رئیس جمهور در اجتماع پرشور مردم استان یزد: رئیس جمهور خواستار برخورد با فساد دانه درشت ها شد

یزد- خبرنگار روزنامه جمهوری اسلامی: دکتر روحانی رئیس جمهور روز گذشته در اجتماع مردم استان یزد گفت: آحاد مردم و جناح‌های سیاسی کشور خواستار مبارزه با فساد هستند، حالا که فسادهای میلیونی و میلیارد تومانی را رسیدگی می‌کنند، درباره فسادهای میلیارد دلاری هم برای مردم توضیح دهند.
دکتر روحانی با تاکید بر مبارزه جدی با فساد گفت: مردم باید بدانند که عزم جمهوری اسلامی برای مبارزه با فساد جدی است و در این رابطه دستگاه‌های متولی برخود با فساد باید سراغ دانه درشت‌ها رفته و نهادها و افرادی را که فسادهای میلیارد دلاری مرتکب شده‌اند، را مورد پیگرد قرار دهند.
رئیس جمهور خاطرنشان کرد: از قوه قضاییه که با فسادهای میلیونی و میلیارد تومانی برخورد می‌کند می‌خواهم که مبارزه با فساد میلیارد دلاری را هم برای مردم توضیح دهد.
دکتر روحانی گفت: اینکه هنوز بعد از گذشت چند سال برای ما روشن نیست آقایی که 2 میلیارد و 700 میلیون دلار پول مردم را خورد و او را دستگیر کرده و حتی حکم اعدام هم برایش صادر شد و اکنون در زندان است الان، این پول کجاست و چه کسانی مسئول هستند و چرا آنهایی که در این زمینه نقش داشتند برای مردم توضیح داده نمی‌شود.
رئیس جمهور تصریح کرد: از همه مسئولین می‌خواهم که جریان 2 میلیارد و 700 میلیون دلار را برای مردم شفاف کنند چرا که این پول، پول نفت، بیت المال و خزانه بوده است.
دکتر روحانی خاطرنشان کرد: همچنین از همه مسئولین و ارگان‌ها می‌خواهم درباره 2 میلیارد دلار پولی که به حلقوم آمریکا ریخته شد و دولت قبل 10 ماه فرصت داشت که آن پول را از حلقوم آمریکا درآورد اما دست روی دست گذاشت به مردم توضیح دهند. چند سال پیش شورای عالی امنیت ملی اعلام کرد که باید به سرعت به این پرونده رسیدگی شود اما تا امروز رسیدگی نشده است لذا می‌خواهم پرونده 2 میلیارد دلاری برای مردم روشن شود تا مردم خوشحال شوند و بدانند که عزمی که برای مبارزه با فساد وجود دارد، راسخ است.
رئیس جمهور اضافه کرد: همچنین باید 947 میلیون دلار و آنهایی که در این زمینه مسئول بودند که یک نهادی است که آن را گرفته و پس نداده به مردم توضیح داده شود و بایستی حسابرسی شده و این مبلغ پس گرفته شود.
دکتر روحانی گفت: می‌خواهم نهادهایی که بیش از 700 میلیون دلار بدهکارند به مردم توضیح داده شود و در همه این زمینه‌ها از وزیر نفت می‌خواهم که این آمار و ارقام را برای مردم روشن کند همچنین رئیس بانک مرکزی را مسئول می‌کنم تا پرونده 2 میلیارد دلاری را به مردم گزارش کند و از دستگاه‌های نظارتی نیز می‌خواهم که سرنوشت 947 میلیون دلار را برای مردم روشن کنند.
رئیس جمهور تصریح کرد: مبارزه با فساد دانه درشت‌ها کجاست و چرا به این فسادها و پول‌ها رسیدگی نمی‌شود اینکه چند نفر را به دادگاه کشانده و تبلیغ مبارزه با فساد شود، بدانید که سرِ مردم کلاه نمی‌رود مردم باید بدانند پولی که از بیت المال پرداخت شده، چگونه و کجا رفته و چه کسانی مسئول هستند و در این زمینه قضات و دادستان‌های شریف نباید از پیگیری این پرونده‌ها بترسند و سرنوشت این پول‌ها را برای مردم روشن کنند در غیر این صورت به مناسبت‌های مختلف و مورد به مورد این ارقام را به مردم توضیح خواهم داد.
