جنگ و گریز آنکارا و دمشق در حومه ادلب

دیده‌بان حقوق بشر سوریه، نهاد وابسته به مخالفان سوری که دفتر آن در لندن است، اعلام کرد، ارتش سوریه برای اولین بار از سال ۲۰۱۲ به طور کامل بر جاده حلب - دمشق تسلط یافت. خبرگزاری رویترز نیز این خبر را تایید کرد.
به گفته این نهاد مخالفان سوری، نظام سوریه بعد از هفته‌ها عملیات نظامی گسترده با حمایت روسیه توانست بر کل جاده بین‌المللی حلب - دمشق تسلط یابد. خبرگزاری رویترز نیز در این باره گزارش داد، نیروهای دولت سوریه بر حومه‌ای در غرب حلب تسلط یافتند و توانستند مخالفان را از منطقه خود در جاده مذکور خارج کنند.
ادامه پیشروی‌های ارتش سوریه برای آزادسازی آخرین پایگاه‌های گروه‌های تروریستی در مناطق شمال غرب این کشور در استان‌های ادلب و حلب، باعث منازعه جدیدی میان آنکارا و دمشق و وقوع درگیری‌های نظامی میان دو طرف شده است. خبرگزاری آناتولی گزارش داد که یک فروند بالگرد ارتش سوریه دیروز (سه شنبه) در غرب شهر راهبردی «سراقب» در حومه ادلب سرنگون شد. این بالگرد هنگام پرواز بر روستای «النیرب» در غرب شهر «سراقب» واقع در شرق ادلب، هدف موشک زمین به هوای شبه نظامیان گروه‌های تروریستی هم پیمان ترکیه مستقر در شمال غرب سوریه قرار گرفته است. از سوی دیگر،رجب‌ طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه دیروز (سه‌شنبه) با تهدید دولت سوریه و به رغم حمایت‌هایش از تروریست‌های سوری در ادلب در واکنش به کشته شدن پنج سرباز کشورش و زخمی شدن تعدادی دیگر گفت: دولت سوریه درباره حمله به نیروهای ترکیه به سزای عملش رسیده اما کافی نیست. وی اظهار کرد: امروز (چهارشنبه) گام‌هایی را که لحاظ می‌کنیم، اعلام خواهیم کرد. رئیس‌جمهوری ترکیه تاکید کرد: ما به حملات نظام سوریه پاسخ دادیم و آنها را متحمل خسارت کردیم اما این کافی نخواهد بود.
حرف ترکیه از انتقام
درهمین حال،روز دوشنبه تنش بین آنکارا و دمشق مجددا شدت گرفت و درگیری‌هایی بین نیروهای دو طرف در ادلب در هم‌جواری ترکیه رخ داد این رویدادها در سایه پیشروی ارتش سوریه برای بازپس‌گیری آخرین مقر تروریست‌هاست. ترکیه به ریاست اردوغان جلسه امنیتی تشکیل داد و از انتقام صحبت می‌کند. به گزارش ایسنا،‌ به نقل از خبرگزاری آناتولی،‌ عصر دوشنبه وزارت دفاع ترکیه طی بیانیه‌ای مدعی شد، در چارچوب قوانین «تعامل و حق دفاع مشروع» به حمله روز دوشنبه نظام سوریه در ادلب پاسخ فوری داده و ۱۱۵ موضع نظام این کشور را هدف قرار داده و بنا به آمار اولیه ۱۰۱ تن از نیروهای ارتش سوریه را از پای درآورده‌ است.

در بیانیه وزارت دفاع ترکیه ضمن تسلیت به خانواده‌های کشته‌ها و طلب شفای عاجل برای زخمی‌های ادلب همچنین آمده است: بلافاصله پس از حمله ارتش سوریه مواضع مهاجمان را شناسایی کرده و آنها را هدف قرار دادیم. بر اساس برآوردهای اولیه سه تانک و دو خمپاره انداز متعلق به نظام بشار اسد منهدم شده و یک فروند بالگرد سوری‌ها نیز مورد اصابت قرار گرفت. 
در این بیانیه مطرح شده است: در چارچوب «دفاع مشروع» حمله به مواضع سوری‌ها در ادلب را ادامه خواهیم داد.
