بازداشت 10 هزار جلیقه زرد توسط پلیس فرانسه 400 معترض به زندان رفته‌اند

  سرویس خارجی-تظاهرات معترضان موسوم به جلیقه زردها از ۱۷ نوامبر سال ۲۰۱۸ (۲۶ آبان‌ماه ۱۳۹۷) در اعتراض به مسائل اقتصادی در فرانسه آغاز شد. اعتراض‌ها ابتدا برای افزایش مالیات بر سوخت آغاز شد، اما دامنه آن به مرور و پس از سرکوب اعتراض‌ها گسترش یافت و به جنبشی تمام‌عیار علیه سیاست‌های دولت فرانسه تبدیل شد و حالا معترضان می گویند به کمتر از استعفای ماکرون قانع نمی‌شوند.
 معترضان «امانوئل ماکرون»، رئیس‌جمهور فرانسه را که پیش از این یک بانکدار بوده، به حمایت از طبقه ثروتمند متهم کرده و می‌گویند او سیاست‌هایی را دنبال می‌کند که بانک‌های بزرگ فرانسه از آن نفع می‌برند.
حالا و در آستانه یک سالگی این جنبش، آمارهای وزارت دادگستری فرانسه نشان می دهد که  پلیس این کشور  بیش از ۱۰ هزار نفر از طرفداران جنبش «جلیقه‌زردها» را دستگیر کرده است.  روزنامه لوموند با استناد به این آمارها گزارش داده دادگاه های فرانسه بیش از ۳۰۰۰ حکم قضائی علیه اعضای این جنبش صادر کرده و آنها را به شرکت در «شورش‌های جمعی» و «حمله به نیروهای انتظامی» متهم کرده‌اند.
 به گزارش فارس طبق گزارش لومند، ۴۰۰ نفر از اعضای این جنبش محکوم شده که منجر به صدور قرار حبس برای آنها شده است. شمار زیادی از دستگیرشدگان هم به ارائه خدمات اجتماعی اجباری محکوم شده‌اند.  بر اساس گزارش دیگری که روزنامه اکسپرس انگلیس آن را منتشر کرده در طول یک سالی که از تولد جنبش جلیقه زردها می‌گذرد،  نزدیک به 11 هزار (10 هزار و 790) پلیس  نیز در آشوب های شنبه های سیاه زخمی شده و 52 پلیس نیز طی یک سال گذشته در حین انجام وظیفه جان خود را از دست داده‌اند.