روحانی در ادامه گفت: در ماه‌های گذشته برخی افراد بداخلاق در انتقاد به دولت مدعی گم شدن 18 میلیارد دلار ارز 4200 تومانی در سال گذشته شدند، اینجا اعلام می‌کنم که در این دولت یک دلار و یک ریال هم از بیت المال مردم گم نخواهد شد، لذا از رئیس بانک مرکزی خواسته‌ام که فهرست پرداخت این ارز به بخش‌های دریافت‌کننده را اعلام کنند.
وی اظهار کرد: ارز دولتی پرداختی درسال گذشته 19.3 میلیارد دلار است که از این میزان 7.3 میلیارد دلار آن صرف واردات کالای اساسی مانند جو، ذرت، کنجاله و سایر موارد مورد نیاز کشور شده و 12 میلیارد دلار نیز برای سایر کالاهای مورد نیاز مانند دارو، تجهیزات پزشکی و سایر نیازهای شده و حدود یک میلیارد دلار آن هنوز تسویه نشده که از تعزیرات حکومتی درخواست شده این مورد بررسی شود.
رئیس جمهور یادآور شد: دولت در راستای مبارزه با فساد سه لایحه را در دستور کار قرار داده که دو لایحه آن برای بررسی در اختیار مجلس قرار گرفته است.
روحانی لایحه‌های شفافیت و مبارزه با فساد را لوایح تقدیم شده به مجلس عنوان کرد و ادامه داد: لایحه تعارض منافع نیز در دولت در دست بررسی است که با اتمام امور مربوط به آن دردولت، به مجلس شورای اسلامی تقدیم می‌شود.
رئیس جمهوری در ادامه از کشف یک میدان بزرگ نفتی در استان خوزستان خبرداد و گفت: با همت کارگران و مهندسان شرکت ملی نفت ایران و وزارت نفت یک میدان بزرگ نفتی با ظرفیت 53 میلیارد بشکه کشف شد که این میدان نفتی از بستان آغاز می‌شود و تا نزدیک امیدیه به وسعت 2400 کیلومتر مربع و عمق 80 متر ادامه دارد.
دکتر روحانی ادامه داد: امروز به آمریکا اعلام می‌کنیم که ما کشور ثروتمندی هستیم و با وجود دشمنی و تحریم‌های ظالمانه شما، در این مدت کارگران و مهندسان صنعت نفت ایران موفق به کشف این میدان بزرگ نفتی شدند.
وی تصرح کرد: هم‌اکنون نکته مهم در خصوص این میدان نفتی ضریب استحصال آن است که هرچه فناوری بهتری به کار گرفته شود میزان درآمد کشور از این میدان نفتی افزایش می‌یابد به گونه‌ای که اگر 10 درصد ضریب استحصال نفت از این میان افزایش یابد، 320 میلیارد دلار درآمد بیشتر از آن حاصل می‌شود، پس باید به سمت استفاده از فناوری‌های جدید برویم و در این زمینه بر خلاف آنچه که برخی می‌گویند از فناوری خارجی استفاده نکنیم، استفاده از این ظرفیت، میزان بهره وری و درآمد ما را افزایش می‌دهد.
روحانی در اجتماع پرشور مردم یزد و در پاسخ به عده معدودی که با سر دادن شعار مانع سخنرانی وی می‌شدند، افزود: صدای شما مردم صدای این چند نفر جوان نیست. شما مردم بزرگ و مهربان در خط انقلاب هستید و اختلاف و فاصله، خواست آمریکاست.
وی اظهار داشت: نگذاریم خواست آمریکا از حنجره عده‌ای معدود بلند شود، گر چه این عده بسیار کم و محدود در کشورند ولی این گروه کم و کوچک را به وحدت دعوت می‌کنیم.
روحانی با بیان اینکه امروز در شرایط تاریخی بسیار مهمی قرار داریم تصریح کرد: امروز در شرایطی هستیم که در برابر فشار بیگانگان، ملت ما یکپارچه ایستاده‌اند و به‌رغم همه تلاشهایی که آمریکا و دشمنان ما علیه ملت ما انجام داده اند، امروز ملت ما از هر زمان دیگری برای فداکاری نسبت به کشورشان و دیارشان آماده‌تر از هر زمان دیگری هستند.
