بازی دو سر برد برای ایران

رسانه‌های فوتبالی جهان به حضور تماشاگران زن ایرانی در بازی برابر کامبوج پرداختند و این بازی را به یک بازی دو سر برد برای ایران تشبیه کردند.
به گزارش ایسنا،‌ تیم ملی فوتبال ایران توانست در دیداری آسان و یک طرفه به بردی پر گل دست یابد و رکوردهای خوبی از خود به جای بگذارد.
صفحه اینستاگرام کنفدراسیون فوتبال آسیا به این موضوع واکنش نشان داد و آن را اتفاقی خوب برای فوتبال ایران دانست.
بلیچر ریپورت هم نوشت بعد از ۴۰ سال زنان ایرانی این اجازه را به دست آوردند تا بازی تیم ملی فوتبال کشورشان را از نزدیک تماشا کنند.
ItaSportPress  نوشت: ایران تاریخ‌سازی کرد. این دیدار یک بازی دو سر برد برای ایران بود. آنها هم به برد پرگلی برابر کامبوج دست یافتند و هم آنکه تماشاگران بانو ایرانی نیز در ورزشگاه بازی تیم ملی کشورشان را از نزدیک تماشا کردند.
گلوبو نوشت: از ۵ اکتبر ۱۹۸۱ که دو تیم استقلال و پرسپولیس برابر هم قرار گرفتند، ۳۸ سال می‌گذرد و در این مدت تماشاگران زن نتوانستند در ورزشگاه آزادی تیم ملی کشورشان را حمایت کنند ولی این روند در بازی برابر کامبوج به پایان رسید. هیچ قانون شفافی درباره ممنوعیت ورود زنان به ورزشگاه وجود ندارد ولی ایرانی‌ها که تمایل به تغییرات دارند و علاقه وافری نیز به فوتبال دارند توانستند به این اتفاق مهم دست یابند.
رویترز، آسوشیتدپرس و تی‌دی آلمان نیز به بررسی حضور زنان در ایران و همکاری خوب ایران با فیفا پرداختند که یکی از اتفاقات خوب فوتبالی جهان رخ داد.
گاردین در مقاله‌ای مفصل به این بحث پرداخت و از آینده حضور تماشاگران زن ایرانی در ورزشگاه نوشت.
بی‌بی‌سی و سی‌ان‌ان نیز در کنار آس اسپانیا از جشن هواداران زن ایرانی در آزادی خبر دادند که در یک روز تاریخی به وقوع پیوست و در آن تیم ملی ایران توانست برد پرگلی برابر کامبوج به دست بیاورد.
در گزارش نشریه اکیپ آمده است: پیروزی ایران برابر کامبوج تنها در زمین بازی به دست نیامد و در رابطه با برابری زنان و مردان نیز اتفاق مثبتی در ورزشگاه رخ داد و برای اولین بار زنان اجازه حضور در ورزشگاه را به دست آوردند تا یک برد دیگر برای ایران ثبت شود.
همچنین رسانه‌های دیگر از جمله لوموند فرانسه، بخش رسانه‌ای گاردین و شبکه‌های توئیتر رسانه‌های ورزشی دنیا نیز این اتفاق را بازتاب داده‌اند.
حضور زنان در ورزشگاه به نفع فوتبال ایران است
پیشکسوت فوتبال ایران هم می‌گوید پیروزی ایران برابر کامبوج می‌تواند شروع خوبی برای ملی‌پوشان باشد و روند رو به جلو این تیم را بهبود ببخشد.
محمد پنجعلی، پیشکسوت فوتبال ایران در گفت‌وگو با ایسنا، درباره پیروزی ۱۴ بر صفر ایران مقابل کامبوج در رقابت‌های مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر گفت:‌ برد روحیه‌بخشی را از تیم ملی شاهد بودیم. به نظر من این پیروزی برای شروع می‌تواند بسیار تاثیرگذار باشد و ادامه اتفاقات خوبی را برای تیم ملی رقم بزند. تیم ملی در این بازی سراپا حمله‌ای بازی کرد اما باید در نظر گرفت که تیم ملی همیشه این طور بازی نمی‌کند و این مساله بستگی به تیم مقابلش دارد یعنی ایران نمی‌تواند این طور مقابل ژاپن بازی کند اما در کل این برد می‌تواند روند رو به جلو تیم ملی را بهبود ببخشد.او درباره عملکرد خط دفاع ایران مقابل کامبوج گفت:‌ نمی‌شود الان ارزیابی کرد که تیم ملی در خط دفاعی خوب یا بد عمل می‌کند. تیمی که سراپا حلمه است موقعیت‌هایی را طبعا به حریف می‌دهد. صد درصد کادر فنی این مساله را زیر نظر دارد و درباره خط دفاع تیم ملی را برنامه‌ریزی و چشم‌انداز خود را مد نظر دارد. به نظر من در این رابطه، این بازی هیچ نگرانی ندارد. در هر حالت تیم ملی در این بازی از جوانب مختلف محک خورد و توانست تاکتیک‌های خود را مرور کند.
