واحد 500 مگاواتی نیروگاه گوهران سیرجان با حضور رئیس جمهوری وارد مدار می‌شود

مدیرعامل هلدینگ انرژی تابان گفت: واحد بخار نیروگاه 500 مگاواتی گوهران سیرجان با هدف تامین برق صنایع منطقه این هفته با حضور رئیس جمهوری وارد مدار می‌شود.
حسنعلی تقی‌لو در گفت‌وگو با ایرنا افزود: این نیروگاه دارای 2 واحد گازی و یک واحد بخار است که واحدهای گازی آن در 2 سال گذشته به مرحله بهره‌برداری رسیده‌اند. وی ادامه داد: واحد بخار نیروگاه هم مهر ماه وارد مرحله تجاری شد و قرار است در این هفته با حضور ریاست جمهوری به بهره‌برداری برسد.
تقی‌لو گفت: این نیروگاه ‌که به خط 400 کیلوولت نی ریز سیرجان متصل می‌شود و با توجه به حضور صنایع سنگین در منطقه از اهمیت بالایی برخوردار است که برق مورد نیاز را تامین می‌کند. به گفته مدیرعامل هلدینگ انرژی تابان این نیروگاه با ظرفیت 90 درصدی همواره در مدار خواهد بود.تقی‌لو سرمایه‌گذاری صورت گرفته را 280 میلیون یورو عنوان کرد که 70 درصد آن از طریق فاینانس تامین شده است.
مجری طرح‌های نیروگاه‌های بخش خصوصی شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی نیز در نشست خبری به مناسبت افتتاح نیروگاه گوهران سیرجان، گفت: مراحل اجرای نخستین مناقصه خرید تضمینی برق براساس برنامه ششم توسعه تا 2 ماه آینده برگزار می‌شود.
امیر دودآبی نژاد افزود: قراردادهای خرید تضمینی برق تاکنون براساس قانون برنامه چهارم و پنجم توسعه انجام می‌شده است.وی ادامه داد: اما در قانون برنامه ششم شیوه‌های جدیدی اندیشیده شده که قیمت در قالب مناقصه تعیین شود.دودآبی نژاد گفت: بر این اساس و از ابتدای امسال کارهای لازم انجام شد که قرار است تا 2 ماه آینده مراحل اجرای نخستین مناقصه کامل و مناقصه برگزار شود.این مقام مسئول ابراز امیدواری کرد: تا پایان امسال تعداد بیشتری مناقصه برگزار شده و قراردادهای خرید تضمینی بر این اساس شود.
وی از متوازن نبودن منابع و مصارف بخش برق خبر داد و گفت: بزودی طرحی با نام گواهی ظرفیت ارائه می‌شود تا این مشکل تا حدودی کاهش یابد.این مقام مسئول ادامه داد: گواهی ظرفیت، یک پتانسیل است که ایجاد شده و به کمک آن طرح‌های نیروگاهی می‌تواند با توجیه بهتری اجرایی شود.