قاصدک 24

روحانی:بازسازی مناطق سیلزده کشور از افتخارات ملی است

رئیس جمهوری گفت: در سیلاب فروردین ٩٨ بیش از ۶۶ هزار واحد مسکونی و تجاری تخریب و حدود ۹۰ هزار واحد مسکونی و تجاری دچار خسارت عمده شد که در یک سال و چند ماه احداث بازسازی ومرمت شد.
به گزارش ایرنا، حسن روحانی در آیین بازسازی و نوسازی مناطق سیل‌زده که پس از سیلاب فروردین ۹۸ توسط دستگاه‌های دولتی و غیردولتی اجرایی شد، گفت: این افتتاح بیست و هشتمین افتتاح هفتگی ما در سال ۹۹ بود که ویژگی‌های خاص خود را دارد. تشکر و سپاس از همه دست‌اندرکارانی که در سال ۹۸ و ۶ ماهه ۹۹ تلاش کردند تا همه طرح‌هایی که مربوط به احداث یا تعمیر و مرمت در همه زیربناها و همچنین ساختمان‌های مسکونی و تجاری و ساختمان و راه‌ها به عمل بیاورند.
وی ادامه داد: در مجموع حادثه سیل ۹۸ حادثه تلخی برای همه بود به دلیل اینکه بسیاری از هموطنان خانه خود را از دست دادند و همان طور که در آمار اعلام شد ۶۶ هزار واحد مسکونی و تجاری از بین رفت که از نو تجدید بنا شد و حدود ۹۰ هزار واحد مسکونی و تجاری دچار خسارت عمده شد که در این مدت مرمت شد. روحانی گفت: این حادثه تلخ بود و در کنار آن شیرینی که این حادثه داشت، تأمین آب برای کشور بود که همه سدها پر شد و از لحاظ تأمین منابع آب، ‌آب‌خوان داری و آبخیزداری برای کشور مفید بود و منابع زیرزمینی سیراب شد اما در عین حال خسارت زیادی هم داشتیم.
رئیس جمهوری با بیان اینکه مردم ایران در طول چند سال گذشته در حوادث بسیار سختی سرافراز در تاریخ بودند، گفت: یکی از حوادث مربوط به سال ۹۸ بود. حوادث آخر سال ۹۸ و اوایل ۹۹ ملت ایران سرافراز بود. در داستان کرونا باز هم ملت سرافراز بود. در مسأله تحریم از ابتدای سال ۹۷ جنایتکاران کاخ سفید بر علیه ملت بزرگ اعمال کردند در هر سه بحران بزرگ و شدت ابتلا مردم سرافراز بیرون آمدند.

‌سیل همدلی
رئیس دولت تدبیر و امید اظهار داشت: در داستان سیل آنچه  مهم بود، همه مردم پای کار آمدند. رهبر معظم انقلاب که در همه مقاطع حساس رهبری  و هدایت می‌کنند در این مسأله هدایت کردند. همه نیروهای مسلح پای کار آمدند. همه نهادها و بنیادها و مردم پای کار آمدند. روحانی افزود: اینکه ما در طول مدت یک‌سال و چند ماه توانستیم تقریباً همه جاده‌ها و روستاها و خانه‌ها و مناطقی که در اثر سیل تخریب شده بود یا خسارت فراوان دیده بود به نهایت برسانیم یک کار بزرگ تاریخی بوده است. شاهد هم‌افزایی تلاش و کمک مردم  و همه مسئولین در این حادثه بودیم و همه فعال بودند. وی ادامه داد: بعد از حادثه سیل ۹۸ دولت در شرایط سختی بود. از ابتدای سال ۹۷ با مشکلات شدید اقتصادی و تحریم بی نظیر تاریخی مواجه بودیم اما در عین حال در همان ابتدای روزهای سیل تصمیمات مهمی را اتخاذ کردیم و حدود ۵ هزار میلیارد در همان روزهای اولیه تأمین کردیم برای اینکه فعالیت‌ها و خاکبرداری‌ها شروع شود. البته همه در این کار تلاش کردند و فعالیت کردند. رئیس جمهوری گفت: در دنیا سیل‌های مهمی به‌وجود آمده، آن‌هم نه در همه استان‌ها. تقریباً سراسر کشور و ۲۵ استان ما گرفتار سیل بود، و ۲۲ استان خسارت فراوان دید، ۳-۴ استان ما شرایط بحرانی داشت که همه اینها را ظرف یک سال و چندماه ترمیم کردیم.
