آمریکا از اتحادیه اروپا خواست ایران را محکوم کند

وزیر خارجه آمریکا از اتحادیه اروپا خواست ایران را به علت تحویل نفت خام به سوریه و تخلیه محموله نفتکش آدریان دریا یک در این کشور محکوم کند.
به گزارش شبکه‌های خبری از واشنگتن؛ مایک پمپئو در توئیتر مدعی شد: محموله نفت (کشتی نفتکش) آدریان دریا یک در سوریه تخلیه شده که اثبات‌کننده دروغگویی ایران به انگلیس وجبل الطارق است. اعضای اتحادیه اروپا باید این اقدام (تهران) را محکوم و بر حکومت قانون تاکید کنند و ایران را (در این مورد) مسئول و پاسخگو بدانند.
نیروهای نظامی انگلیس درماه ژوئیه (تیر) نفتکش ایرانی آدریان دریای یک حامل 2 میلیون و 100 هزار بشکه نفت خام را در آب‌های ساحلی جبل الطارق توقیف کردند،اما با فشار دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران و غیرقانونی بودن این اقدام، لندن مجبور به آزادسازی این کشتی شد.
مرکز ردگیری کشتی‌های نفتکش که جابه جایی‌های نفتکش‌ها را در آب‌های بین‌المللی رصد می‌کند، چهارشنبه گذشته (10 مهر)، ادعای وزیر امور خارجه آمریکا را در مورد تخلیه نفت آدریان دریا در سوریه تکذیب کرد و در پیامی توییتری نوشت: ما تاکنون لنگر انداختن کشتی آدریان دریا یک را در نزدیکی بندرهای سوریه برای تخلیه نفت تایید نکرده ایم. ما گفته‌ایم که انتقال نفت هنوز قابل تایید نیست و ما نمی‌توانیم این را تایید کنیم. این (اظهارات پمپئو) ارائه اطلاعات نادرست و مغشوش است.
با سوء استفاده مقامات آمریکایی از برند مرکز ردیابی نفت کش‌ها برای پیشبرد سیاست‌های ضد ایرانی خود، این مرکز اعلام کرد از روز چهارشنبه، کشتی آدریان دریا را از رصد سایت خود خارج می‌کند.
رئیس دولت جبل الطارق نیز پیش‌تر گفته بود پهلو گرفتن نفتکش «آدریان دریا 1» در ساحل سوریه به معنای نقض تعهد ایران نیست.