تلاش ایران برای میانجی‌گری بین سوریه و ترکیه

صحبت‌های نماینده ایران در شورای امنیت در خصوص تلاش این کشور برای نزدیک کردن آنکارا و دمشق به یکدیگر، جالب توجه است؛ تحت روانچی از تریبون شورای امنیت، پیشنهاد داد تا بحران در شمال سوریه، از راه دیپلماتیک حل شود؛ اما منابع دیپلماتیک ایرانی، شروع به صحبت در مورد تلاش‌های عملی ایران برای ایجاد فضای آرام در خط دمشق -آنکارا ،نزدیک کردن دیدگاههای آنها و گشودن مسیر مستقیمی برای ارتباط بین دمشق و آنکارا، نموده‌اند.
به گزارش انتخاب رای الیوم نوشت که در ساعتهای گذشته، ارتش سوریه ازادی بخش‌های بیشتر و پیشروی در جبهه‌های مختلف را اعلام کرد و براساس این اعلام، 8 روستای جدید در حلب آزاد و یک آرامش نسبی در این منطقه حاکم شده است.
در ادامه این مطلب آمده است: به نظر می‌رسد این جبهه‌ها منتظر نتیجه دیدار امروز مقامات روسی و ترکی در آنکارا هستند و ظاهرا هیئت روسی حامل توافق جدیدی با طرف ترکی است، که به شرایط جدید نقشه سیطره میدانی، مربوط می‌شود؛ بویژه آنکه ارتش سوریه در نهایت، توافق سوچی را با قدرت نظامی خود اجرایی کرد؛ در حالی که این توافق به دلیل ناتوانی یا بی میلی آنکارا به ورود به برخورد مستقیم با جبهه النصره، اجرا نشده بود.
آنچه تا کنون می‌توان دریافت، آن است که هیئت روسی، به دنبال توافق جدیدی است که شامل تفاصیل تمرکز نقاط نظارت ترکیه و مکانیسمی برای شروع تحرکات مشترک روسیه و ترکیه و بازگشایی راههای بین المللی بین حلب و دمشق-حلب و لاذقیه و تاکید برای پایبندی به نابودی گروههایی باشد که هر دو طرف، آن را تروریست می‌دانند.
در صورتی که چنین توافقی کاملا به نتیجه برسد، احتمالا، طی نشست بین روسای جمهور روسیه و ترکیه یا در یک نشست سه جانبه، در ضمن روند نشست‌های آستانه در تهران، بین روحانی، پوتین و اردوغان، اعلام می‌شود.
تهدید اردوغان خطاب به ارتش سوریه و دادن مهلت به آن، تا آخر فوریه، برای آتش بس و عقب نشینی از اطراف مرزهای ترکیه، برای گروههای مسلح و حامیان آنها در ترکیه، رضایت بخش است. اما مجامع دیپلماتیک و نظامی آگاه، معتقدند که اردوغان با این تهدید، در واقع قصد دارد به ارتش سوریه مهلتی بدهد تا اهداف خود را محقق کرده، پیشروی خود را طبق توافق سوچی، کامل کند و این عملیات را تا اخر ماه فوریه، به پایان برساند. در این میان، صحبتهای نماینده ایران در شورای امنیت در خصوص تلاش این کشور برای نزدیک کردن آنکارا و دمشق به یکدیگر، جالب توجه است؛ تحت روانچی از تریبون شورای امنیت، پیشنهاد داد تا بحران در شمال سوریه، از راه دیپلماتیک حل شود؛ اما منابع دیپلماتیک ایرانی، شروع به صحبت در مورد تلاش‌های عملی ایران برای ایجاد فضای آرام در خط دمشق -آنکارا ،نزدیک کردن دیدگاههای آنها و گشودن مسیر مستقیمی برای ارتباط بین دمشق و آنکارا، نموده‌اند.
حال، یک سوال مهم باقی می‌ماند: آیا تهران موفق به ایجاد روزنه ای در دیوار دشمنی بین سوریه و ترکیه می‌شود؟ بویژه آنکه روسیه یک موفقیت نسبی داشته و توانست دیدار مستقیم و علنی بین رئیس دفتر امنیت ملی سوریه، علی مملوک و رئیس دستگاه اطلاعات ترکیه، حقان فیدان، ترتیب دهد.
احتمال درگیری ترکیه و سوریه 
یک کارشناس مسائل خاورمیانه با اشاره به سفر اخیر نماینده دبیر کل سازمان ملل متحد در امور سوریه به تهران و دیدار او با وزیر امور خارجه کشورمان اظهار کرد: به نظر می‌رسد این سفر در راستای ایجاد راهکاری برای برون رفت از بحران فعلی سوریه و زنده کردن تصمیمات روند آستانه انجام شده است.
حسن‌هانی‌زاده در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به پیشروی‌های اخیر ارتش سوریه در  منطقه ادلب و آزادسازی شهر استراتژیک سراقب در این استان توسط ارتش سوریه خاطر نشان کرد: این عملیات موفقیت میدانی بزرگ برای نیروهای مسلح سوریه و محور مقاومت  تلقی می‌شود. وی با بیان این که در طول ماه‌های گذشته دولت سوریه سعی کرد از طریق کمک جامعه جهانی و بهره گیری از نفوذ روسیه، گروهک‌های تروریستی در منطقه  ادلب را وادار به تسلیم کند، ادامه داد: ولی جامعه جهانی از این گروهک‌های تروریستی استفاده ابزاری به نفع خود کرد و  دولت ترکیه نیز به بهانه حضور نیروهای دموکراتیک سوری در این منطقه ، حضور نظامی خود در ادلب را افزایش داد.
این کارشناس مسائل خاورمیانه  با بیان این که همچنین چند وقت پیش شاهد انتشار بیانیه  مشترکی از سوی پوتین، رئیس‌جمهور روسیه و اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه بودیم ، مبنی بر این که براساس یک همکاری مشترک بین 4 کشور ایران، سوریه، ترکیه و روسیه تنش‌ها در این منطقه کاهش پیدا کند، ادامه داد: علیرغم این که ترکیه این بیانیه را امضا کرده بود و لی قدمی در راستای اجرایی کردن آن برنداشت.