بدهی انگلیس به ایران ربطی به پرونده زاغری ندارد

سخنگوی وزارت امور خارجه از پایان نظام مجوز خواهی صادرات و واردات اقلام تسلیحاتی ایران در بامداد ۲۷ مهرماه جاری خبر داد و گفت: ۲۷ مهر، روز شکست آمریکاست که علیرغم گردن‌کشی و حیله گری‌ها نتوانست کار خود را جلو ببرد.
به گزارش ایرنا، «سعید خطیب‌زاده» صبح دیروز در نشست خبری هفتگی با خبرنگاران، فرارسیدن دهه آخر ماه صفر را تسلیت گفت و با اشاره به تحولات سیاست خارجی طی هفته گذشته اظهار داشت: وزیر امور خارجه در ۱۹ مهر در صدر هیاتی محدود از نظر تعداد اما بلندمرتبه به چین رفت و با همتای چینی خود دیدار کرد.
رییس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه با بیان اینکه هفته بعد یعنی ساعت ۳:۳۰ صبح ۲۷ مهر ماه محدودیت‌های تسلیحاتی مندرج در قطعنامه ۲۲۳۱ ملغی می‌شود، تصریح کرد: پنج سال بعد از تصویب برجام این اتفاق می‌افتد و هفته بعد، پنجمین سالگرد تصویب برجام است. در ۲۷ مهر، هم مجوزخواهی صادرات و واردات تسلیحاتی ملغی شده و هم محدودیت سفر ۲۳ شخصیت حقوقی هم رفع می‌شود.    وی یادآورشد: مهمترین بعد تاریخ ۲۷ مهرماه ساعت ۳:۳۰ دقیقه بامداد به وقت تهران، باور شکست تاریخی ایالات متحده است که به رغم تمام گردنکشی‌ها و حیله گری‌ها و اقدامات فراقانونی نتوانست در دنیای متنوع شده کار خود را جلو ببرد و جمهوری اسلامی ایران بار دیگر نشان داد که آمریکا آن‌قدرها هم که اعلام می‌کند قدر قدرت نیست.
 هدف سفر ظریف به چین 
خطیب‌زاده در مورد سفر وزیر امور خارجه به چین گفت: این سفر دارای ابعاد مختلف است. موانع مشخصی در برخی مراودات عادی پیش آمده بود که سفر ظریف به صورت مشخص برای برطرف کردن این موانع بود. گفت‌وگوهای مثمرثمری در این زمینه و در مسیر ارتقای روابط دوجانبه در ابعاد تجاری و اقتصادی انجام شد.
وی با بیان اینکه ایران و چین نگاه یکسانی به غیرقانونی بودن تحریم‌های یکجانبه و فراسرزمینی آمریکا دارند، افزود: سفر وزیر امور خارجه به چین ابعاد منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای هم داشت. چین هم همانند روسیه طرحی درباره خلیج فارس ارائه کرده است.  
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: جمهوری اسلامی ایران از هر طرحی که واقعیت‌های منطقه را شناخته و به دنبال برقراری گفت‌وگوهای درون منطقه‌ای باشد و شامل سازوکارهای فراگیر  شود، چه طرح چین باشد و چه طرح روسیه استقبال می‌کند. ولی فکر می‌کنیم طرح ایران جامع‌تر بوده و ساختاردارترین طرح ارائه شده، طرح صلح هرمز است و  امیدواریم کشورهای دیگر هم به دنبال گفت‌وگو باشند.
 تاخیر غیرقابل پذیرش انگلیس
 در پرداخت طلب ایران 
رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه در مورد رایزنی تلفنی ظریف با همتای انگلیسی و ارتباط آن با طلب تهران از لندن و نازنین زاغری گفت: انگلیس بدهی قطعی به ایران دارد و هر روز هم میزان این بدهی به خاطر تاخیر در بازپرداخت آن بیشتر می‌شود. این تاخیرها هم قابل پذیرش نیست.
 خطیب زاده با بیان اینکه زاغری حکم دادگاه دارد، گفت: قوه قضاییه ایران مستقل است و ایشان هم براساس حکم دادگاه دوران محکومیت خود را سپری می‌کند.
وی درباره تلاش برخی از سناتورهای جمهوریخواه برای حذف نام ایران از سوییفت هم گفت: از این موارد تا انتخابات آمریکا زیاد خواهید شنید. اینها بعد داخلی دارد. تندروها دولت ترامپ را پنجره فرصت برای خود می‌بییند اما واقعیت این است که آمریکا از پنجره ترامپ منزوی‌تر شده است. آنچه آنها فرصت تاکتیکی می‌بیینند یک شکست راهبردی برای آمریکا در عرصه سیاست خارجی است.
سخنگوی وزارت امور خارجه درباره دور بعدی مذاکرات آستانه هم بیان کرد: روند آستانه، روند زنده‌ای است. وزارت خارجه سه کشور دائما در ارتباط یکدیگر هستند. تلاش می‌کنیم تا پایان ماه اکتبر، در سطح معاونان وزیر درباره در مورد شرق فرات، ادلب و قانون اساسی و... نشستی رایزنی انجام شود.
