مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران خبر داد: ساخت 1770 کیلومتر خط لوله جدید گاز در جنوب شرق ایران

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با اشاره به راه‌اندازی اولین ایستگاه «TBS» و گازرسانی به جایگاه سی ان جی زاهدان، از احداث حدود 1770 کیلومتر خط لوله گاز در استان سیستان و بلوچستان خبر داد.
به گزارش ایسنا، مشعل گازرسانی به زاهدان در آخرین‌ماه سال 1395 روشن شد و آمار و ارقام حاکی از آن است، پیش‌بینی شده است درصورتی که همه کارها مطابق برنامه و بدون مشکل پیش برود تا اواسط سال 1399 همه امور مربوط به گازرسانی به زاهدان اجرا و تکمیل شود. در واقع گازرسانی به شهر زاهدان، با بهره‌برداری از پروژه خط انتقال گاز ایرانشهر به زاهدان به طول 262 کیلومتر و با سرمایه‌گذاری 750 میلیارد تومانی آغاز شده بود. در این راستا، مهم‌ترین هدف دولت گازرسانی به سیستان و بلوچستان بود بطوری‌که اسحاق جهانگیری، سال گذشته در نشست بررسی مشکلات سیستان و بلوچستان اعلام کرد گازرسانی به همه شهرها و نقاط استان سیستان‌ و بلوچستان به صورت اولویت‌بندی و به نوبت در دستور کار قرار دارد تا همه شهرستان‌های این استان از نعمت گاز برخوردار شوند و قطعا هیچ منطقه‌ای از استان از برنامه گازرسانی حذف نشده است.
اما حسن منتظر تربتی، مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران به تازگی درباره آخرین وضعیت اجرای طرح‌های گازرسانی استان سیستان و بلوچستان گفته است: در بخش اجرا، پروژه‌ها نسبت به گذشته از پیشرفت خوبی برخوردارند و تعدادی از ایستگاه‌های TBS و شبکه گاز شهر زاهدان آماده بهره‌برداری شده است، همچنین ایستگاه اصلی CGS دوم زاهدان آماده بهره‌برداری شده و تا سه روز دیگر آماده تزریق و راه‌اندازی می‌شود و باید گفت پروژه‌هایی که در سطح شهر زاهدان برعهده شرکت‌های گاز استانی معین بوده به خوبی انجام شده و تقریبا پیشرفت 50 درصدی دارد و پیش‌بینی می‌کنیم بخش زیادی از شبکه تا اوایل زمستان امسال گازدار شود و امیدواریم بتوانند علمک‌ها را هم نصب کنند.
وی با اشاره پیگیری شخص وزیر نفت برای تسریع در اجرای طرح‌های گازرسانی در سیستان و بلوچستان، اظهار کرد: هم‌اکنون پروژه‌ها طبق روال انجام می‌شود و مشکلی نیست، به گونه‌ای که اگر کارهای مشابه در استان‌های دیگر در مدت حدود 10 سال انجام شده، در شهر زاهدان در بازه زمانی سه ساله انجام و تکمیل می‌شود.
معاون وزیر نفت در ادامه درباره دیگر پروژه‌های گازرسانی که در استان سیستان و بلوچستان تعریف شده نیز، توضیح داد: قسمت اول خط لوله زاهدان به زابل درحال اجراست و در قسمت دوم نیز پیمانکار اجرایی تجهیز کارگاه را انجام داده و بخشی از لوله‌ها را تامین کرده است.
تربتی ادامه داد: درخصوص جنوب استان، بحث ایرانشهر به چابهار جزو پروژه‌های استراتژیک است و زیرساخت‌های خوبی را برای توسعه استان ایجاد می‌کند که پیمان سپاری آن انجام گرفته و چهار پیمانکار قوی برای انجام آن انتخاب شده‌اند که تجهیز کارگاه انجام و عملیات اجرایی آن آغاز شده است.
معاون وزیر نفت در امور گاز ادامه داد: در بخش شرق استان سیستان و بلوچستان نیز پیمانکار خط لوله گاز خاش به میرجاوه، لوله مورد نیاز را تامین کرده و درحال کار است. شبکه‌گذاری شهر خاش هم شروع شده و میرجاوه بزودی وارد پیمان سپاری می‌شود. عملیات اجرایی گازرسانی به شهر دلگان نیز آغاز شده است.
به گفته این مقام مسئول، اقدامات مرتبط با تامین گاز استان سیستان و بلوچستان حجم بسیار زیادی از کار را شامل می‌شود که برای خطوط لوله فشار قوی حدود 1770 کیلومتر خط لوله تامین کرده‌ایم که حدود 1000 کیلومتر آن پیمانکار اجرایی دارد و برای باقی خط نیز، طراحی‌ها درحال انجام است.
مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با بیان این که این پروژه‌ها براساس برنامه زمان بندی تعریف شده تکمیل خواهند شد، ادامه داد: چنین حجمی از کار در هیچ استان دیگری نبوده و این استان در اولویت کاری ما قرار دارد که امیدواریم تا دو سال آینده عملیات گازرسانی به سراسر این استان تکمیل شود.
طبق اعلام شرکت ملی گاز ایران، وی تاکید کرد: امیدواریم با زیرساخت‌های درحال انجام در حوزه گاز، طی چهار تا پنج سال آینده شاهد رشد صنایع گازسوز در استان و سیستان و بلوچستان باشیم که محصولات با ارزش افزوده بیش‌تر تولید کنند.
وی همچنین درباره آخرین وضعیت گازرسانی به نیروگاه‌های برق این استان نیز بیان کرد: براساس بند «ق» و ماده 12 قانون رفع موانع تولید، توجیه اقتصادی پروژه‌های گازرسانی مبنی بر سوخت جایگزین بود که در شهر زاهدان و ایرانشهر هم‌اکنون همه واحدهای نیروگاه زاهدان از سوخت گاز استفاده می‌کنند و صرفه‌جویی خوبی از این محل ایجاد شده است.
معاون وزیر نفت، اعلام کرد: دو نیروگاه در چابهار و مکران وجود دارد که با احداث خط لوله ایرانشهر به چابهار به گاز متصل می‌شوند و مصارف اقتصادی این طرح از محل صرفه‌جویی تامین می‌شود زیرا سوختی که هم‌اکنون در این دو نیروگاه مصرف می‌شود، هزینه بر است و البته منافع بیشتری نیز تولید خواهد کرد.
سایر اخبار این روزنامه