سخنگوی سازمان انرژی اتمی: غنی‌سازی به قبل از برجام نزدیک شد

سخنگوی سازمان انرژی اتمی، ممانعت از ورود یکی از بازرسان‌ آژانس به سایت نطنز را براساس پادمان عنوان کرد و گفت: ما تجربیات تلخی از خرابکاری هسته‌ای داریم که موجب شده سیستم کنترلی محکمی داشته باشیم و اجازه تکرار چنین اتفاقاتی را نخواهیم داد.
بهروز کمالوندی پس از بازدید خبرنگاران از مجتمع غنی‌سازی فردو گفت:در گام چهارم بنا به دستور رئیس‌جمهور و رئیس شورایعالی امنیت دستور داده شد به 1044 سانتریفیوژ مستقر در فردو گازدهی شود.
وی افزود: این ماشین‌ها فعالند و محصولات آنها نمونه‌گیری شده و از آژانس خواسته شده این محصولات را اندازه‌گیری کند. پیش‌بینی ما این است که بازرسان فردا نمونه‌ها را تایید و راستی آزمایی کنند.
سخنگوی سازمان انرژی اتمی اضافه کرد: از 18 اردیبهشت چهار گام در کاهش تعهدات برداشته شده است و این علیرغم فرصت یک‌ساله ایران به طرف مقابل برای انجام اقدامات‌شان بوده است.
وی با اشاره به عدم اجرایی شدن اینسکتس و spv ازسوی اروپایی‌ها اظهارداشت: گام اول کاهش تعهدات ایران درباره ذخایر اورانیوم غنی‌سازی و آب سنگین بود که ما از آن عبور کردیم. در گام دوم هم از سقف غنی سازی 3.67 درصد عبور کرده و اعلام کردیم میزان غنی‌سازی افزایش داده ایم.
کمالوندی با بیان اینکه این اقدامات بنا به تصمیمات شورای عالی امنیت ملی انجام می‌شود،گفت: در مورد راکتور اراک اعلام کردیم اگر طرف مقابل اقدامات فوری انجام ندهد، به راکتور قبلی برمی‌گردیم. طرف مقابل هرچند تلاش‌هایی کرده‌اند اما هر از چندگاهی تحت فشار آمریکا قرار می‌گیرند.
سخنگوی سازمان انرژی اتمی یادآورشد: در گام سوم بندهای 32 تا 43 در مورد تحقیق و توسعه کنار گذاشته شد. وقتی طرف مقابل وظایف خود را انجام نداد توسعه ماشین‌های پیشرفته را در دستورکار قرار دادیم و گفتیم از پسماند هسته‌ای هم استفاده کنیم.
وی با بیان اینکه درحال حاضر بر روی 15 ماشین (سانتریفیوژ) کار می‌کنیم، اظهارداشت: گام چهارم از 15 آبان بنا به دستور رئیس‌جمهور به سازمان انرژی اتمی اجرایی شد و با وجود متخصصان و دانشمندان ورزیده‌ای که در سایت‌های ما فعالند، این اقدامات در کمتر از یک روز انجام شد.
کمالوندی افزود: در فردو مواد هسته‌ای وجود نداشت و قرار بود براساس برجام مواد هسته‌ای در فردو نباشد. اما چند روز قبل دو تنUF6 به فردو منتقل شد که این دو تن از پسماندهای موجود در نطنز بود که خود دارای پیام است.
سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: غنی‌سازی از پسماند از مواد طبیعی سخت‌تر و بهتر است. ما اکنون 25 تن پسماند داریم که دو تن از سایت نطنز به فردو منتقل شده است.
وی اظهار داشت: در مورد راکتور آب سنگین اراک یا خنداب گفتیم که در صورتی که‌آنها اقداماتی انجام ندهند، امکان برگشت قدیمی وجود دارد. چون آن‌ها وظایفی دارند و باید براساس بندهای مختلف به خصوص 14 و 15 کمک کنند بازسازی و مدل سازی راکتور انجام شود. سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: یک قرارداد یا سند رسمی امضا شد در آن تعهد کردند سند رسمی بدهند حتی کمک مالی بدهند منتها در این زمینه هم تعلل داشتند که ما در گزارشات مختلف هم این را گفتیم
کمالوندی در ادامه درباره انتقال سیلندر حاوی یو اف 6 به فردو گفت: قرار بود تا 15 سال غنی سازی در فردو صورت نگیرد که عملا چهار سال از این زمان گذشته است و ما باید 11 سال صبر می‌کردیم تا غنی سازی کنیم و به فردو مواد هسته‌ای بیاوریم اما این کار از چند روز پیش با انتقال یک سیلندر از سایت علی احمدی روشن حاوی حدود دو هزار کیلو هگزافلوراید شروع شد.
سخنگوی سازمان انرژی اتمی اضافه کرد: دلیل آوردن این گاز از نطنز بعد جغرافیایی بود که چند ساعت وقت هم صرفه جویی می‌کردیم دلیل دوم تولید پسماندها بود که کار غنی سازی بر مواد طبیعی بهتر است الان 25 تن از این پسماند داریم که دو تن را به فردو منتقل کردیم و مابقی هم می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.
وی با بیان اینکه پایدارسازی و آنالیز مواد تولید شده مراحل بعدی هستند،گفت: ما در گام چهارم، از بند 44 عبور کردیم. در این فردو به یک مرکز پیشرفته باید تبدیل می‌شد. در این چارچوب مرکز ملی خلاء در این مرکز ایجاد و ایزوتوپ‌های پایدار را در اینجا دنبال کردیم.