پنجعلی در ادامه گفت: تیم ملی برای ادامه راه خود باید هم نظر دفاع و هم از نظر حمله، تحت فشار بیشتری قرار بگیرد و با تیم‌های بزرگ‌تری دیدار داشته باشد تا عیار اصلی‌اش مشخص شود و بتواند کیفیت واقعی خود را ارزیابی کند. امیدوارم که در ادامه اتفاقات خوبی برای تیم ملی ایران رقم بخورد.
این پیشکسوت فوتبال ایران درباره بازی ایران مقابل بحرین در روز سه‌شنبه گفت: فکر نمی‌کنم مقابل بحرین کار سختی داشته باشیم. بحرین تیم درجه دوی آسیاست و هیچ وقت برای ما آنچنان دردسرساز نبوده است. به نظر من ما در این بازی می‌توانیم بدون هیچ مشکل خاصی سه امتیاز مورد نظر را به دست آوریم.
او درباره حضور زنان در استادیوم آزادی گفت: مهم‌ترین مساله بازی ایران مقابل کامبوج، حضور زنان در ورزشگاه آزادی بود. این اتفاق به نفع فوتبال ایران است و می‌تواند به نوعی فرهنگ‌سازی شود تا شاهد معضلات فرهنگی در استادیوم‌ها نباشیم. به نظر من این اتفاق باید زودتر رخ می‌داد. در این بازی که هیچ مساله خاصی پیش نیامد و همه چیز به خوبی پیش می‌رفت. حضور بانوان برای برای بازیکنان می‌تواند ایجاد انگیزه کند که مثلا مادر، خواهر یا نامزد بازیکن به استادیوم می‌آید و این موجب می‌شود فرد تلاش و روحیه بهتری در میدان بازی داشته باشد.
حضور زنان در استادیوم، انگیزه بازیکنان را بالا برد
یک پیشکسوت فوتبال ایران هم  می‌گوید حضور زنان در استادیوم تاثیر قابل توجهی در روحیه و تلاش بازیکنان در زمین دارد.
حمید درخشان پیشکسوت فوتبال ایران در گفت‌وگو با ایسنا، درباره پیروزی ۱۴ بر صفر ایران مقابل کامبوج در مقدماتی انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر گفت: بازیکنان تیم ملی ایران توانایی‌های خوبی دارند که در سبک حال حاضر تیم ملی پیاده شده است، شکوفا می‌شود. پیش‌تر سبک دفاعی داشتیم و مقابل این تیم‌ها اگر دو تا گل هم می‌زدیم خوشحال بودیم اما ویلموتس دارد توانایی رو به جلو بازی کردن را به بازیکنان تیم ملی یاد می‌دهد. این درست است که فاصله ما با کامبوج بسیار زیاد است اما همین که توانستیم این مقدار گل بزنیم نشان می‌دهد که فوتبال رو به جلو در تیم ملی پیاده می‌شود. امیدوارم برنامه‌ریزی دقیق‌تری صورت بگیرد که برابر تیم‌های بزرگ‌تر هم بتوانیم با همین طرز تفکر عملکرد خوبی از خودمان به نمایش بگذاریم.
پیشکسوت فوتبال ایران درباره حضور زنان در استادیوم آزادی گفت: واقعا این مساله جای تبریک و تشکر دارد. این اتفاق تاثیر بسیار زیادی روی روحیه بازیکنان دارد و موجب می‌شود بازیکنان تلاش و انگیزه بیشتری برای بازی کردن داشته باشند. من این اتفاق را به فال نیک می‌گیرم و امیدوارم که در آینده بتوانیم شاهد حضور زنان در مسابقات داخلی باشیم.