تغییرات کابینه و بسته دوم مصوبات؛ پاسخ دولت عراق به مطالبات مردمی

سرویس بین الملل جوان آنلاین: همچنین در جلسه هفتگی دولت عراق، بسته دوم از مصوبات در پاسخ به مطالبات معترضان تشریح شد.
عرصه سیاسی عراق در واکنش به اعتراض‌های اخیر اصلاحاتی را در دستور کار قرار داده است. صالح در قالب بیانیه‌ای که در حاشیه جلسه روز سه شنبه با تعدادی از بزرگان قبایل و شخصیت‌های عراقی صادر کرد، گفت: «تظاهرات، حقی است که برای همه شهروندان تضمین شده است. به شرطی که صلح‌آمیز و بدون ریختن خون شهروندان و نیرو‌های امنیتی یا آسیب زدن به اموال عمومی باشد. ریاست جمهوری از جبران خسارت افراد آسیب دیده پشتیبانی و تلاش می‌کند مجرمان و قانون‌شکنان که به سمت تظاهرات‌کنندگان شلیک کرده‌اند، پاسخگو باشند.» وی یادآور شد به منظور بهبود عملکرد دولت، به اصلاحاتی اساسی در کابینه عراق نیاز است تا ارتقایی کیفی در عملکرد آن برای ارائه خدمات، اشتغال‌زایی برای بیکاران و ایجاد عدالت اجتماعی حاصل شود.
دولت عراق، شنبه‌شب نیز طی جلسه فوق‌العاده‌ای، بسته اولیه از تصمیمات مهمی را در پاسخ به مطالبات معترضان تصویب کرد که عمده آن در خصوص تهیه مسکن برای خانواده‌های بی‌بضاعت و کم‌درآمد و ایجاد اشتغال بود. بسته دوم از مصوبات شامل موارد زیر است:
۱-تشکیل کمیته عالی به ریاست نخست‌وزیر برای تقسیم زمین‌های مسکونی بین افراد نیازمند و قشر ضعیف.
۲-پیش‌نویس لایحه بودجه سال ۲۰۲۰.
۳-وزارت برق سامانه‌های تولید انرژی خورشیدی را برای پوشش ۳ هزار خانوار فقیر به طور رایگان توزیع کند و در مجموع ۱۵ میلیارد دینار به این امر اختصاص دهد.
۴-فراهم کردن فرصت‌های شغلی بیشتر برای جوانان بیکار.
۵- وزارت برق موظف است جوانان بیکار بین ۱۸ تا ۳۵ سال را به عنوان مأموران اداره برق براساس تعداد جمعیت مناطق به اختیار بگیرد.
۶-زمین‌های کشاورزی بین فارغ‌التحصیلان دانشگاهی توزیع شده و به آن‌ها وامی برای اجرای پروژه‌های کوچک و متوسط اختصاص یابد.
۷-وزارت صنعت و معدن نیز آموزش جوانان فارغ‌التحصیل بیکار و ... را بر عهده می‌گیرد که تمایل به راه‌اندازی پروژه‌های صنعتی و تولیدات محلی دارند و این پروژه‌ها را از طریق صندوق پروژه‌های سودآور یا ابتکار عمل جذب جوانان بانک مرکزی تأمین اعتبار می‌کند.
۸- شورای سرمایه‌گذاران در نخست‌وزیری، کاهش سن بازنشستگی کارمندان را بررسی و دیدگاه‌های خود را ظرف دو هفته به کابینه ارائه می‌کند تا جوانان بیکار جایگزین آن‌ها شوند.
۹-وزارت آموزش عالی و تحقیقات علمی زمینه انتصاب‌ها در دانشگاه‌های دولتی را فراهم کرده و دانشگاه‌های دولتی را مکلف می‌کند افراد با مدرک تحصیلی بالا را جذب کنند.
«عادل عبدالمهدی» نخست‌وزیر عراق نیز از قوه قضائیه و قوه مقننه این کشور خواست برای تحقق اصلاحات با دولت همکاری کنند.
وزارت دفاع عراق اعلام کرد که وضعیت هشدار برای نیرو‌های ارتش عراق پایان یافته است و این نیرو‌ها باید به وضعیت عادی خود بازگردند. همچنین «علی الغانمی» عضو کمیسیون امنیت و دفاع در پارلمان عراق هم در گفتگو با وبگاه خبری بغداد الیوم گفت: «محال است دولت عراق دستور تیراندازی برای متفرق کردن تظاهرات‌کنندگان را داده باشد.»
محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان روز چهار شنبه در حاشیه کنفرانس بین‌المللی اقتصاد جهانی و تحریم در دانشگاه الزهرا درباره اوضاع کنونی عراق گفت: «احساس می‌کنم مردم عراق نگرانی‌های کاملاً برحقی دارند و دولت عراق هم صریحا اعلام کرده تمام تلاشش را برای رفع نگرانی‌ها و ناملایماتی که بر مردم عراق روا شده است، به کار خواهد بست. از طرفی هم برخی تلاش کردند از این نگرانی‌ها سوء استفاده کنند که آن‌ها یک اقلیت بسیار کوچکی هستند و نماینده مردم عراق نیستند.»