مدیرکل جدید آژانس در گفت‏و‏گو با رویترز باید با مقامات ایران دیدار کنم

مدیرکل جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، مواضعش برای تعامل با ایران را تشریح کرد.
به گزارش ایسنا، به نقل از رویترز، رافائل گروسی، مدیرکل جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گفت‌وگو با رویترز گفت که قرار دادن ضرب‌الاجل برای این که ایران توضیح دهد ذرات اورانیوم چگونه در یک انبار که اعلام نشده بود، پیدا شده است، نتیجه معکوس خواهد داشت و ابراز امیدواری کرد که با مذاکراتی تازه به حل شدن این بن‌بست چندماهه پایان دهد.
گروسی همچنین در پاسخ به این سوال که حاضر است چقد به ایران فرصت بدهد تا درباره ذرات اورانیومی که در جریان کار قرار گرفته‌ اما غنی‌سازی نشده‌اند، توضیح بدهد، گفت: تعیین کردن ضرب‌الاجل ممکن است بهترین ایده نباشد. او در ادامه بیان کرد: این برای من به این معنا خواهد بود که ما در رابطه‌ای خصومت‌آمیز قرار خواهیم گرفت که اساسا یک طرف مقاومت خواهد کرد و بنابراین من به عنوان مدیرکل مجبور خواهم بود که ضرب‌الاجل تعیین کنم. ما باید با هم همکاری کنیم... زمان همواره بسیار مهم است. گروسی گفته است که برخی از تصمیم‌گیرندگان اصلی در ایران را می‌شناسد، اما با این وجود باید با مقامات رسمی ارشد ایران دیدار کند.
او همچنین اظهار کرد: من در این رابطه تازه‌کارم. کسان دیگری پیش از من بوده‌اند و حال، مدیر‏کلی جدید دارند. بنابراین، باید با هم بنشینیم و شروع به مذاکره کنیم و کار را از همین‌جا ادامه دهیم. گروسی افزود: بگذارید من گفت‌وگویم را با ایران آغاز کنم. فکر نمی‌کنم که مناسب باشد و ناعادلانه خواهد بود اگر پیش از این که با آن‌ها نشستی داشته باشم، عقیده‌ام را بیان کنم.
مدیر‏کل جدید آژانس‏ با اظهار این‏که تعاملی فعالانه‌تر از یوکیا آمانو، مقام پیشین خواهد داشت، گفت که درباره توافق هسته‌ای که با کاهش تعهدات برجامی ایران در حال از بین رفتن است، اظهار‏نظر نخواهد کرد و در عوض، آژانس، اطلاعات جدید فنی را درباره فعایت‌های هسته‌ای ایران فراهم خواهد کرد.
رافائل گروسی همچنین روز گذشته در گفت‌وگو با خبرگزاری رسمی فرانسه، با توجه به بازداشت یکی از بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ایران و بازگردانده شدن او، گفت: نمی‌خواهم مسئله را بیش از حد بزرگ کنم، اما این موضوعی جدی است. من در کنار بازرسانم هستم، آن‌ها کار بسیار مهمی دارند که انجام بدهند، نباید به هیچ طریقی مرعوب شوند. گروسی گفت که آژانس و ایران درباره این که واقعا چه چیزی رخ داد، «به تفاهم نرسیده‌اند». این اظهارات گروسی در حالی مطرح می شود که سازمان انرژی اتمی کشورمان در آبان‏ماه در بیانیه‌ای اعلام کرد: به‌طور معمول کلیه بازرسان، وسائل همراه آنان در بدو ورود به هر یک از سایت‌های هسته‌ای مورد تفتیش و کنترل قرار می‌گیرد. بر اساس اعلام بخش حفاظت سایت، هنگام ورود این خانم بازرس، تجهیزات کنترلی علامت هشدار را نشان داده است و به همین دلیل ضمن کنترل وسایل همراه بازرس، از ورود او به سایت جلوگیری شده و مراتب امر به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی منعکس شد و از طرف جمهوری اسلامی ایران به آژانس اعلام می‌شود که پذیرش قبلی این بازرس لغو شده تلقی می‌شود.