معاون توسعه روستایی ریاست جمهوری: مهاجرت معکوس در دولت دوازدهم محقق شده است

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری گفت: دولت دوازدهم در حوزه زیرساختی روستاهای کشور از قبیل احداث مدرسه، راه، تقویت گردشگری، ایجاد اماکن ورزشی و پرادخت تسهیلات اشتغال روستایی گام‌های خوبی برداشته است که موجب مهاجرت معکوس در کشور شده است.
محمد امید روز یکشنبه در حاشیه بازدید از طرح‌های ورزشی روستایی شهرستان ری در حسن آباد فشافویه در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: شکل غالب مهاجرت ایران در گذشته‌های نه چندان دور حرکت یک‌سویه و بدون بازگشت روستاییان به شهرها بوده، اما طی دولت دوازذهم و اجرای طرح‌های توسعه روستایی الگوی دیگری تحت عنوان مهاجرت معکوس به نواحی روستایی کشور شکل گرفته است.
وی با اشاره به اینکه قبل از دولت تدبیر و امید فقط 140 روستای بوم گردی در کشور وجود داشتند، افزود: امروز 2 هزار و 500 روستای هدف گردشگری و بوم گردی در کشور وجود دارد که موجب احیای دوباره روستاها و بازگشت ساکنان آن از نواحی شهری به این محل‌ها شده است.
معاون توسعه روستایی ریاست جمهوری برگشت روستاییان از شهرها به محل زندگیشان را پدیده نوظهور و مبارکی دانست و افزود: پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی که دولت روحانی آن را از سال‌های آغازین دولت شروع کرد، یکی از عوامل بسیار خوبی بود که روستاییان را به زادگاه اصلیشان هدایت کرد.
امید ادامه داد: پدید مهاجرت معکوس توسط معاونت توسعه روستایی درحال رصد است و در این راستا دولت تسهیلات کم بهره و بلند مدتی را برای ایجاد طرح‌های ورزشی و فرهنگی در روستاها در نظر گرفته است، در روستاها باید امکانات ورزشی مانند زمین سالن، استخر و زمین چمن احداث شود.
وی یادآور شد: اجرای طرح‌های زیربنایی مانند توسعه اماکن ورزشی، فرهنگی و بوم گردی در روستا موجب احیای دوباره روستاها می‌شود و موجب افزایش جمعیت روستایی کشور می‌شود.
سایر اخبار این روزنامه