رئیس جمهور یادآور شد: اولین مسئله‌ای که در اینجا می‌خواهم بر آن تاکید کنم اینکه ما در طول یکسال گذشته در برابر فشار بیگانگان ایستادگی کردیم و روزهای سختی بر مردم ما گذشت؛ در طول سال 97 و 98 فشار اقتصادی بر کشور ما فراوان بود و مردم روزهای مشکلی را از لحاظ اقتصادی داشتند اما در عین حال ایستادگی مردم و وحدت مردم و تلاش پیگیری مردم امروز ما را به نقطه‌ای رسانده که به اعتقاد من آمریکا مایوس شده و به خوبی می‌داند که روزی است که ملت بزرگ ما در برابر فشار آنها ایستادگی و مقاومت کرده است.
رئیس جمهور با بیان این که برای استان یزد 2 کار بزرگ باید انجام شود، گفت: یکی مسئله تامین آب است که پیش‌بینی‌های لازم برای تامین آب شرب استان تا 30 سال آینده انجام شده و همچنین اعتبارات لازم برای تکمیل راه‌آهن یزد به اقلید پیش‌بینی شده و امیدواریم تا پایان سال آینده شاهد تکمیل این طرح باشیم.
دکتر روحانی با برشمردن برنامه‌های دولت برای توسعه استان یزد اظهار داشت: در سفر قبلی به استان یزد قول اجرای 46 طرح با 970 میلیارد تومان اعتبار داده شد که حتی مبلغی بیش از این میزان پرداخت شده است.
روحانی یادآور شد: یک هزار و 91 میلیارد تومان برای این منظور تامین شد اما همه آنها تکمیل نشده که از این تعداد 22 طرح تکمیل، 16 طرح بالای 70 درصد پیشرفت فیزیکی و هشت طرح نیز زیر 70 درصد پیشرفت دارد و اعتبار لازم برای تکمیل آن تامین خواهد شد.
به گفته وی 37 میلیارد تومان دیگر هم نیاز است تا طرح‌های سفر قبلی تمام شود که این مبلغ نیز پرداخت خواهد شد.
روحانی اضافه کرد: در این سفر، یکهزار میلیارد تومان برای اجرای 37 طرح در استان اختصاص داده شده که در شورای اداری، جزئیات آن را برای مردم استان بیان خواهیم کرد.
رئیس جمهور در ادامه گفت: تامین آب صنعتی و کشاورزی و آب آشامیدنی استان یزد نیز در شورای عالی آب تصویب شده و اینکه آب آشامیدنی یزد تا 30 سال آینده از کدام حوزه آبریز تامین شود، مصوب شده است.
دکتر روحانی تصریح کرد: آب مورد نیاز صنعت و کشاورزی نیز با اجرای طرح‌های انتقال آب از خلیج فارس و دریای عمان با شیرین سازی آب دریا انجام خواهد شد که در طرح انتقال آب خلیج فارس 20 میلیون متر مکعب سهمیه برای یزد در نظر گرفته شده است.
رئیس جمهور با بیان اینکه تمامی نیازهای آب صنعت و کشاورزی یزد با توجه به بهره وری این استان از منابع آب از طریق طرح‌های انتثال آب به فلات مرکزی در سال‌های آتی تامین می‌شود و هم‌اکنون فضا برای مشارکت بخش‌هایی که آمادگی سرمایه‌گذاری در طرح‌های انتقال آب را دارند، فراهم شده است.
وی در ادامه با ابراز خرسندی از حضور در استان یزد اظهار داشت: هر موقع به این شهر و دیار آمدم همواره توشه خوبی از محبت و لطف مردم برگرفتم؛ از سال 53 که تقریبا هر سال یکبار یا دو بار تا پیروزی انقلاب من به این استان سفر کردم و تا اولین حرکت بزرگ در سال 57 ازسوی مردم یزد، انقلاب ما حرکت و اوجش در دیماه سال 56 از قم و سپس در تبریز و از فرودین 57 حرکت و نهضت از یزد و مردم غیور این استان آغاز شد.
روحانی گفت: در تمام مراحل بعد از انقلاب هم مردم عزیز یزد در صف مقدم بودند از دفاع مقدس گرفته تا سازندگی این کشور و من یادم نمی‌رود آن فداکاری لشکر الغدیر در میدان‌های نبرد و بویژه در عملیات خیبر که این تیپ و جوانان غیور این سرزمین با سختی‌ها و مشکلات فراوان ایستادند و مبارزه کردند و جنگیدند.
