شمال و شمال‌غربی در کمای برفی

[شهروند] سرما و کولاک در استان‌های مختلف کشور همچنان قربانی می‌گیرد؛ هفت نفر در استان گیلان و  یک نفر هم در خلخال جان خود را از دست داده‌اند. در 48 ساعت گذشته برف شهروندان زیادی را غافلگیر کرد تا جایی که یک خانه در گیلان زیر برف‌ مدفون شد و امدادگران را به صحنه حادثه کشاند، راه ارتباطی با مصدومان و مدفون‌شدگان در زیر بهمن بسیار سخت و طاقت‌فرسا بود و امدادگران و نیروهای اورژانس به‌سختی خود را به محل می‌رساندند. این در حالی است که زلزله 4.5 ریشتری در گیلان به وحشت مردم کولاک‌زده در این استان بیشتر افزود.
درهمین حال حسن روحانی رئیس جمهوری به  وزیران راه و شهرسازی ، نیرو ، ارتباطات و فناوری اطلاعات و کشور دستور داد تا تمامی امکانات وزارتخانه های خود را برای تسریع در روند خدمت رسانی به مردم و کاستن از مشکلات ناشی از این  بارش ها بکار گیرند. همچنین از رشت خبر می رسد محمدباقرنوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه، به عنوان نماینده رئیس جمهوری و دولت، وارد منطقه شده  تا از نزدیک مشکلات را بررسی کند.در مدت  ۴۸ ساعت گذشته، 155 نفر در استان‌های برفی کشور فوت کرده و مصدوم شده‌اند. طبق آمار اورژانس 15 استان کشور درگیر برف‎وکولاک شده‌اند؛ کولاکی سنگین و سخت که به مرگ و مصدومیت چند نفر منجر شد. به گفته مجتبی خالدی، سخنگوی سازمان اورژانس کشور، طی این دو روز برفی، ۹۸ نفر به وسیله اورژانس به مراکز درمانی و بیمارستان‌های مناطق درگیر با برف و کولاک منتقل شده‌اند و ۴۹ نفر نیز در محل درمان شدند و همچنین هفت نفر در استان گیلان و یک نفر در شهر خلخال فوت کرده‌اند. از میان فوت‌شدگان استان گیلان پنج نفر به دلیل ریزش بهمن و دو نفر به علت سقوط از ارتفاع فوت کردند. در این مدت نیز عوامل اورژانس ۱۰۸ خانم باردار را به مناطق امن منتقل کرده‌اند. خدمات بهداشتی-درمانی پرسنل فوریت‌های پزشکی به مناطق درگیر برف‌وکولاک ارایه شده است. حامد سجادی، معاون عملیات سازمان امدادونجات جمعیت هلال ‌احمر کشور، در این باره گفت: «در سه روز گذشته در ۱۴۵ محور کوهستانی سطح کشور درگیر عملیات بودیم و به بیش از ۲۰‌هزار و ۷۱۶ نفر امدادرسانی انجام شد. ۵۴۴۰ نفر هم در ۲۱ استان کشور اسکان اضطراری داده شدند. عملیات رهاسازی ۸۰۹ خودرو انجام شده  و بیش از ۱۳۷۰ نفر نیروی عملیاتی درگیر عملیات نجات و رهاسازی خودروها و افراد بودند. سه‌شنبه شب مجبور شدیم در محور سراوان به فومن حدود
 ۲۰۰ خودرو را رها و مسافران را منتقل کنیم. اما روز چهارشنبه که هوا هم مناسب بود خودروهای امدادی عملیات انتقال خودروها را آغاز کردند؛ درمجموع در این دو محور به حدود ۵۷۹۱ نفر امدادرسانی شده است و حدود ۱۴۳۰ نفر را که در داخل خودروهای خود گرفتار شده بودند به اماکن عمومی امن مانند مساجد، مدارس و حسینیه‌ها منتقل کرده و اسکان اضطراری و اقلام مختلف غذایی و زیستی را در اختیارشان قرار دادیم. بیش از ۶۰۰ نیروی عملیاتی درگیر بودند و بیش از
