین راه‌اندازی زنجیره 20 تایی IR4 و IR6 نیز انجام شده است. علاوه بر این گازدهی زنجیره 10 تایی سانتریفیوژهای IR5s در پایان مهلت گام سوم انجام می‌شود.
گام سوم کاهش تعهدات هسته‌ای ایران پس از آن انجام شد که مذاکرات ایران و کشورهای اروپایی با محوریت فرانسه برای رسیدن به توافقی که بتواند در آن فروش نفت ایران و دریافت پول‌های حاصل از فروش آن به دست ایران برسد بی‌نتیجه ماند.
تلاش‌های فرانسه در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل و درحالی که رئیس‌جمهور روحانی نیز در نیویورک به سر می‌برد ادامه داشت اما این کشورها به جای پرداختن به اجرای تعهداتشان یا تلاش برای وادار کردن آمریکا به اجرای معافیت‌های نفتی و مالی تنها بر روی ملاقات رئیسان جمهور ایران و آمریکا متمرکز شدند. این درحالی است که مقامات کشورمان هرگونه ملاقات دو جانبه با رئیس‌جمهور آمریکا را رد کرده و ملاقات در چارچوب برجام را منوط به لغو تمامی تحریم‌ها علیه ایران اعلام کردند.