رئیس جمهور ادامه داد: امروز 12 ماه ربیع المولود و روز میلاد پیامبر اعظم الشان اسلام به نقل از برادران اهل سنت و برخی از علمای شیعه مثل مرحوم کلینی و 17 ربیع هم روز مشهور برای میلاد با سعادت رسول خدا و امام صادق است و این هفته هفته اتحاد و وحدت و یگانگی و هفته قرب بیشتر به راه و مسیر پیامبر اسلام است.
روحانی در پایان سخنان خود با گرامیداشت یاد و خاطره عالمان این استان گفت: به روح عالم زاهد و روشن ضمیر آیت‌الله روح‌الله خاتمی درود می‌فرستم و سلام می‌کنم به فرزند بزرگوارش حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمد خاتمی، افتخار ایران و افتخار این دیار.
وی همچنین زلزله اخیر در آذربایجان شرقی را یادآور شد و با مردم این استان ابراز همدردی کرد.
افتتاح کارخانه احیا مستقیم مگامدول چادرملو
کارخانه احیا مستقیم مگامدول چادرملو در مجتمع صنعتی چادرملو واقع در شهرستان اردکان یزد با حضور رئیس‌جمهور افتتاح شد.
این کارخانه که در زمینی به وسعت 16 هکتار احداث شده، سالانه یک میلیون و 550 هزار تن فولاد اسفنجی در سال تولید می‌کند.
محصول تولیدی این کارخانه فولاد اسفنجی گرم و سرد است که به عنوان ماده اولیه در صنایع ذوب و ریخته‌گری استفاده می‌شود.
عملیات اجرایی این طرح در اسفندماه سال 91 آغاز شد. حجم سرمایه‌گذاری در این طرح 83 میلیون یورو و 4350 میلیارد ریال بوده است.
حجت‌الاسلام والمسلمین روحانی بعد از افتتاح این کارخانه و پرده‌برداری از لوح یادبود آن در سخنان کوتاهی تاکید کرد: در ایام پر خیر و برکت میلاد با سعادت پیامبر اکرم(ص) و امام صادق(ع) خوشحالیم که این طرح عظیم ملی را در اردکان و چادرملو افتتاح می‌کنیم.
رئیس جمهور با قدردانی از همه کسانی که در اجرای این طرح ملی همکاری داشته‌اند، در جمع کارکنان این کارخانه اعم از مهندسین، مدیران و کارگران حضور یافت و با آنان به گفتگو نشست و عکس یادگاری گرفت.
دکتر روحانی همچنین از بخش‌های مختلف این کارخانه بزرگ ملی بازدید کرد.
افتتاح کارخانه توربین سازی شرکت توربین‌های صنعتی غدیر
رئیس جمهور کارخانه توربین سازی؛ سازنده کمپرسورهای خطوط انتقال گاز در شرکت توربین‌های صنعتی غدیر یزد زیرمجموعه گروه شرکت‌های توربوکمپرسور نفت را افتتاح کرد.
در آیین افتتاح این کارخانه که در زمینی به وسعت 400 هزار متر مربع و زیربنای 60 هزار متر مربع احداث شده است، بیژن زنگنه وزیر نفت و رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت رئیس جمهور را همراهی می‌کردند.
به گفته وزیر نفت، 65 درصد عملیات انتقال گاز ایران با استفاده از توربین‌های ساخته شده در گروه شرکت‌های توربوکمپرسور نفت انجام می‌شود.
دکتر روحانی بعد از افتتاح و پرده‌برداری از لوح یادبود این کارخانه از بخش‌های مختلف این واحد تولیدی بازدید و در جریان مراحل نهایی ساخت توربین‌های گازی در این کارخانه قرار گرفت.
مدیران بخش‌های مختلف تولید توربین‌های گازی با ارائه توضیحات خود رئیس جمهور را در جریان روند تولید این توربین‌ها قرار دادند.
به گفته یکی از مدیران کارخانه، واحد تولید توربین‌های صنعتی غدیر یزد ظرفیت تولید سالانه 24 توربوکمپرسور را دارد.