این وزارتخانه قبلا نیز طی بیانیه‌ای اعلام کرده بود، بر اثر حمله توپخانه نیروهای سوری به کاروان نظامی ترکیه که به بهانه ممانعت از درگیری‌ها، مهاجرت، بروز بحران بشری و برقراری امنیت مرزی به ادلب اعزام شده‌اند، پنج تن از نیروهای این کشور کشته و پنج تن دیگر مجروح شدند.
خبرگزاری رویترز به نقل از مسؤولان ترکیه نقل کرد، ارتش سوریه به پست دیده‌بانی ترکیه در تفتناز در شمال سوریه حمله کرد که ترکیه نیز به این حمله واکنش نشان داد.
در بیانیه وزارتخانه مذکور همچنین آمده است: بلافاصله پس از این حمله مواضع مهاجمان را شناسایی کرده و آنها را هدف قرار دادیم. بدین‌ترتیب با زدن آسیب شدیدی به آنان انتقام خون شهدای قهرمان ترکیه گرفته شد.
وزارت دفاع ترکیه افزود: تحولات منطقه را از نزدیک دنبال و تدابیر لازم را اتخاذ می‌کنیم.
این در حالی است که منابع نزدیک به دولت سوریه کشته شدن بیش از ۱۰۰ نیروی نظام سوریه در حمله توپخانه‌ای ترکیه به مواضع ارتش در استان ادلب را تکذیب کردند.
به گفته منابع دولت سوریه که خواستند نامشان فاش نشود، آنچه وزارت دفاع ترکیه درباره کشته شدن سربازان سوریه در ادلب منتشر کرده به طور کل صحت ندارد و این اخبار دروغ برای سرپوش گذاشتن بر کشته شدن سربازان ترکیه و انهدام تانک زرهی در فرودگاه تفتناز بعد از هدف گرفته شدن ارتش سوریه توسط شورشیان سوری و ارتش ترکیه است.
تلویزیون سوریه نیز تصاویری از اطراف پست دیده‌بانی ترکیه در منطقه ایکاردا در جنوب حلب پخش کرد که اتاق‌های ویژه سربازان ترکیه، سنگرها، تجهیزات نظامی و سلاح‌های سنگین داخل آن را نشان می‌داد.
این پست دیده‌بانی در پی پیشروی نیروهای نظامی سوریه و تسلط بر چندین شهرک در جنوب حلب از جمله شهرک العیس و الزربه در روزهای گذشته اکنون در مناطق تحت کنترل نظام سوریه واقع است.
نشست امنیتی
در این حین رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه در راس نشست امنیتی در آنکارا به بررسی گام‌هایی تلافی جویانه که در پاسخ به حمله نیروهای نظام سوریه اتخاذ خواهد شد،‌ پرداخت.
در این نشست فواد اوکتای معاون رئیس‌جمهوری،‌ مولود چاووش‌اوغلو وزیر خارجه، خلوصی آکار وزیر دفاع،‌ یاشار گولر رئیس ستاد مشترک ارتش،‌هاکان فیدان رئیس سازمان اطلاعات، اسماعیل دیمیر رئیس سازمان صنایع دفاع و فخرالدین آلتون، رئیس اداره ارتباطات در ریاست‌جمهوری شرکت داشتند.
منابع ریاست‌جمهوری گفتند، در این نشست که شب گذشته برگزار شد مقابله به مثل در پاسخ به این حمله بررسی شد تا خون کشته‌های ترکیه هدر نرود.
به گفته منابع، در این نشست همچنین تاکید شد: هیچ حمله‌ای عزم ترکیه را برای حضور در ادلب با هدف «منع درگیری،‌ تضمین امنیت مرزها،‌ ممانعت از راه افتادن موج آوارگی و بحران انسانی جدید» بازنمی‌دارد.
همراستا با این تحولات، یک فرمانده در «جبهه ملی آزادسازی» وابسته به شورشیان «ارتش آزاد سوریه» تحت حمایت ترکیه‌ به خبرگزاری آلمان گفت،‌ کاروان نظامی ترکیه در نزدیکی هنگ ۴۶ در اطراف شهر الارتاب در حومه غربی حلب هدف توپخانه قرار گرفت که تعدادی سرباز ترکیه زخمی شدند.
این فرمانده نظامیان شورشی فاش کرد: در ساعات آینده شاهد آغاز عملیات نظامی گسترده‌ گروه‌های شورشی علیه تمامی جبهه‌های حومه جنوبی و غربی حلب و حومه ادلب خواهیم بود.