وی خاطرنشان کرد: فردو دو بال دارد که در یک بال آن، ماشین‌ها جمع‌آوری شدند که در صورت استقرار ماشین‌های جدید از سانتریفیوژهای نسل جدید استفاده می‌کنیم.
به گفته کمالوندی دو آبشار از 1044 ماشین که 144 تایی هستند قرار نیست گازدهی شونداین‌ها مختص به ایزوتوپ‌های پایدار هستند که در آن از تکنولوژی پیشرفته غیرسانتریفیوژی استفاده می‌شود. خوشبختانه در جداسازی مواد سبک در جایگاهی خوبی در جهان برخوردار هستیم.
سخنگوی سازمان انرژی اتمی اظهارداشت: اکنون ظرفیت غنی‌سازی ما با نسل‌های جدید 8600 سو است که با اضافه شدن فردو این ظرفیت به 9500 سو می‌رسد زمان از این به بعد به سود ماست و هم ماشین‌های ما پیشرفته‌تر می‌شود و هم میزان ذخایر ما افزایش می‌یابد.
کمالوندی گفت: ما قصد عبور از تعهدات‌مان را نداشتیم و آنها را رعایت می‌کردیم اما به دلیل عدم تعادل میان تکالیف و حقوق و داده‌ها و گرفته‌ها که تصمیم گرفتیم از تعهدات‌مان کم کنیم تا این توازن برخودار شود. امیدواریم به کاهش دیگری نیاز نباشد و طرف مقابل اقدامات و تعهداتش را انجام دهد.
سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: ما با این نگاه وارد مذاکرات شدیم که اگر سنواتی را جهت کند کردن فعالیت‌های هسته‌ای خود پذیرفتیم، این اقدامات به گونه‌ای باشد که به دستاوردها صدمه‌ای وارد نشود. امروز هم می‌بینید که وقتی تصمیم به بازگشت گرفته شد، به سرعت اقدامات لازم درحال انجام است و این نشان می‌دهد صنعت هسته‌ای ما شاداب و سرزنده است.
سخنگوی سازمان انرژی اتمی از شروع مرحله بتن ریزی نیروگاه دوم بوشهر هم خبر داد و گفت:یکشنبه (امروز) روز مهمی است و ما مرحله بتن ریزی برای نیروگاه دوم بوشهر آغاز می‌کنیم. غیر از دوره زمانی مذاکرات که حتی اگر این مذاکرات بین دو طرفی باشد که با هم مشکلی نداشته باشند، معمولا یک الی دو سال زمان می‌برد. پس از آن از زمان اجرایی قرارداد نیز حداقل دو سال زمان می‌برد تا یک نیروگاه به مرحله بتن ریزی برسد.
کمالوندی گفت: امروز در کشور این اتفاق رخ داده است و پیام خوبی به دنیا مخابره می‌کند که علیرغم همه فشارها وممانعتهای آمریکا که حتی تحریم نیروگاه بوشهر را تحریم کرده بودند ما به راه خود ادامه می‌دهیم.
وی خاطرنشان کرد: آمریکایی‌ها حتی مرکز نظامی ایمنی بوشهر را که کارکردی مانند آتش‌نشانی دارد را تحریم کردند. مگر می‌شود در کشور آتش‌نشانی آن را تحریم کرد؟ آنها حتی شرکتی را هم که رادیو دارو تامین می‌کند را هم تحریم کرده‌اند.
کمالوندی با اشاره به این که نیروگاه دوم تا سال 1404 به تولید خواهد رسید و به مدار شبکه متصل می‌گردد گفت: دو سال بعد از شروع تولید در نیروگاه دوم، نیروگاه سوم احداث خواهد شد. به عبارتی از فردا که بتن ریزی نیروگاه دوم شروع می‌شود، وارد فاز صفر ساخت نیروگاه سوم خواهیم شد.
سخنگوی سازمان انرژی اتمی در پاسخ به این سوال که چه زمانی از مرحله تحقیق درباره ایزوتوپ وارد فاز اجرایی می‌شویم؟ گفت: این پروژه سه مرحله داشت که دو مرحله آن تقریبا تمام سده است. الان درحال مذاکره برای قرارداد هستیم که زنجیره تولید ایزوتوپ‌های راه بیفتد.
کمالوندی افزود: هفته قبل هیات کارشناسی از روسیه در ایران حضور داشت و حدود یک ماه بعد قرارداد آن بسته می‌شود تا وارد فاز عملیاتی شویم. اکنون در وضعیتی هستیم که بدون روس‌ها هم می‌توان کار را انجام دهیم اما ترجیح همکاری با روسیه است چون همکاری خوبی در مسائل فنی و سیاسی با ایران داشته و ثانیا تجربیات خوبی هم در این باره دارد.
سخنگوی سازمان انرژی اتیم خاطرنشان کرد: 150 نوع ایزوتوپ پایدار وجود دارد و ما می‌خواهیم 11 نوع ایزوتوپ پایدار تولید کنیم.
کمالوندی در پایان از برنامه کشور برای نیروگاه‌های کوچک خبر داد و گفت: برنامه کشور حرکت به سمت نیروگاه‌های کوچک است که تا 200 مگاوات برق تولید می‌کند. ساخت این برنامه‌ها در دستورکار است و فردا در این خصوص توضیحاتی ازسوی آقای صالحی ارائه می‌شود.