ایران مشکلی برای تجدید روابط با عربستان ندارد

گروه سیاسی / «هیچ مشکلی برای توسعه روابط با همسایگان و تجدید روابط با عربستان سعودی وجود ندارد»، این جمله‌ای است که حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در دیدار روز گذشته با یوسف بن علوی، وزیر خارجه عمان بر زبان آورد و نشان داد که جمهوری اسلامی در پیگیری ابتکار «صلح هرمز» و ایده «منطقه قوی‌تر» به عنوان دعوت دیرپای جمهوری اسلامی ایران از همسایگانش همچنان پافشاری می‌کند. فراخوانی که برپایه آن ایران با تأکید بر سیاست «برد- برد» راه چاره‌ای جز کنار گذاشتن رقابت‌های مخرب و نابجا نمی‌شناسد و از همین رو با هدف مواجهه با چالش‌های جاری به دنبال شکل دادن الگوواره رفتار جدیدی در منطقه غرب آسیاست. ذیل چنین نگاهی است که مقام‌های ایرانی از آغاز اوجگیری اختلافات در منطقه بویژه بروز تنش میان تهران و ریاض بر این رویکرد اصولی خود تأکید کردند که رابطه با کشورهای منطقه در زمره اولویت‌های سیاست خارجی ایران است و بویژه با در نظر گرفتن شرایط حاکم بر منطقه،‌ایران تمایلی به تشدید اختلافات به وجود آمده ندارد. پیگیری ابتکار جدید منطقه‌ای سیاست خارجی دولت روحانی تنها چند هفته بعد از ارسال جزئیات طرح صلح هرمز به کشورهای منطقه خاورمیانه، با سفر بن علوی به تهران کلید خورد و روی گشاده تهران را برای آغاز این روند آشکار کرد. روندی که با توجه به تعدد موضوعات متعارض و احتمال بالای وجود تحریکات مخرب فرامنطقه‌ای، سهل و ممتنع است اما غیرممکن نیست.
 رئیس جمهوری روز گذشته در دیدار «یوسف بن علوی» وزیر خارجه عمان که برای دیدار با مقام‌های ایرانی به تهران سفر کرده است، تأکید کرد که از منظر جمهوری اسلامی ایران هیچ مشکلی برای توسعه روابط با همسایگان و تجدید روابط با عربستان سعودی وجود ندارد و معتقدیم در راستای تأمین امنیت و ثبات در منطقه باید همه کشورها در کنار یکدیگر قرار داشته باشند.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، حجت‌الاسلام حسن روحانی با تأکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران معتقد است کشورهای منطقه باید در تأمین امنیت منطقه حضور و نقش‌آفرینی فعال داشته باشند و در این راستا طرح صلح هرمز را نیز ارائه کرده است، گفت: باید با گسترش همکاری‌ها، امنیت منطقه بویژه در خلیج فارس و تنگه هرمز را برقرار کرده و به بیگانگان اجازه دخالت ندهیم. رئیس جمهوری، بحران یمن را یکی از مسائل و معضلات مهم منطقه، عنوان کرد و افزود: جنگ یمن جز ویرانی، کشتار مردم، ایجاد عداوت و کینه میان مردم دو کشور و تهدید تمامیت ارضی یمن هیچ دستاورد دیگری نداشته است. روحانی ادامه داد: متأسفانه اروپا و امریکا علی‌رغم اظهار نظرهای ظاهری خود، علاقه‌ای به برقراری صلح در یمن ندارند چرا که به این واسطه توانسته‌اند سلاح بسیار زیادی را به فروش برسانند.
رئیس جمهوری با تأکید بر اینکه راهی جز برادری و دوستی میان کشورها و ملت‌های منطقه وجود ندارد، گفت: همه باید تلاش کنیم تا جنگ در یمن هر چه سریع‌تر به پایان رسیده و ثبات و امنیت در این کشور در سایه مذاکرات صلح یمنی – یمنی ایجاد شود.