‌فروردین ۹۸ پرافتخار
روحانی ادامه داد: در دنیا طوفان‌ها و سیل‌هایی در مناطقی حتی در کشورهای پیشرفته رخ می‌دهد که بعد چند سال هنوز مردم به مسکن خودشان نمی‌رسند و این جزو افتخارات ملی ما است. به نظر من پایان ۹۷ و فروردین ۹۸ به‌عنوان روزهای پرافتخار همکاری و ایثار ملت ایران در تاریخ ما ثبت شد.
وی افزود: در این حادثه به ما نشان داده شد که وقتی ما با طبیعت با بی‌انصافی و بی‌رحمی برخورد می‌کنیم، طبیعت چطور به ما عکس‌العمل نشان می‌دهد. وقتی ما اجازه می‌دهیم که مراتع و زمین‌های کشاورزی تخریب شوند، در زمین‌های شیبدار کشاورزی انجام شود، وقتی اجازه می‌دهیم که در مسیل و جایی که باید سیل عبور کند، عده‌ای ساختمان بسازند و مشکلاتی ایجاد می‌کنند. روحانی افزود: درست است که حوادث سیل در این چند سال اخیر مخصوصاً در سال ۹۷- ۹۸ - و در ۹۸-۹۹ هم با شدت کمتر داشتیم- و همان‌طور که وزیر نیرو هم اشاره کردند در ۵۲ سال گذشته در ۹ سال بوده که ما بارندگی بالای ۳۰۰ میلیمتر داشتیم، این بارندگی در یک سالی تشدید می‌شود و به خاطر تغییر اقلیم و شرایط جوی که امروز ایجاد شده، که آن هم به خاطر دستکاری بشر و اقدامات نادرست صورت گرفته و آب جمع می‌شود.  وی ادامه داد: در این حوادث ما دیدیم سد چقدر نقش داشته است. سدهایی که احداث می‌شود به ظاهر برای آب آشامیدن، کشاورزی و صنعت است اما در عین حال سدها در برابر سیل هم، سد مستحکمی است و در برابر سیل می‌ایستد. رئیس جمهوری با اشاره به سدهای استان خوزستان اظهار داشت: با وجود آن همه بارندگی که در خوزستان ایجاد شده است. اگر این سدها نبود چه اتفاقی می‌افتاد، اصلاً چیزی از خوزستان باقی نمی‌ماند. آماری بود مبنی بر اینکه در سد کرخه در ساعاتی، هشت هزار مترمکعب بر ثانیه در پشت سد آب وارد می‌شد. روحانی عنوان کرد: شب‌هایی در فروردین ۹۸، خصوصاً در آن شبی که لرستان و پلدختر دچار مشکل شده بودند ما تا صبح بیدار بودیم که ببینیم شرایط مردم در لحظه به لحظه چگونه است که مشکلات دارند. روزهای خیلی سختی برای مردم پیش آمد. اگر این سد وجود نداشت و تاب‌آوری نداشت، این آب همین‌طور به بیابان خوزستان وارد می‌شد و وضعیتی ناگواری پیش می‌آورد.
رئیس جمهوری تصریح کرد: همان‌طور که آقای اردکانیان هم گفتند ۲۰۰ سد بزرگ دنیا در حوادث سیل شکسته شده است و بزرگترین خسارت‌ها را به بار آورده وقتی که سد می‌شکند.
روحانی با بیان اینکه ۲۰۰ سد بزرگ دنیا در حادثه سیل شکسته شده و بزرگترین خسارت‌ها را ایجاد کرده است، گفت: در حادثه سیلاب سدی در کشور شکسته نشد و اینها سدهایی بودند که غالباً توسط مهندسان ایرانی طراحی و اجرا شده بودند. رئیس دولت دوازدهم با تأکید بر اینکه باید در مسأله سد سازی کوشا باشیم، گفت: دولت یازدهم و دوازدهم در مسأله سد در مقایسه با دیگر دولت‌ها کار بزرگی را انجام داده است. در این راستا سدهایی در حال ساخت است و تا آخر سال افتتاح می‌شود.
