تجمع‌های پراکنده در تهران و برخی شهرستان‌ها

آرمان ملي: گزارش‌ها حاکي از برگزاري تجمع‌هاي پراکنده در برخي شهرهاي کشور است. براساس گزارش‌ها، تجمعات پراکنده‌اي در تهران، شيراز، بابل، سنندج، قزوين، تبريز، اصفهان، سمنان، کرمانشاه، اهواز، زنجان، مشهد، يزد، اراک و ... برگزار شده است. ديروز ماموران پليس ضدشورش حضور محسوسي در خيابان‌ها و ميادين اصلي تهران داشته‌اند. گفته شده که در برخي نقاط، اين تجمعات منجر به درگيري شده است. گفتني است که اين تجمعات از روز شنبه و در پي اعلام دليل اصلي سقوط هواپيماي اوکرايني آغاز شده است. ديروز نيز تجمعاتي در برخي دانشگاه‌هاي کشور برگزار شد.
روايتي از تجمعات عصر ديروز
خبرگزاري فارس در اين باره نوشته است: در پي فراخوان گسترده در فضاي مجازي و تبليغات شبکه‌هاي ماهواره‌اي که به بهانه بزرگداشت جانباختگان هواپيماي مسافربري اوکرايني صورت گرفت، عصر ديروز تجمعات پراکنده‌اي در ميدان آزادي، ميدان صادقيه، تقاطع خيابان‌هاي آزادي و بهبودي و تقاطع خيابان‌هاي آزادي و توحيد برگزار شد. بيشترين جمعيت معترضان در ضلع شمالي ميدان آزادي، حد فاصل ورودي بزرگراه جناح و پايانه مسافربري شمال غربي ميدان حضور داشتند. پليس اجازه تجمع نمي‌داد و افراد در دسته‌هاي حدودا 50 نفره اجتماع کرده بودند که طبق برآورد خبرنگاران فارس مجموعا تعداد تجمع کنندگان به حدود 1000 نفر مي‌رسيد. با تاريک شدن هوا به مرور شعارها تند تر شد و پليس در برخي نقاط از گاز اشک آور براي متفرق کردن جمعيت استفاده کرد. تجمع‌کنندگان بعضا شعارهايي با مضامين سياسي سر دادند. در اين اجتماعات شعارهاي ساختارشکن به گوش مي‌رسيد. به دليل حضور پر تعداد پليس و تجمعات پراکنده، ترافيک نسبتا سنگين در محدوه ميدان آزادي ايجاد شده بود. تجمع‌کنندگان بدون توجه به تذکرات پليس، سد کردن مسير تردد مردم را ادامه دادند و همين موضوع، باعث ايجاد درگيري‌هايي پراکنده شد. از ساعت 22 ديشب گزارش شده که به جز جمعيت اندک در شمال ميدان آزادي در بقيه نقاط وضعيت عادي است و مردم تردد معمولي را از سر گرفته‌اند. سايت نورنيوز، نزديک به برخي منابع امنيتي نيز نوشته است: بعدازظهر ديروز برخي تجمعات پراکنده در خيابان آزادي، تقاطع دكتر‌هوشيار و خيابان شهيد حبيب ا... به بهانه بزرگداشت جانباختگان حادثه سقوط هواپيماي اوکرايني برگزار شد. به‌رغم غيرقانوني بودن اين تجمع که در پاره‌اي موارد نيز همراه با شعارهاي ساختارشکن بود نيروهاي حافظ امنيت صرفا با تذکر و گفت‌وگو تلاش کردند که تجمع‌کنندگان را پراکنده کنند. برخي افراد حاضر در تجمع با پرخاشگري و ايجاد درگيري، موجبات تحريک سايرين و متشنج کردن تجمع را کردند که با اقدام نيروهاي حافظ امنيت از فعاليت آن‌ها جلوگيري شد.
انتظار مردم و مسئولان از يکديگر
همانطور که مسئولان انتظار دارند مردم به سخنان و توضيحات آنها توجه کنند، بر مسئولان است که نسبت به اظهار نظر مردم سعه‌صدر داشته و در زمينه مطالبات مردمي همواره آماده باشند. در همين مورد اخير، پذيرش خطا توسط مسئولان مربوطه بخش زيادي از ناراحتي مردم را کاهش داد و اگر ناراحتي‌هايي هم ابراز مي‌شود، مي‌توان آن را به انتظار بحق مردم نسبت به رويه شدن پذيرش روشن و شفاف مسئوليت خطاها مربوط دانست. اکنون که اين تجمعات براي همدردي با خانواده‌هاي جانباختگان برگزار مي‌شود، مي‌توان به يکي از موضوعات چند ماهه اخير نگاه دوباره انداخت. اگر ماجراي در نظر گرفتن مکان‌هايي براي برگزاري تجمعات و حمايت‌هاي قانوني از تجمعات به نتيجه روشني مي‌رسيد، اي بسا امروز نگراني‌ها به کمترين حد مي‌رسيد و هر دو سوي ماجرا بدون لکنت ديدگاه‌هاي خود را ابراز مي‌کردند. پيداست که در هر تجمعي امکان طرح شعارهاي تند وجود دارد و اگر اصل تجمع، چنان که در قانون اساسي ديده شده، مورد وثوق مسئولان هم قرار مي‌گرفت، با قرار گرفتن تجمعات در ذيل قانون و حمايت‌هاي قانون، تا حد بسيار زيادي از تند شدن فضا جلوگيري مي‌شد. اين است که بايد به هر دو سوي ماجرا تذکر داد که متوجه احتمال خروج از مسير اعتدال و ميانه‌روي باشند. هم مسئولان بايد به حرف مردم توجه کنند و هم مردم بايد متوجه محدوديت‌ها و الزامات خاص مسئوليت‌هاي حساس باشند. مردم در اين اجتماعات که به قصد دلجويي از خانواده کشته شده‌هاي سقوط هواپيما برپا مي‌شود بايد متوجه اين نکته باشند که با افراط و تندروي نمي‌توان حق مطلب را ادا کرد و هم مسئولان بايد نشان دهند که در موارد معدود هم تا چه‌اندازه توان مسامحه دارند. هر چه باشد اين روزها التهاب خاصي دارند و بايد همه متوجه اين مهم باشيم که خروج از حد ميانه و مايل شدن به افراط،‌ فقط و فقط به کشور ضربه وارد مي‌کند. همه بايد براي کاهش تنش با يکديگر همکاري کنيم و اجازه ندهيم ازاين اتفاق هولناک بهره‌برداري سياسي بشود و بايد با سعه‌صدر با مردمي که قصد همدردي وابراز احساسات نسبت به جانباختگان دارند رفتار شود.