۱۲۰ خودروی عملیاتی فعالیت امدادرسانی داشتند. صبح چهارشنبه، بیست‌وسوم بهمن، یک لاین محور سراوان و رشت به امامزاده‌ هاشم(ع) به سمت قزوین بازگشایی شد و خودروها به‌سختی تردد داشتند و ۱۸۰۰ تخته پتو، ۱۲۰۰ بسته غذایی، دو تن خرما، ۱۳۰۰ قرص نان و ۲۵۰۰ بطری آب معدنی، ۱۵۰۰ قوطی کنسرو و ۲۳۰۰ بسته بیسکویت بین مردم توزیع شده است.» معاون عملیات سازمان امدادونجات جمعیت هلال‌ احمر کشور درباره وضع جاده‌های گیلان گفت: «برف گیلان مربوط به دو محور سراوان به امامزاده‌هاشم(ع) و سراوان به فومن بود. اگر چه تقریبا همه محورهای استان گیلان درگیر برف بودند، اما آنچه که بحران ایجاد کرد مربوط به این دو محور بود. عملیات امدادونجات در محدوده محور امامزاده‌هاشم(ع) به سمت سراوان و رشت حدود ۲۰ کیلومتر است که از ۶ صبح دیروز با حضور نیروهای جمعیت هلال احمر، پلیس راه، راهداری و یگان‌های نظامی و انتظامی آغاز شده ‌است.»
کمیل پرناک، رئیس جمعیت هلال ‌احمر آستانه اشرفیه، گفت:     «از روز سه‌شنبه تا ظهر روز چهارشنبه، ۲۴۵ خودرو که زیر برف گرفتار شده بودند به وسیله امداد جمعیت هلال‌ احمر این شهرستان امدادرسانی و از زیر برف بیرون آورده شدند. این خودرو‌ها حامل ۷۱۳ نفر بودند. همچنین در این مدت ۷۲ بسته غذایی، ۹۰ بسته جیره خشک، ۷۵ تخته پتو نیز بین گرفتارشدگان در برف توزیع شد. امدادگران این شهرستان همچنین در ۱۰ عملیات امدادی شامل انتقال بیماران به بیمارستان کوثر شرکت داشتند، ضمن آنکه یک بیمار نیز از این بیمارستان به مراکز درمانی رشت انتقال داده شد.» به گفته پرناک تعداد ۳۵ امدادگر جمعیت هلال ‌احمر این شهرستان با پنج خودروی امدادی در این شهرستان مشغول خدمات‌رسانی هستند.بارش برف که از شامگاه یکشنبه در مناطق مختلف استان گیلان آغاز شده بود و تا روز سه‌شنبه ادامه داشت موجب قطعی آب و برق جمعیت زیادی در شهرستان‌های مختلف و مسدودشدن بخش زیادی از جاده‌های روستایی و آزادراه رشت‌-‌قزوین و برخی دیگر از محورهای اصلی جاده‌ای شد. در این میان خانه‌ای در روستای رشته‌رود رودبار زیر بهمن مدفون شد و فاجعه به بار آورد. در این روستا شدت برف به‌ حدی بود که موجب سقوط بهمن شد. این بهمن دست کم خانه‌ای سه  طبقه را در رشته‌رود مدفون کرد و به دلیل قطع‌شدن راه‌های ارتباطی و تماس‌های تلفنی، امدادرسانی به این منطقه به سادگی ممکن نبود. با این حال امدادگران خود را به محل حادثه رساندند و در بررسی‌های اولیه معلوم شد که پنج نفر از روستاییان زیر بهمن جان خود را از دست داده‌اند و یک نفر نیز مصدوم شده است. مصدوم یک زن میانسال بود که با بالگرد هلال‌احمر به بیمارستان انتقال یافت. یکی از قربانیان این بهمن، شوهر این زن بود. او درباره این ماجرا در صحبت‌هایی کوتاه، در حالی ‌که حال خوبی نداشت به خبرنگار ما گفت: «برف خیلی زیادی باریده بود تا چشم کار می‌کرد برف بود. اصلا نمی‌توانستیم از خانه بیرون برویم. تا اینکه ناگهان صدای وحشتناکی شنیدم. دم در رفتم و دیدم شوهرم زیر برف‌های زیادی مانده. هیچ کاری از دستم بر نمی‌آمد. نتوانستم او را نجات بدهم. خودم هم بی‌هوش شدم و سرم به جایی برخورد کرد. وقتی چشم باز کردم امدادگران را دیدم. مرا نجات دادند اما شوهرم زیر آوار یخی ماند و جان باخت.»معاون عملیات سازمان امدادونجات جمعیت هلال ‌احمر کشور درباره این حادثه گفت:  «بحث فوتی فقط مربوط به بهمن در یک روستای رودبار است که گفته می‌شود سه خانوار در آنجا ساکن بودند، اما مشخص نیست چه تعداد مصدوم و کشته دارد.