وی اظهار داشت: در زمینه سیل و زلزله باید پیش‌بینی‌های لازم را کنیم و خود را از پیش آماده کنیم. ساختمان‌های ما باید از ابتدا درست ساخته شود، در کنار گسل‌ها ساختمانی ساخته نشود. در جاهایی که درست لایروبی شده بود، مشکلی پیش نیامد. در گیلان و بخشی از مازندران دیدیم به دلیل لایروبی درست، مشکلی ایجاد نشد. لایروبی و ساختن سد برای پیشگیری است.
رئیس ‌جمهوری با تشکر از اقدامات سازمان هواشناسی تصریح کرد: این سازمان با پیش‌بینی‌های خود موجب شد تا بخشی از مشکل رفع و ما اقدامات درست انجام دهیم. این مسائل موجب شد تا متوجه شویم همه این سازمان‌ها در زمان خود چقدر تأثیرگذار و مهم هستند.
روحانی با بیان اینکه کشور با حوادث مختلف به صورت طبیعی مواجه است، خاطرنشان کرد: آنچه وزیر نیرو اعلام کرد که کشورهای اروپایی پیش‌بینی منابع بیشتری برای سیل کرده‌اند، نشان می‌دهد ممکن است برای سال‌های بعد گرفتار شویم. برای ما مهم است امروز پیش‌بینی‌های لازم را انجام دهیم.
وی اضافه کرد: من گروهی را برای بررسی سیل ۹۸ مکلف کردم که دانشگاه تهران مسئول آن بود و ۱۷ جلد کتاب تدوین شد که معلوم شد نقاط نقص و قوت ما چه بوده و چه اقداماتی لازم است انجام دهیم.
بیمه ساختمان هم به نفع دولت و هم به نفع مردم است
رئیس دولت دوازدهم بر اهمیت بیمه ساختمان‌ها در هنگام بروز حوادث طبیعی تأکید کرد و ابراز داشت: وقتی من با هواپیما به گلستان می‌رفتم، رئیس بیمه مرکزی هم در هواپیما بود. او گفت از هفته بعد شروع به ساخت می‌کنیم. اگر ساختمانی بیمه شد، در روز حادثه می‌توان اطمینان خاطر داشت. این مسأله به نفع دولت و هم به نفع مردم است.  روحانی افزود: بازسازی ساختمان‌هایی که در حادثه سیل و زلزله دچار مشکل شدند، با سرعت و دقت خوب انجام شد. نمی‌خواهیم خسارت و مشکلی ایجاد شود اما ساختمان‌هایی که در کرمان و آذربایجان در حادثه زلزله قبلی تخریب شده و توسط بنیاد مسکن ساخته شده بود، در حادثه بعدی دچار خسارت نشده بودند. در لرستان مجبور شدیم مکان برخی از روستاها را تغییر دهیم.  رئیس دولت تدبیر و امید یادآورشد: دیوارهای بتنی که در لرستان ساخته شده برای این است که در آینده اگر مشکل سیل پیش آمد، آمادگی داشته باشیم. اینکه وزیر راه گفت حدود۶۰۰ تا ۷۰۰ کیلومتر مکان جاده را عوض کرده‌اند. یعنی جای جاده‌های سیل زده عوض شده است چرا که جاده قبلی جایی ساخته شده که اگر باز سیل بیاید با مشکل روبه‌رو می‌شود.