بازدید دکتر روحانی از نمایشگاه محصولات دانش بنیان منتخب استان یزد
رئیس جمهور در حاشیه جلسه شورای اداری استان یزد از نمایشگاه محصولات دانش بنیان منتخب این استان بازدید کرد.
دکتر روحانی در جریان این بازدید در گفت‌و‌گوی صمیمی با جوانان نوآور و مبتکر در جریان فعالیت‌های آنان و پتانسیل محصولاتی که تولید می‌کنند قرار گرفت.
مدیران شرکت‌های دانش بنیان در این بازدید ضمن معرفی محصولات خود در حوزه‌های تولید یاتاقان‌های نیروگاهی، صنایع پایه رنگ، مینی لودر، لامپ‌‌های ال.ای.دی، قطعات نساجی و سرامیک، سیستم‌های کنترل و ناوبری، نقشه‌برداری و فناوری نوین تصفیه آب و آب شیرین کن از نزدیک مشکلات و پیشنهادات خود را با رئیس جمهور در میان گذاشته و خواستار حمایت و پشتیبانی از محصولات تولیدی خود شدند.
روحانی در این بازدید ضمن اظهار خوشحالی از فعالیت جوانان تحصیلکرده در شرکت‌های دانش بنیان و تشویق آنان به ادامه فعالیت‌های خود با انگیزه و قوت بیشتر، مدیران و مسئولین همراه خود را به حمایت بی‌شائبه از فعالیت‌های آنان توصیه کرد.
659 طرح اقتصادی و زیربنایی در استان یزد افتتاح و یا عملیات اجرایی آنها آغاز شد
659 طرح اقتصادی و زیربنایی با اعتبار 4434 میلیارد تومان و 167 میلیون یورو و 22 میلیون دلار در سطح استان یزد با حضور رئیس جمهور و به صورت ویدئو کنفرانس افتتاح و یا عملیات اجرایی آنها آغاز گردید.
دکتر روحانی در حاشیه جلسه شورای اداری و توسعه استان یزد به صورت ویدئوکنفرانس دستور افتتاح و بهره‌برداری از 630 طرح با اعتبار بالغ بر 2534 میلیارد تومان و اعتبار ارزی 167 میلیون یورو و 22 میلیون دلار را صادر کرد.
با دستور رئیس جمهور همچنین عملیات اجرایی 29 پروژه با اعتبار 1929 میلیارد تومان آغاز شد.
کارخانه کاشی خلیج فارس نیلگون، شبکه توزیع گاز شهرک‌های صنعتی، ذوب فلزات، داروسازی و مکمل‌های غذایی، فاز یک بیمارستان خاتم الانبیاء ابرکوه، صنایع تبدیلی و تکمیلی کشاورزی، 130 پروژه سیستم‌های نوین آبیاری، فاز اول خط راه آهن بافق- زرین شهر، تکمیل سه بزرگراه، افزایش توان نیروگاه چادرملو، 354 پروژه مخابراتی، توسعه پوشش تلفن همراه و ارائه خدمات الکترونیک روستایی، پروژه گازرسانی به شهرک صنعتی فولاد، طرح‌های مربوط به ورزش و جوانان از جمله طرح‌ها و پروژه‌هایی بود که در حوزه‌های مختلف صنعتی، بهداشتی، کشاورزی، راه و شهرسازی، نیرو، ارتباطات، نفت و ورزش جوانان با دستور رئیس جمهور افتتاح گردید.
19 شهرک کشاورزی و آبرسانی به مجتمع‌های روستایی تفت نیز از جمله پروژه‌هایی بود که با دستور رئیس جمهور آغاز عملیات اجرایی آن آغاز شد.
در این مراسم وزرا و معاونین رئیس جمهور از محل طرح‌های افتتاح شده در شهرستان‌های مختلف استان یزد، گزارشی در خصوص مزیت‌ها و قابلیت‌های این پروژه‌ها ارائه کردند.
در این مراسم همچنین در حضور رئیس جمهور 7 تفاهم نامه اقتصادی بین استانداری یزد با صندوق نوآوری و شکوفایی، بانک ملی، سازمان صنایع کوچک، شرکت ایمیدرو، سازمان اوقاف و امور خیریه، سازمان بهینه سازی مصرف سوخت و صندوق ملی محیط‌زیست به امضا رسید.
سایر اخبار این روزنامه