وزیر آموزش و پرورش: حدود یک میلیون تومان به حقوق معلمان اضافه می‌شود

وزیر آموزش و پرورش گفت: با اجرای نظام رتبه بندی معلمان حدود یک میلیون تومان حقوق آنها افزایش می‌یابد.
محسن حاجی میرزایی دیروزدر پایان جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران اظهار داشت: یکی از از سیاست‌های دولت یازدهم و دوازدهم حمایت و تقویت معیشت و بهبود منزلت معلمان بوده است.
وی افزود: در طی این سال‌ها علاوه بر افزایش‌هایی که به طور معمول و سنواتی همه کارمندان دولت هر ساله افزایش پیدا کرده فرهنگیان درچند نوبت متمایز افزایش حقوق داشته‌اند.
حاجی میرزایی با یادآوری تصویب نظام رتبه‌بندی معلمان در هیات وزیران، گفت: در این رتبه بندی پیش‌بینی شده تا فرهنگیانی که بیش از 2 سال سابقه کار داشته و به عنوان آموزگار، دبیر، مربی پرورشی، مراقب سلامت، مشاور واحد آموزشی، مدیر و معاون مرکز آموزشی هستند از امتیازات این مصوبه بهره‌مند شده و متناسب با صلاحیت‌های علمی و تخصصی در رتبه‌های اول تا پنجم قرار گیرند.
وی ادامه داد: پیش‌بینی می‌شود به طور متوسط افزایش حقوق از این محل متوجه فرهنگیان شود، امکان دیگری که در این مصوبه برقرار کردیم، این است که معلمین می‌توانند با 6 ساعت اضافه تدریس حقوق بیشتری دریافت کنند، احتساب این افزایش متعلق به کسانی است که بیش از 6 ساعت در هفته از ساعت موظف تدریس می‌کنند.
وزیر آموزش و پرورش افزود: با توجه به طرح رتبه بندی متوسط حدود یک میلیون تومان افزایش برای فرهنگیان در نظر گرفته شده است، همچنین برای مسکن فرهنگیان توافقی را با وزارت راه و شهرسازی انجام داده‌ایم تا 170 هزار فرهنگی بتوانند در شهر و روستاها که فاقد مسکن هستند صاحب خانه شوند که این توافق در طی سه سال اجرایی می‌شود.
حاجی میرزایی از دیگر اقدامات این وزارتخانه را تبدیل وضعیت نیروی انسانی عنوان کرد و اظهارداشت: تعدادی از مربیان پیش دبستانی و حق التدریسان آزاد که در سال‌های گذشته با آموزش و پرورش همکاری می‌کردند امسال براساس قانون مصوب مجلس شورای اسلامی که آیین نامه آن در هیات وزیران تصویب و شیوه نامه‌ای هم در وزارت آموزش و پرورش تعیین شد، تبدیل وضعیت آنها ابلاغ شد.
وی ادامه داد: براساس این مصوبه تمام این افراد باید در دوره یک ساله شرکت کرده و متناسب با جنس، رشته، منطقه و نیازی که آموزش و پرورش داشته در 3 سال آینده به استخدام در می‌آیند.
وزیر آموزش و پرورش همچنین گفت: آموزشیاران نهضت سواد آموزی و آموزش دهندگانی که با این نهاد همکاری داشتند نیز برای استخدام در آموزش و پرورش باید در یک آزمون شرکت کنند و اگر بیش از 50 درصد نمره را کسب کردند در یک دوره آموزشی یک ساله شرکت می‌کنند و پس از موفقیت در این دوره به استخدام آموزش و پرورش در می‌آیند.