برگزاری مراسم بزرگداشت مرحوم علامه سید جعفر مرتضی عاملی در مسسجد نور تهران

بخش خبری - مراسم بزرگداشت مرحوم علامه سید جعفر مرتضی عاملی از محققان برجسته تشیع عصر دیروز در مسجد نور تهران برگزار شد.
در این مراسم که جمعی از علماء و روحانیون حوزه‌های علمیه و شخصیت‌های سیاسی و نظامی کشورمان حضور داشتند، حجت‌الاسلام سید ابوالحسن نواب،عضو شورای عالی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) و از شاگردان علامه سید مرتضی به سخنرانی پرداخت.
وی تاریخ هجرت علماء جبل عامل به ایران را به دوران صفویه و در راستای تقویت پایه‌های حکومت شیعی اعلام کرد و افزود: علامه سید مرتضی در سال 1347 شمسی به ایران آمدند و از پیشقراولان سیره نویسی زندگی پیامبراعظم(ص) محسوب می‌شوند که براساس باورهای شیعی و با استفاده از منابع اهل سنت به رشته تحریر درآوردند.
آقای نواب افزود: مرحوم علامه سید مرتضی اولین و بزرگترین سیره نویس در جهان تشیع محسوب می‌شود که تا پیش از او و حتی در زمان حیاتش و تاکنون نیز کسی در حد و اندازه او به سیره نبوی نپرداخته است.
وی گفت: در میان 300 کتاب علامه سید مرتضی بالغ بر 50 جلد مربوط به سیره پیامبر اعظم(ص) و دفاع از ائمه اطهار بوده است به گونه‌ای که باید ایشان را کسی بدانیدم که تمام زندگی‌اش وقف تقویت مبانی فکری و اجرایی جامعه اسلامی شده بود.
حجت الاسلام نواب تلاش برای استحکام نظام جمهوری اسلامی را از ویژگی‌های دیگر علامه سید مرتضی برشمرد و گفت: تا پیش از آغاز جنگ تحمیلی شخصیت‌های سیاسی و نظامی جمهوری اسلامی برای نظام سازی دقیق حکومت اسلامی بر مبنای سیره رسول الله(ص) به ایشان مراجعه می‌کردند و در دوران دفاع مقدس نیز استفاده از شیوه پیامبر اکرم(ص) دردفاع،مبنای جلسات فراوان فرماندهان نظامی کشورمان با مرحوم علامه سید مرتضی بوده است.
وی افزود: ایشان بعد از دوران دفاع مقدس پس از 25 سال اقامت در قم، به لبنان رفتند و تلاش‌های علمی، پژوهشی و تربیتی خود را در جنوب که آن زمان در اشغال اسرائیل بود، ادامه داد. وی در این سال‌ها علاوه بر پژوهش در زمینه تاریخ و تاسیس حوزه علمیه در بیروت، سکسکیه و روستای محل اقامت خود، به برگزاری جلسات مختلف برای جوانان شیعه لبنانی همت گماشت و از این راه، نسلی از فعالان مذهبی در میان شیعیان لبنان به وجود آورد.
وی گفت: علامه سید مرتضی از جمله عالمان عاملی بوده است که همواره در متن و بطن جامعه حضور داشت و همه اطلاعات خود را به سادگی در اختیار مردم و حتی روستائیان جنوب لبنان قرار می‌داد و در منزلش همواره به روی محققان و مردم عادی گشوده بود.
علامه سید جعفر مرتضی عاملی یکی از برجسته‌ترین سیره‌نگاران در جهان اسلام و از عالمان حوزه علمیه قم و لبنان بود که در 10 مهرماه 1398 در بیروت درگذشت.