روحانی همچنین با اشاره به ضرورت تلاش در راستای ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه به مردم یمن ابراز امیدواری کرد تلاش‌های صلح‌طلبانه ایران و عمان منجر به برقراری صلح، ثبات و امنیت در منطقه و گسترش دوستی، برادری و اخوت میان ملت‌ها شود. رئیس جمهوری با بیان اینکه معتقدیم باید گذشته را پشت سر گذاشته و به آینده بنگریم و با همکاری مشکلات منطقه را حل و فصل کنیم، گفت: سیاست‌های دولت عربستان سعودی در سوریه، عراق و لبنان هیچ دستاوردی برایشان نداشته و امیدواریم مسئولان این کشور مسیر سیاست خود را تغییر دهند. روحانی در بخش دیگری از سخنان خود، بر تقویت بیش از پیش مناسبات تجاری و اقتصادی تهران-مسقط و توسعه همکاری‌های فی مابین در مسیر تأمین امنیت و ثبات منطقه‌ای تأکید و اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران برای توسعه مناسبات و همکاری‌ها با همسایگان خود بویژه عمان اهمیت ویژه‌ای قائل است. رئیس جمهوری با اشاره به اینکه با تلاش مسئولان ایران و عمان، همواره روابط دوستانه و برادرانه‌ای میان دو کشور برقرار بوده است، افزود: خوشبختانه امروز تحرک خوبی در مناسبات اقتصادی فی‌مابین به وجود آمده و امیدواریم با برگزاری هجدهمین کمیسیون مشترک همکاری‌های دو کشور، گام‌های خوبی در راستای توسعه و تقویت روابط و همکاری‌های تهران – مسقط برداشته شود. روحانی، توسعه روابط و همکاری‌های تجاری، افزایش ارتباط میان بازرگانان دو کشور، تلاش در راستای تسریع در اجرای توافقات فی‌مابین و تسهیل در روابط بانکی دو کشور را حائز اهمیت دانست و گفت: عمان می‌تواند به عنوان مرکزی برای تجارت ایران در منطقه باشد. وزیر امور خارجه عمان نیز در این دیدار ضمن ابراز خرسندی از ملاقات با رئیس جمهوری کشورمان و ابلاغ سلام «سلطان قابوس» پادشاه عمان به وی، توسعه روابط و همکاری‌های ایران و عمان را در راستای منافع همه کشورهای منطقه دانست و افزود: عمان نسبت به توسعه روابط و همکاری‌ها با جمهوری اسلامی ایران اهتمام ویژه‌ای دارد. یوسف بن علوی با اشاره به برگزاری هجدهمین کمیسیون مشترک همکاری‌های ایران و عمان با حضور فعالان اقتصادی و نمایندگان بخش خصوصی دو کشور، گفت: تقویت روزافزون مناسبات و همکاری‌های فی‌مابین موجب خرسندی دو ملت خواهد بود. وزیر خارجه عمان با بیان اینکه ایران و عمان در بسیاری از موضوعات منطقه‌ای و بین‌المللی دیدگاه‌ها و مواضع مشترکی دارند، اظهار کرد: ابتکار جمهوری اسلامی ایران در ارائه طرح صلح هرمز مطمئناً به نفع همگان و توسعه ثبات و امنیت کشورهای منطقه خواهد بود. وی با اشاره به اینکه ایران و عمان می‌توانند با توسعه همکاری‌ها راه‌حل‌های مناسبی برای مسائل و معضلات منطقه‌ای بویژه در موضوع یمن ارائه دهند، گفت: خوشبختانه امروز نشانه‌های امیدوارکننده‌ای برای حل بحران یمن پدیدار شده و مطمئناً ایران با توجه به جایگاه و مسئولیت حساس خود در منطقه از هیچ تلاشی در این راستا دریغ نخواهد کرد. یوسف بن علوی که چند روز پیش در سفر به امریکا با وزیر خارجه این کشور دیدار و گفت‌وگو کرده بود، روز دوشنبه هم با محمدجواد ظریف وزیر خارجه و علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار و گفت‌وگو کرد.