  آمریکا به روان پریشی بیمارگونه رسیده است
‌وی با بیان اینکه مواضع آمریکا به روان‌پریشی بیمارگونه رسیده است، ابراز داشت: ادعای کمک به ایران بسیار مضحک بوده و نه یک قدم بلکه صدها قدم علیه ملت ایران برداشته شده است. آنها یک نمایش خیالی به راه انداخته و فردای آن اقدام بزرگ ضد منافع ایران انجام می‌دهد. الان آمریکا و دولت ترامپ براساس نظرسنجی‌ها بزرگترین دشمن ملت ایران و ملت‌های منطقه هستند. خبرنگاری پرسید تا چه اندازه اقدامات دولت ترامپ برای تحریک ایران است تا از آن بهره‌برداری انتخاباتی کند که رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه پاسخ داد: مسائل داخلی و انتخاباتی آمریکا به ما ربطی ندارد. ما محاسبه نمی‌کنیم تلاش ما به نفع کیست. ایران براساس منافع خود عمل می‌کند.  
 هر کس با هر نیتی وارد حریم ما شود 
سیلی خواهد خورد
خطیب‌زاده با تاکید بر اینکه هر کسی با هر نیتی وارد حریم ما شود، سیلی خواهد خورد و مهم نیست به سود یا ضرر چه کسی باشد، بیان کرد: ایران براساس این سیاست حساب شده عین‌الاسد را مورد هدف قرار داد. زبان ایران نسبت به آمریکا مانند زبان اروپا یا اذناب منطقه‌ای‌اش نیست بلکه زبان یک کشور چند هزار ساله در تاریخ است.  
وی اضافه کرد: اشتباه راهبردی آمریکا در شناخت ایران و هر اقدامی بر اساس این اشتباه کابوس خواهد بود. آنچه این روزها از آمریکا شنیده می‌شود از سر ترس است.  
 آمریکا در خواب هم نمی‌دید تلاش‌هایش درباره فروش نفت ایران نتیجه ندهد
سخنگوی وزارت امور خارجه در مورد فروش نفت به چین در سند راهبردی تهران و پکن یادآور شد: سند ۲۵ ساله در مورد موضوعات روز نیست بلکه یک نقشه راه است. در مورد فروش نفت بخش‌های مختلف با تمام دنیا به صورت روزانه کار می‌کنند و اگر آمریکا به هدف خود علیرغم سیاست فشار حداکثری به نتیجه نرسیده به خاطر آن است که ایران با کشورهای زیادی کار را جلو می‌برد. آمریکا در خواب هم نمی‌دید تلاش‌هایش علیه ایران در مورد فروش نفت به نتیجه نرسد. خطیب‌زاده در پاسخ به سوال ایرنا درباره سفرهای احتمالی ظریف به کشورهای مختلف با توجه به تلاش آمریکا برای عدم رفع محدودیت‌های تسلیحاتی عنوان کرد: آمریکا هر چه تلاش کرده، به شکست رسیده است. آنها در طی ۱۰ روز، دو شکست تاریخی داشتند. از سوی دیگر تلاش‌های ایران بی‌وقفه ادامه داشته است.   وی با اشاره به شیوع گسترده کرونا در دنیا گفت: کرونا یک موضوع جدی است و دنیا را متحول کرده است و مسیرهای جایگزینی برای رایزنی‌ها دنبال شده است. ۲۷ مهر ماه به صورت خودکار محدودیت‌های تسیحاتی برداشته می‌شود ایران ظرفیت‌های خود را شناخته و به عنوان دولت مسئول عمل می‌کند.    سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره گفت‌وگوی تلفنی ظریف و همتای انگلیسی‌اش گفت: گفت‌وگوهای تلفنی یک امر مرسومی است و موضوعات مختلفی در دستورکار است در گفت‌وگو با طرف انگلیسی موضوعات منطقه‌ای و دوجانبه صحبت شده است.
 خطیب زاده درباره حکم دادگاهی در آمریکا مبنی بر محکومیت ایران به پرداخت ۱.۴۶ میلیارد دلار غرامت به خانواده رابرت لوینسون تبعه مفقود شده آمریکا اظهار داشت: رای دادگاه آمریکا خنده‌دار است، یک دادگاه دولتی را محکوم کند. باز هم نگاه متوهمانه‌ای که واشنگتن به اجزای دولت و حاکمیت آمریکا که به دنیا دارند، خنده‌دار است.  
وی افزود: بارها اعلام کردیم و هر اطلاعاتی که لازم بوده از مجاری مختلف عنوان شده و وزیر خارجه وقت آمریکا به صراحت گفته که این فرد از ایران خارج شده و اینها بهانه‌گیری‌هایی است که می‌گویند.
سخنگوی وزارت امور خارجه خاطرنشان کرد: ما وضعیت خانواده لوینسون را متوجه هستیم که پیگیر هستند ولی باید پایان پیگیریهای خود را در واشنگتن جستجو کنند نه در تهران.