در اعتراضات خوزستان و سیستان و بلوچستان چه گذشت؟

بعد از افزایش سه برابری قیمت بنزین در ساعت صفر روز جمعه ۲۴ آبان، اکثر استان‌های کشور به مدت چند روز، صحنه اعتراض و ناآرامی بود. در روزهای گذشته که اینترنت استان خوزستان هم وصل شده، بیش از همه در فضای مجازی و رسانه‌ها، از ناآرامی‌های این استان جنوبی غربی کشور و خصوصاً ماهشهر سخن گفته شده است. استان سیستان و بلوچستان در جنوب شرق کشور نیز در آن روزها وضعیت ملتهبی را تجربه کرد و اینترنت موبایل در این استان، تا این لحظه (دوشنبه ۱۱ آذر) وصل نشده است. در این نوشته، تحولاتی که دو استان خوزستان و سیستان و بلوچستان روی داد را بررسی می‌کنیم...
به گزارش «مردم‌سالاری آنلاین»، بعد از افزایش قیمت بنزین، اهواز، ماهشهر، کوت عبدالله، خرمشهر، بهبهان، آبادان و برخی شهرهای دیگر در استان خوزستان، صحنه اعتراض به این تصمیم دولت بود. این اعتراضات، خیلی زود به خشونت کشیده شد و البته بیشترین میزان تلفات نیز در شهر ماهشهر روی داد.
هنوز آمار دقیق کشته‌شدگان اعتراضات آبان ماه اعلام نشده است اما با دیدن ویدئوهایی که در چند روز گذشته در فضای مجازی منتشر شده است، می‌توان پی برد که احتمالاً ماهشهر، یکی از شهرهایی است که بیشترین تلفات در آن روی داده است.
ماهشهر قطب نخست صنعت پتروشیمی در کشور است و ۲۰ مجتمع پتروشیمی در منطقه ماهشهر واقع شده است. این امر باعث شده است تا ماهشهر برای اقتصاد کشور، اهمیت استراتژیک داشته باشد. علاوه بر این، بندر امام خمینی نیز که قطب استراتژیک واردات غلات، نهاده‌های دامی و کالاهای اساسی به کشور است، در نزدیکی ماهشهر قرار دارد.
گفته می‌شود که در ناآرامی‌های ماهشهر حتی عده‌ای از اعضای گروه‌های جدایی‌طلب نیز حضور داشته‌اند. ناآرامی‌ها در ماهشهر از آنجا کلید می‌خورد که عده‌ای مسلح، جاده بندرماهشهر به شهرک چمران را می‌بندند و مانع از تردد کارکنان مجتمع‌های پتروشیمی می‌شوند. در واقع، افراد مسلح برای سه روز (از روزهای ۲۴ تا ۲۶ آبان) ارتباط مجتمع‌های پتروشیمی با محیط اطراف را قطع می‌کنند و حتی مانع از آن می‌شوند که کارکنان پتروشیمی‌ها، شیفت عوض کنند.
رحمانی فضلی، وزیر کشور، تأیید کرده است که عده‌ای به مدت سه روز جاده استراتژیک بندر امام به ماهشهر را بسته بودند و مانع تردد کامیون‌ها می‌شدند. این رویدادهای خشونت‌آمیز باعث شد تا ماهشهر با درگیری‌های بسیار شدید، به صحنه جنگ تبدیل شود و در ویدئوهای منتشرشده در فضای مجازی، ادوات جنگی نظیر تانک نیز دیده می‌شود.
در روزهای گذشته خبری در فضای مجازی منتشر شده که مدعی است در نیزارهای اطراف شهرک جراحی یا شهرک چمران در ماهشهر، عده زیادی بعد از فرار توسط مأموران امنیتی کشته شده‌اند. پیگیری‌های «مردم‌سالاری آنلاین»، نشان می‌دهد که این خبر کذب است و واقعیت ندارد. چیزی که در ماهشهر روی داده این است که فرصت‌طلبی و خشونت تعدادی از اعضای گروه‌های جدایی‌طلب که مسلح نیز بوده‌اند، راه‌بندان بسیار خطرناکی ایجاد کرده و در ادامه تقابل با این عده، تلفاتی به همراه داشته است. کسانی که مسیرها را بند آورده بودند و مجتمع‌های پتروشیمی را محاصره کرده بودند، حاضر نشده بودند به صورت مسالمت‌آمیز، مسیرها را باز کنند.