وی افزود: بازسازی‌ها و تعمیرات و احداث بناها و زیربناها و زیرساخت‌ها بر مبنای آینده در صورتی که مشکلی برای کشور پیش بیاید بسیار حائز اهمیت است و من خوشحالم که مهندسین و تلاشگران ما و همه کسانی که برای بازسازی تلاش کردند، نیروهای مسلح، سپاه، ارتش، نیروی انتظامی، بنیادها و مردم که دست‌اندرکار بودند این مناطق سیل زده طوری ساماندهی شده است که اگر باز با این اتفاقات رخ دهد، با مشکلات کمتری مواجه می‌شویم. رئیس جمهوری ادامه داد: سیل‌هایی که در سال ۹۸ و ۹۹ نسبت به سال قبل رخ داد به خاطر  اقداماتی که از قبل شده بود خیلی با مشکلات کمتری مواجه شدیم. ما هم از لحاظ نرم افزاری باید کار کنیم، قانون، مقررات، اصول و هماهنگی‌های بیشتر و هم از لحاظ بیمه باید تلاش کنیم که این هم باید جزو نرم افزاری در نظر بگیریم و هم در سخت افزارها یعنی ساختن سدها و رودخانه‌ها و مسیل‌ها و آماده کردن آنها برای روزهای مبادایی که پیش رو خواهیم داشت.  روحانی گفت: من از همه ملت و همه نیروهایی که در این حوادث در این یک سال و نیم برای بازسازی و تعمیر تلاش کردند تشکر می‌کنم. از همه بنیادها و مسئولان، استانداران و فرمانداران بویژه در استان‌های گلستان و خوزستان که مشکلات زیادی در سیل داشتند نیز تشکر می‌کنم. رئیس دولت دوازدهم در پایان گفت: امیدوارم خودمان را برای حوادث غیرمترقبه پیش رو آماده کنیم تا بتوانیم از این اتفاقات سرافزار عبور کنیم.‌

طرح‌های افتتاح شده

روز گذشته 17 پروژه ملی بازسازی و نوسازی مناطق سیل‌زده فروردین ماه سال 1398 توسط وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی و راه و شهرسازی و بنیاد مسکن افتتاح شد. ایمن‌سازی و نگهداری راه‌های شریانی (هزار و 299 کیلومتر راه)، تعمیر و بازسازی ابنیه فنی و پل‌ها (752 دستگاه)، نگهداری راه‌های شریانی و روستایی (867 کیلومتر)، مرمت و بازسازی راه‌های اصلی و فرعی روستایی (7 هزار کیلومتر) از جمله طرح‌هایی است که توسط وزارت راه و شهرسازی در مناطق سیل‌زده کشور به مرحله بهره‌برداری رسیده است. آبخیزداری و آبخوان‌داری 740 هزار هکتار اراضی در 151 شهرستان، لایروبی و ایمن‌سازی 935 رشته قنات به طول 950 کیلومتر، مرمت و ایمن‌سازی 138 ایستگاه پمپاژ آب، بهسازی 5هزار و 700 کیلومتر جاده‌های بین مزارع، بهسازی 700 کیلومتر کانال‌های آب‌بر عمومی، زهکشی سطحی 51 هزار هکتار اراضی کشاورزی، مرمت و بازسازی 7 هزار و 650 کیلومتر راه‌های عشایری، کمک‌های بلاعوض به خسارت‌دیدگان، اعطای تسهیلات قرض‌الحسنه بانکی به خسارت‌دیدگان، امهال تسهیلات بانکی خسارت‌دیدگان و پرداخت غرامت بیمه کشاورزی خسارت دیدگان از جمله طرح‌ها و اقدامات انجام شده از سوی وزارت جهاد کشاورزی در مناطق سیل‌زده است. در حوزه بنیاد مسکن انقلاب اسلامی نیز احداث و نوسازی 7 هزار و 736 واحد مسکونی، تعمیر و بازسازی 13هزار و 96 واحد، اسکان موقت 7 هزار و 317 واحد و 8 هزار و 711 فقره پرداخت کمک معیشتی در استان گلستان، و همچنین احداث و نوسازی 58 هزار و 338 واحد تعمیر و بازسازی 77 هزار و 368 واحد و اسکان موقت 53 هزار و 204 واحد در دیگر استان‌های خسارت دیده از سیل و همچنین ایمن‌سازی و بهسازی 950 روستا که 333 هزار خانواده روستایی در 13 استان کشور از آن بهره‌مند شده‌اند، از جمله طرح‌های اجرا شده از سوی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی است که با دستور رئیس جمهوری افتتاح شد. مجموع طرح‌های افتتاح شده در مناطق سیل‌زده که در این مراسم و با حضور رئیس جمهوری به بهره‌برداری رسید، 15هزار و 270 میلیارد تومان هزینه به همراه داشته که 6 هزار و 270 میلیارد تومان از منابع عمومی و 9 هزار میلیارد تومان از تسهیلات بانکی تأمین شده است.