هشدار روسیه به انگلیس، فرانسه و آلمان درباره اقدام علیه برجام

نماینده دائم روسیه در سازمانهای بین‌المللی در وین و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد: مسکو به تروئیکای اروپایی شامل فرانسه، آلمان و انگلیس در مورد پیامدهای آغاز به کار ساز و کار حل اختلافات در برجام هشدار داده است.
میخاییل اولیانوف در گفتگو با ایرنا با تاکید بر مخالفت روسیه با آغاز بکارگیری این ساز و کار خاطرنشان کرد: کرملین نسبت به این اقدام سه کشور اروپایی دیدگاه منفی دارد.
وزیران سه کشور اروپایی انگلیس، آلمان و فرانسه از اعضای اروپایی برجام سه‌شنبه هفته گذشته با صدور بیانیه‌ای از آنچه فعال کردن مکانیسم حل اختلاف در این توافق بین‌المللی خوانده اند، خبر دادند.
نماینده دائم روسیه در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: ما با گوشزد کردن پیامدهای منفی این ساز و کار، شرکای غربی را از چنین گامی برحذر داشته‌ایم.
وی در پاسخ به پرسشی در این باره که ایران چه واکنشی می‌تواند به این رویه که ازسوی اعضای اروپایی برجام آغاز شده داشته باشد، اظهار داشت: دادن توصیه به شرکای ایرانی در مورد چنین مساله حساسی بویژه از طریق رسانه‌ها غیرممکن است.
مقام‌های روس در روزهای اخیر از اقدام سه کشور اروپایی فرانسه، انگلیس و آلمان در خصوص برجام انتقاد کرده‌اند.
سرگئی لاوروف کفیل وزارت امور خارجه روسیه روز جمعه در یک نشست خبری با اشاره به اقدام سه کشور اروپایی شامل فرانسه، المان و انگلیس که اعلام کرده‌اند ساز و کار حل و فصل اختلافات در چارچوب برجام را راه‌اندازی می‌کنند، اظهار داشت: این وضعیت نگران‌کننده است، اوضاع پیرامون برجام سیر خطرناک پیدا کرده است.
لاوروف افزود: سه کشور اروپایی به نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور سیاست خارجه نامه فرستاده و از تصمیم خود برای آغاز ساز و کار حل و فصل اختلافات برجام خبر داده‌اند.
وی ادامه داد: ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه بارها هشدار داده است که اروپایی‌ها در یک مرحله‌ای از وضعیت پیرامون ایران استفاده می‌کنند تا این کشور را مقصر بدانند.
وی با بیان اینکه کشورهای اروپایی بر اجرای تعهدات ایران در برجام تاکید دارند، اظهار کرد: اروپا از آمریکا بخاطر خروج از برجام انتقاد کرده اما از ایران هم می‌خواهد بطور کامل این توافق را اجرا کند.
لاوروف به این نکته نیز اشاره کرد که سه کشور اروپایی تحت فشار و تهدید آمریکا مبنی بر اعمال تعرفه 25 درصدی برای خودروهای وارداتی آمریکا از اروپا، موضع خود در قبال برجام را سخت کرده‌اند.
سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه و مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای این کشور نیز گفت: طرف روسی بر این باور است که دلیلی برای آغاز بکار ساز و کار حل و فصل اختلافات پیرامون برنامه هسته‌ای ایران وجود ندارد.
وی خاطرنشان کرد: ما معتقدیم که سه کشور اروپایی با اقدام در این زمینه، می‌خواهند وضعیت را به رویارویی بکشانند.