هنوز آمار دقیق در مورد کشته‌شدگان اعتراضات اخیر به تفکیک شهرها و استان‌های کشور منتشر نشده است. انتشار این آمار کمک خواهد کرد تا ابعاد بیشتر از حوادث استان خوزستان را به دست آوریم.
 اتفاقات سیستان و بلوچستان
در سیستان و بلوچستان نیز مانند بسیاری از استان‌های کشور به افزایش قیمت بنزین اعتراض‌هایی صورت گرفت. ویدئوهایی که منتسب به تحولات این استان است و در فضای مجازی منتشر شده، نشان می‌دهد که معترضان در برخی شهرها اقدام به آتش زدن لاستیک‌ها و مسدود کردن جاده‌ها کرده‌اند.
تعدادی از شهرهای استان سیستان و بلوچستان، نظیر زابل، چابهار، زاهدان، ایرانشهر و شهرستان سرباز صحنه اعتراضات خشونت‌آمیز در آبان ماه بوده است. حتی در روز گذشته نیز خبرهایی در فضای مجازی منتشر شد که حاکی از این بود که بار دیگر، درگیری‌های شدیدی در چابهار روی داده است. در فضای مجازی این ادعا مطرح شده که در روز گذشته جاده ایرانشهر به چابهار، توسط عده‌ای مسدود شده است.
بعد از گذشت روزها، اینترنت موبایل در استان سیستان و بلوچستان هنوز وصل نشده و روایت‌های کاملی از آنچه در شهرهای مختلف این استان روی داده است، هنوز منتشر نشده است. شاید وصل نشدن اینترنت در این استان، نشانه‌ای از این باشد، که سطح خشونت‌ها در جنوب شرق ایران نیز بالا بوده است. مثل استان خوزستان، احتمالاً در روزهای آینده، روایت‌های دقیق‌تری نیز از آنچه در سیستان و بلوچستان روی داده، منتشر خواهد شد.
دستگیری ۷۹ نفر از عوامل موثر اغتشاشات اخیر در خوزستان
مدیر کل ضد تروریست وزارت اطلاعات هم  از دستگیری ۷۹ نفر از عناصر اصلی اغتشاشات خوزستان خبر داد.
به گزارش ایسنا، مدیر کل ضد تروریست وزارت اطلاعات اعلام کرد: با اقدامات شبانه روزی سربازان گمنام امام زمان (عج) در استان خوزستان، ۷۹ نفر از عناصر اصلی حمله به مراکز عمومی و خصوصی، پایگاه‌های نظامی و انتظامی و مردم شناسائی و در حین و بعد از اغتشاشات دستگیر شدند. 
از این افراد ۱۳ قبضه انواع اسلحه از جمله کلاشنیکف و کلت کمری، لباس نظامی، پلاک جعلی خودرو و تابلو ایست و بازرسی کشف و ضبط گردید.
سه تیم تروریستی که با حمایت یکی از کشورهای حوزه خلیج فارس آموزش‌های ویژه دیده و نقش مهمی در حمله به مراکز دولتی و شلیک به حافظان امنیت و مردم داشته اند که یکی از اتباع این کشور نیز جزء دستگیرشدگان می‌باشد.
مدیر کل ضد تروریست وزارت اطلاعات همچنین گفت: چندین تیم تروریستی که برنامه ریزی و یا نقش موثر در خرابکاری و حمله به مراکز حساس و مردم در سطح کشور داشتند، شناسایی و دستگیر شدند که در آینده نزدیک به سمع و نظر مردم بصیر کشور خواهد رسید.