اروپا که «وارد برجام» نبود تهدید به خروج کرد!

سرویس بین الملل جوان آنلاین: گاردین از قول منابع آگاه خود فاش کرده که اروپاییان به ایران هشدار داده‌اند که اگر ایران گام چهارم را بردارد، اروپا نیز از برجام خارج خواهد شد. ظاهراً بعد از خروج امریکا که رئیس‌جمهور آن را «خروج یک موجود مزاحم از برجام» خوانده بود، اروپایی‌های مزاحم هم قصد دارند از این توافق خارج شوند! با این حال اروپا باید پاسخ دهد کی «وارد برجام» بوده‌اید که حالا عزم خروج کرده‌اید؟!
آژانس بین‌الملل انرژی اتمی روز پنج شنبه در گزارشی جدید اعلام کرد که ایران، غنی‌سازی اورانیوم با سانتریفیوژ‌های پیشرفته را شروع کرده است. کاظم غریب‌آبادی، سفیر و نماینده دائم ایران در آژانس هم تأیید کرد که پیکره‌بندی مجدد خطوط تحقیق و توسعه در کارخانه غنی‌سازی سوخت نطنز برای آماده‌سازی جهت نصب ماشین‌های جدید از انواع مختلف در حال انجام است. همچنین برخی منابع گفته‌اند ایران قصد دارد در گام چهارم کاهش تعهدات خود، رآکتور اراک را راه‌اندازی کرده درصد غنی‌سازی اورانیوم را بالاتر ببرد. برآورد روس‌ها این است که ایران گام چهارم خود را اوایل ماه نوامبر ۲۰۱۹ یعنی اواسط آبان ماه ۱۳۹۸ برخواهد داشت. میخائیل اولیانوف، نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین دیروز گفت که ایران در اوایل نوامبر در صورت عدم تحقق انتظارات خود و عدم برقراری توازن بین تعهدات هسته‌ای و مزایای اقتصادی گام چهارم را برخواهد داشت. اولیانوف هشدار داده که در صورت پیدا نشدن راهکاری برای اختلافات برجام، وضعیت وخیم‌تر می‌شود. به گزارش تاس، نماینده روسیه گفته است: «احتمال دارد طی چند ماه پیش‌رو، به راهکار مثبتی بر سر برجام برسیم، احتمال هم دارد وضعیت بدتر شود.» در چنین شرایطی، گاردین از قول منابع آگاه، از هشدار محرمانه اروپاییان به ایران درباره خروج از برجام خبر داده است، خبری که تقریباً با پایان سفر هیئت ایران به نیویورک منتشر شده است. روزنامه گاردین چاپ بریتانیا از قول منابعی که نامی از آن‌ها نبرده، نوشته که به ایران گفته شده که اتحادیه اروپا ممکن است از توافق هسته‌ای خارج شود. اینکه این پیام در کجا و از طرف چه کسی به ایران منتقل شده، مشخص نیست، ولی اروپاییان ظاهراً این پیام را در جلسه روز چهار شنبه وزیران خارجه ایران، آلمان، فرانسه، روسیه، چین و نماینده وزارت خارجه بریتانیا در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک به ایران منتقل کرده‌اند. به نوشته گاردین، کشور‌های عضو اتحادیه اروپا «به طور خصوصی به ایران هشدار داده‌اند که اگر به تهدید خود در مورد گام‌های جدیدی برای دور شدن از برجام عمل کند آنگاه ممکن است مجبور شوند روند خروج از توافق هسته‌ای را آغاز کنند.» البته ظاهراً اروپا قصد دارد برای چنین کاری، روند‌های پیش‌بینی شده در برجام از جمله تشکیل کمیسیون مشترک و همچنین کشیدن پرونده به شورای امنیت سازمان ملل را نیز طی کند. به نوشته گاردین، اتحادیه اروپا گفته که در واکنش به گام بعدی ایران در کاهش تعهدات برجامی، مکانیسم رسمی حل و فصل اختلاف در مورد عدم عمل به تعهدات را به جریان خواهد انداخت. گاردین به نقل از یک منبع اروپایی گفته است: «ایران می‌گوید که گام‌هایی که برداشته بازگشت‌پذیر است، اما اگر با برداشتن این گام‌ها به ساخت اسلحه اتمی دست بزند، این دیگر بازگشت‌پذیر نیست.»
تلاش بازدارنده؟
فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در پایان این نشست در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک به خبرنگاران گفته بود حفظ برجام برای طرف‌های باقی مانده در آن «بیش از پیش دشوار به نظر می‌رسد.» این سخنان موگرینی هشدار درباره خداحافظی با برجام تعبیر شد، ولی هشداری که گاردین به طور غیررسمی از زبان اروپاییان مطرح کرده، در حالی که آن‌ها تا همین چند هفته قبل بر حفظ برجام اصرار می‌کردند، طعنه برانگیز به نظر می‌رسد. منابع اروپایی می‌گویند که ناکام ماندن تلاش امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه، برای قانع کردن دولت ایران به موافقت با ملاقات حسن روحانی، رئیس‌جمهور، با دونالد ترامپ در حاشیه نشست مجمع عمومی از عواملی بود که اروپاییان را نسبت به ادامه روند کنونی بیشتر نگران کرده است، ولی سناریوی جایگزینی که برخی مطرح می‌کنند، تلاش بازدارنده اروپا در مقابل گام آتی ایران است. گاردین نوشته که اروپاییان گفته‌اند اگر گام بعدی که ایران برمی دارد «چشمگیر» باشد، «مجبور» به خروج خواهند شد. این می‌تواند بدان معنی باشد که اروپاییان با چنین هشداری به دنبال بازداشتن ایران از برداشتن گام‌های جدی هستند. مدتی قبل مجتبی ذالنوری، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفته بود که محدود کردن میزان دسترسی بازرسان آژانس به تأسیسات هسته‌ای ایران و محدود کردن ارتباطات ایران با این نهاد بین‌المللی نیز می‌تواند یکی از تصمیمات احتمالی تهران در گام‌های بعدی باشد. از طرف دیگر، در تهران این پرسش طعنه آمیز نیز مطرح است که اروپا با خروج از برجام، به دنبال انجام ندادن کدام یک از تعهداتی است که تاکنون آن‌ها را انجام می‌داده است.