گاردین: تا کریسمس امسال 135 هزار کودک دیگر انگلیسی بی‌خانمان می‌شوند

  سرویس خارجی-مرکز «هوسینگ چریتی شلتر» تخمین زده است که روزانه 183 کودک در انگلیس بی‌خانمان می‌شوند، با این حساب تا کریسمس حدأقل 135هزار کودک بی‌خانمان و مجبور به اسکان در پناهگاه‌های موقت می‌شوند که این آمار بالاترین میزان در 12 سال اخیر است.
«گاردین» این را هم نوشته که، در هر 8 دقیقه (روزی 183 کودک) یک کودک انگلیسی خانه خود را از دست می‌دهد. با این برآورد تا انتخابات زود هنگام 12 دسامبر (21 آذر) یعنی یک هفته دیگر 1 هزار و 647 کودک بی‌خانمان به بی‌خانمان‌های انگلیسی افزوده خواهد شد. گفتنی است آمارهای رسمی می گویند در انگلیس چیزی بالغ بر 320 هزار بی‌خانمان زندگی می‌کنند.در میان شهرهای انگلیس، «لندن»، پایتخت این کشور، بیشترین تجمع کم‌سالانِ بی‌خانمان را دارد که یک رشد 33 درصدی نسبت به سال 2014 داشته است. در این میان سخنگوی وزارت مسکن انگلیس تنها گفته: «هر کودکی باید جای امنی برای زندگی داشته باشد و شوراها موظف‌اند پناهگاه موقتی برای نیازمندان را فراهم آورند که شامل خانواده‌های فرزنددار می‌شود».
همه این‌ها در حالی است که پس از برگزیت (خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا) -البته اگر تحقق پیدا کند که احتمالش هم بسیار زیاد است-  تخمین زده می‌شود اوضاع اقتصادی انگلیس به مراتب بد‌تر و پیچیده‌تر شود که مسلماً اقشار ضعیف، به‌ویژه بی‌خانمان‌ها، بیشترین آسیب‌پذیری را از آن شرایط خواهند داشت. اگر این آمار را در کنار 500 هزار آمریکایی قرار دهیم که «برنی سندرز» می‌گوید شب‌ها در خیابان‌های این کشور می‌خوابند، می‌توان تصویر واضح‌تری از نادیده گرفته شدنِ عدالت اجتماعی در کشورهایی ترسیم کرد که مدعی «بازار آزاد‌»اند.