در دادگاه از اظهاراتم دفاع می‌كنم

آرمان ملي- حميد شجاعي: اظهارنظرهاي متفاوتي نسبت به موضوع ترويج چندهمسري طي روزهاي گذشته در جامعه صورت گرفت، اما در اين بين ترکش اين مساله به ابراهيم فياض استاد دانشگاه و جامعه‌شناس برخورد کرد. مصاحبه فياض در خصوص ترويج چندهمسري در قم موجب شد تا جمعي از مردم قم از وي به دادستاني قم شکايت کنند و دادستاني نيز از تشکيل پرونده براي فياض خبر دهد. اين استاد دانشگاه در مورد شکايت از وي و تشکيل پرونده مي‌گويد: «خبر شکايتم را در خبرگزاري‌ها ديدم و بايد بروم در دادگاه جوابگو باشم». بايد به انتظار نشست و ديد سرانجام پرونده شکايت از فياض به کجا خواهد انجاميد.
کارگاه‌هاي چندهمسري با کدام هدف؟
چندي است که تبليغاتي تحت عنوان کارگاه‌هاي آموزش چندهمسري آن هم در صداوسيما حاشيه‌ساز شده و افراد متفاوتي نيز نسبت به آن موضع‌گيري داشته‌اند. همين حرکت باعث شده که اين موضوع به سوژه داغ فضاي مجازي و شبکه‌هاي اجتماعي بدل شود و پوسترهاي اين کارگاه دست به دست در فضاي مجازي بچرخد. بسياري معتقدند که ترويج چنين موضوعي آن هم در سطح جامعه موجب هدف گرفتن کانون خانواده و سست شدن پايه‌هاي آن است. ترويج چندهمسري و مرتبط دانستن آن به شادي خانواده‌ها باعث شده موضع‌گيري‌هاي زيادي را در اين مورد شاهد باشيم که در شرايط فعلي که جامعه در تنگناهاي اقتصادي و معيشتي رنج مي‌برد و شرايط براي ازدواج جوانان فراهم نيست چرا بايد چنين مسائلي در جامعه تبليغ و ترويج شود. مشخص نيست که اين مساله با کدام رويکرد در جامعه ترويج شده و صداوسيما چرا اجازه پخش برنامه دراين ارتباط داده است که جاي تامل دارد. جالب اينکه موسسه حيات حسنا در قم مسئوليت برگزاري چنين کارگاه‌هايي را دارد و اين کارگاه‌ها در تهران نيز تشکيل شده ‌است.
ماجراي يک مصاحبه
سه‌شنبه گذشته بود که ابراهيم فياض جامعه شناس در خصوص چندهمسري در جامعه و نگراني جامعه از اين مساله اظهار داشت: «اين رويه زمينه‌ساز اشاعه فحشا در جامعه است.» اين اظهارات فياض با واکنش‌هاي بسياري همراه بود و بازتاب گسترده‌اي هم در رسانه‌هاي خبري داخلي و خارجي داشت. هرچند که پس از گذشت يکي دو روز بازتاب ناخوشايند آن براي فياض اتفاق افتاد و موجب شکايت از وي شد.
شکايت و تشکيل پرونده
پنجشنبه گذشته جمعي از مردم قم در نامه‌اي به حجت‌الاسلام غريب دادستان قم از ابراهيم فياض جامعه‌شناس و استاد داشگاه به دليل توهين، افترا، تشويش اذهان عمومي و نشر اکاذيب نسبت به قم شکايت کردند. در بخشي از اين نامه آمده‌است: «آقاي ابراهيم فياض با نسبت صريح دادن امر فاحشگي به زنان محجبه قمي بدون مقيد و محدود کردن موضوع مرتکب موضوع ماده 697 قانون مجازات اسلامي شده و چون در اين گفت‌وگو بدون رساندن هدفي فقط به فاحشگي زنان ناشي از عملکرد آقايان در قم اشاره نموده، لذا قصد اضرار به مردم عفيف و شهيدپرور قم با اظهارات کذب و خلاف ‌حقيقت داشته که مصداق ماده 698 قانون مجازات اسلامي است. به علت تشويش اذهان عمومي و ناامن کردن فضاي ذهني مومنين ايران نسبت به مردم شريف قم، براي نامبرده تقاضاي اشد مجازات را دارد. پس از انتشار اين نامه علي‌اصغر سلطاني معاون دادستان قم با اشاره به اظهارات حاشيه‌ساز فياض نسبت به شهر قم گفت: «پيرو گزارش‌ها و شکايات واصله تشکيل پرونده قضائي براي اين فرد تشکيل شده ‌است.»
در دادگاه پاسخ مي‌دهم
اين جامعه‌شناس پس از منتشر شدن خبر شکايت از او اظهار داشت: صحبت‌هايم را دادگاهي کردند، بايد بروم و در دادگاه جوابگو باشم. برنا نوشت؛ ابراهيم فياض اظهار کرد: خبر شکايتم را در خبرگزاري‌ها ديدم. وي در اين خصوص که اظهاراتش بر چه اساس بوده گفت: صحبتي‌است که کرده‌ام، در دادگاه جوابگو هستم و تا زمان دادگاه صحبتي نخواهم کرد.