جزئیات ثبت‌نام در طرح اقدام ملی مسکن

با آغاز رونمایی از طرح اقدام ملی مسکن از روز شنبه 18 آبان 10 استان کشور وارد فرایند ثبت‌نام شدند.
متقاضایان خرید مسکن در این طرح می‌توانند با مراجعه به پایگاه www.tem.mrud.ir مدارک خود را بارگذاری کرده و از شروط مندرج در این طرح با خبر شوند.هموطنان در استان‌های سیستان و بلوچستان، قم، خراسان شمالی و جنوبی می‌توانند با مراجعه به پایگاه مذکور اقدام به بارگذاری مدارک خود کنند. استان‌های گلستان، کهکیلویه و بویر احمد و کردستان نیز تا سه روز آینده در این طرح مشارکت داده می‌شوند و پس از آن استان‌های همدان، یزد و چهارمحال و بختیاری نیز وارد فرایند ثبت‌نام خواهند شد.
متوسط قیمت تمام‌شده 2 میلیون‌ تومانی طرح ملی مسکن
معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در نشست خبری اعلام جزئیات ثبت‌نام متقاضیان مسکن در طرح اقدام ملی، متوسط قیمت ساخت آپارتمان در این طرح را از 2 تا 2.5 میلیون تومان در هر متر مربع اعلام کرد.
محمود محمودزاده درباره قیمت هر واحد آپارتمان در این طرح، گفت: قیمت هر متر مربع خانه در این طرح بسته به شرایط واحد مسکونی و ساختمان متفاوت است.وی گفت: قیمت‌ها براساس تعداد طبقات هر ساختمان، زیربنا و متراژ متفاوت خواهد بود و حتی از آنجایی که متقاضیان خود نوع مصالح را انتخاب می‌کنند قیمت‌ها متفاوت خواهد بود.
معاون مسکن و ساختمان وزارت راه ادامه داد: با این حال قیمت متوسط ساخت هر متر مربع خانه در طرح اقدام ملی بین یک و نیم میلیون (در خانه‌های یک طبقه و ویلایی) و 2 تا 2.5 میلیون تومان در آپارتمان در نظر گرفته می‌شود و بسته به نوع سازه و تعداد طبقات این قیمت‌ها افزایش خواهد داشت.وی توضیح داد که بسته به اینکه متقاضی مسکن در این طرح با چه ویژگی‌هایی خانه خود را سفارش می‌دهد قیمت‌ها در دامنه‌های مختلفی تعریف شده است.
وی توضیح داد که کف و سقف قیمتی نمی‌توانیم برای هر واحد آپارتمان در این طرح قائل شویم اما اگر متوسط قیمت هر مترمربع 2.5 میلیون تومان را در نظر بگیریم یک واحد آپارتمان 75 متری 200 میلیون تومان تمام می‌شود.به گفته معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در سامانه اعلام شده برای ثبت‌نام انتخاب متراژ و نوع مصالح درنظر گرفته شده است.
4 شرط اولیه ثبت‌نام در طرح اقدام ملی اعلام شد
محمودزاده ادامه داد: طرح اقدام ملی از سال گذشته و برای ساخت 400 هزار واحد مسکونی در نظر گرفته شد و در همه شهرهای کشور و برای ساکنان کلانشهرها در شهرهای جدید ساخته خواهد شد.وی درباره شرایط متقاضیانی که می‌توانند در این طرح صاحب‌خانه شوند، گفت: چهار شراط برای ثبت‌نام متقاضایان این طرح در نظر گرفته شده است که نخسیتن آن این است که از اول فروردین 84 فاقد مالکیت مسکونی باشند که این شرط علاوه بر فرد متقاضی به افراد تحت تکفل هم اضافه می‌شود، شرط دوم این است که از ابتدای انقلاب از هیچ یک از امکانات دولتی اعم از زمین و واحد مسکونی دولتی و هم چنین تسهیلات یارانه‌دار استفاده نکرده باشند.معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: شرط سوم تاهل و سرپرست خانواده بودن و شرط چهارم این است که حداقل پنج سال سکونت در شهر مورد تقاضا داشته باشند.
تشریح سه نوع تسهیلات اعطایی در طرح اقدام ملی
معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در طرح اقدام ملی سه نوع تسهیلات وجود دارد، ادامه داد: برخی از متقاضیان در صندوق پس‌انداز یکم سپرده‌گذاری کرده‌اند که قبلا می‌توانستند بین 80، 120 و 160 میلیون تومان برای خرید مسکن وام بگیرند و با تفاهمی که صورت گرفته است اکنون می‌توانند برای ساخت مسکن در طرح اقدام ملی، از این وام استفاده کنند.
وی ادامه داد: گروهی دیگر می‌توانند از وام بافت فرسوده استفاده کنند که در بخشی از این وام از منابع صندوق توسعه و بخشی از منابع داخلی بانک به مبلغ 100 میلیون تومان استفاده می‌شود.معاون وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: وام نهایی یک وام 75 تا 100 میلیون تومانی است که از منابع داخلی بانک‌های عامل از جمله بانک مسکن با نرخ 18 درصد کارمزد طی 12 سال پرداخت می‌شود.