در حال حاضر نیروهای امدادی در حال جست‌وجو هستند و تا نتایج آن مشخص نشود، نمی‌توان آمار دقیقی داد.»با این حال نیروهای امدادی در محل حادثه در رشته‌رود رودبار به کار امدادرسانی ادامه می‌دهند، محل پوشیده از برف است و امکان رسیدن به محل حادثه بسیار سخت است. با این حال نیروها به کار خود ادامه می‌دهند تا به‌ طور دقیق قربانیان این بهمن مرگبار را پیدا کنند. به گفته نیروهای امدادی هلال‌ احمر استان گیلان، دام و طیور بسیاری از روستاییان هم زیر برف و کولاک مانده و از بین رفته‌اند.به طوری که از لنگرود خبر می رسد به دنبال قطعی طولانی مدت آب آشامیدنی، ساکنان این منطقه برای رفع نیازشان اقدام به آب کردن برف می کنند. افت فشار گاز هم در شهرهای استان گیلان مشکلات شهروندان در این مناطق را بیشتر کرده است. برخی ساکنان شهرلاهیجان در گفت و گو با رسانه ها اعلام کردند فشار گاز به حدی کاهش یافته که وسایل گرمایشی عملا از کار افتاده اند. کار به جایی رسیده که بسیاری از مردم این مناطق برای در امان ماندن از سرمای کشنده، به خودروهایشان پناه برده اند، اما در این شرایط بنزین هم به اندازه کافی در جایگاه های سوخت موجود نیست. از شهرستان شفت هم خبر می رسد که برق و آب بخش زیادی از خانه ها وصل شده، اما بسته بودن مغازه ها دسترسی مردم به مایحتاج عمومی را با اخلال مواجه کرده است. نماینده مردم لنگرود در مجلس با بحرانی خواندن اوضاع در استان گیلان از وزرای کشور و نیرو خواست تا با حضور در این استان از نزدیک برای حل مشکلات اقدام کنند. به گفته لاهوتی   ۶۵ درصد مشترکان استان گیلان با مشکل قطع برق مواجه هستند و آب شرق این استان به طور کامل قطع شده:« مدیران کل برق استان توانایی رفع این مشکل را ندارند لذا وزیر نیرو شخصا نسبت به رفع قطعی برق اقدام کند.»مهرداد لاهوتی که خودش به گیلان سفر کرده است با ضعیف برشمردن اقدامات مجموعه مدیریت بحران با توجه به پیش بینی قبلی در خصوص حجم قابل توجه بارش ها،  به ایسنا گفت:« متاسفانه مجموعه مدیریت بحران استان در این خصوص بسیار ضعیف عمل کرده باید تمهیدات بهتر و بیشتری برای مقابله با این بارش از قبل پیش‌بینی شده، اندیشیده می‌شد.»
 در این میان زلزله ۴.۵ ریشتری «احمدسرگوراب» گیلان را لرزاند و مردم سرمازده برخی از روستاهای گیلان بسیار وحشت‌زده شدند. زمین‌لرزه در عمق
 ۱۸ کیلومتری زمین، ۳۷.۰۷ درجه عرض شمالی و ۴۹.۴۰ درجه طول شرقی ثبت شده است. با این حال روستاییان گیلان از آنجا که در خانه‌های خود حبس شده‌ بودند، از این زمین‌لرزه وحشت کردند.