فتح‌الفتوح انصارالله

سرویس بین الملل جوان آنلاین: یحیی سریع، سخنگوی نیرو‌های مسلح یمن دیروز به فاصله دو هفته بعد از شوک پهپادی یمنی‌ها به سعودی در آرامکو، از انجام یک عملیات بزرگ در داخل خاک عربستان در استان نجران خبر داد. در این عملیات صد‌ها کیلومتر از خاک استان نجران به کنترل یمنی‌ها در آمده است. نجران یکی از استان‌های عربستان در مرز یمن است که طی انتخابات تعیین تکلیف می‌شد، ولی طبق توافق با علی عبدالله صالح، رئیس‌جمهور یمن در سال ۲۰۰۰، به طور دائم ضمیمه عربستان شد. یمنی‌ها بزرگ‌ترین عملیات زمینی خود را «نصر من الله» نامیده‌اند و یگان‌های ویژه موشکی، پهپادی و سامانه دفاعی یمن نیز از آن پشتیبانی کرده‌اند. در جریان این عملیات سه تیپ سعودی به طور کامل منهدم و ۲ هزار سرباز سعودی به اسارت در آمده‌اند و شمار زیادی از تجهیزات سعودی‌ها نیز به کنترل یمنی‌ها درآمده است. عربستان وقوع عملیات زمینی یمنی‌ها در نجران را تأیید نکرده، ولی یحیی سریع گفته این عملیات تکمیلی عملیات‌هایی است که از چند ماه پیش شروع شده و منجر به انهدام سه تیپ و اسارت هزاران سعودی شده است. در بیانیه یمنی‌ها آمده است:
«به یاری خداوند تعالی، نیرو‌های مسلح یمن، به اطلاع تمام قشر‌های ملت عظیم و عزیز یمن می‌رساند که عملیات «نصر من الله» که عملیات وسیع و منحصر به فرد در محور نجران است، به عنوان بزرگ‌ترین عملیات کمین و گام به گام علیه نیرو‌های دشمن از ابتدای جنگ علیه کشورمان انجام شد، عملیاتی که به مدت چند ماه ادامه داشته و دشمن تا این لحظه متحمل خسارت‌ها و تلفات بسیار زیاد شده است.
عملیات «نصر من الله» که عملیات وسیع و منحصر به فرد در محور نجران است به عنوان بزرگ‌ترین عملیات کمین و گام به گام علیه نیرو‌های دشمن از ابتدای جنگ علیه کشورمان انجام شد، عملیاتی که به مدت چند ماه ادامه داشته و دشمن تا این لحظه متحمل خسارت‌ها و تلفات بسیار زیاد شده است:
اول‌: سه تیپ نظامی نیرو‌های دشمن با تمام تجهیزات نظامی و بیشتر افراد و فرماندهانش سقوط کرد.
دوم‌: مقادیر زیادی سلاح شامل صد‌ها خودروی نظامی و زره‌پوش به غنیمت درآمد.
سوم‌: هزاران نفر از نیرو‌های دشمن که بیشترشان از خائنان و فریب خوردگان هستند، به اسارت درآمدند و صد‌ها نفر هم کشته و یا زخمی شدند.
چهارم‌: در میان اسیران، شمار زیادی فرمانده و افسر و سرباز ارتش سعودی به چشم می‌خورند.
یک منبع نظامی انصارالله یمن در تشریح برخی جزئیات این عملیات به اسپوتنیک گفته که نیرو‌های ارتش و کمیته‌های مردمی یمن این عملیات را در عمق ۵۰۰ کیلومتری خاک عربستان در منطقه نجران انجام داده‌اند که بر اثر آن بیش از ۲ هزار نفر از نظامیان با تابعیت مختلف از جمله عربستانی به اسارت درآمده‌اند. یحیی سریع نیز اسارت هزاران نفر از نیرو‌های سعودی، به‌ویژه تعداد زیادی از فرماندهان و افسران و سربازان ارتش سعودی در عملیات نصر من الله را تأیید کرده است. به گفته سریع، علاوه بر انهدام سه تیپ کامل از نیرو‌های ائتلاف با نفرات آن و تجهیزاتش یک تیپ کامل از ارتش عربستان به اسارت درآمد و مساحت‌های گسترده‌ای آزاد شد. وی افزود: با همه اسرای دربند طبق مبانی دینی و اصول انسانی برخورد می‌شود. محمد عبدالسلام، سخنگوی جنبش انصارالله گفته که عملیات «نصر من الله» بزرگ‌ترین عملیات نظامی علیه متجاوزان از زمان آغاز جنگ ظالمانه علیه یمن به شمار می‌رود که دشمن در یک مدت زمانی کوتاه متحمل خسارت‌ها و تلفات سنگین شده است.
به گفته منابع یمنی، عملیات زمانی انجام شده که ائتلاف سعودی به دنبال عملیات زمینی با هدف اسارت شمار زیادی از نیرو‌های انصارالله بوده که در مقابل انصارالله توانسته آن‌ها را به محاصره درآورد و شمار زیادی از نظامیان را به اسارت بگیرد. محمد عبد‌السلام نیز این روایت را تأیید کرده و گفته که عربستان سعودی برای اینکه در مناطق مرزی با یمن دستاوردی داشته باشد، دست به اجرای نقشه‌های نظامی زد، ولی عملیات مذکور، نتیجه معکوسی برای سعودی‌ها داشته است. سخنگوی انصارالله یمن، عملیات نصر من الله را «شکست نظامی بی‌سابقه» دانست که در نتیجه آن باید ائتلاف سعودی هرچه سریع‌تر در مورد اهداف خود از جنگ علیه یمن بازنگری کند.
یک منبع یمنی به اسپوتنیک می‌گوید: «اعلام نکردن عملیات به دلایل نظامی به منظور حفظ جان اسیران بود، زیرا دشمن هنگامی که از عملیات آگاه شد، دست به حملات هوایی زد.» امیر موسوی، مدیر مرکز مطالعات استراتژیک و روابط بین‌الملل ساعاتی بعد از این عملیات به طعنه خطاب به سعودی‌ها نوشت که در مورد عملیات «نصر من الله» چه می‌گویید؟ آیا ایران در عملیات نجران نیز دخالت داشته است؟