یمن با بدترین بحران انسانی جهان روبه رو است

دفتر سازمان جهانی بهداشت با انتشار پیامی در صفحه توئیتر خود، نوشت که مردم یمن با بدترین بحران انسانی جهان مواجه هستند. در این پیام توئیتری آمده است:
« یمن بدترین بحران انسانی جهان را تجربه می‌کند و با این وجود، با کمبود بودجه برای اقدامات بشردوستانه مواجه است.» طبق گزارش باشگاه خبرنگاران، سازمان جهانی بهداشت در ادامه می‌افزاید، این کسری بودجه به معنای آن است که ۹ میلیون نفر از مردم یمن با عدم دسترسی به خدمات بهداشتی اساسی تهدید می‌شوند و روند درمان بیش از یک میلیون کودک یمنی، که از سوء تغذیه رنج می‌برند، باید متوقف شود.
با تحمیل شدن جنگ بر یمن، تا کنون چند میلیون نفر آواره شده و اکثریت زیرساخت‌های شهری، اقتصادی و بهداشتی-درمانی این کشور تخریب شده است و هم اکنون این کشور بر اساس گزارش‌های سازمان ملل در شرایط قحطی و گرسنگی مطلق به علت محاصره از سوی عربستان است و همه‌گیری ویروس کرونا در جهان و شیوع آن در یمن، اوضاع انسانی و درمانی را بسیار وخیم کرده است. خبر دیگر اینکه، طی درگیری‌‌ میان شورای انتقالی جنوب (وابسته به امارات) و نیروهای دولت مستعفی یمن (وابسته به عربستان) در جنوب یمن، حدود 50 تن کشته شده‌اند. در همین حال، خبرهایی نیز از تمایل عربستان به پایان دادن جنگ یمن، به گوش می‌رسد. خبرگزاری رویترز به نقل از منابع اگاه گزارش داد که عربستان در مذاکرات با انصارالله‌، که مسئولان بلندپایه در آن حضور داشته‌اند، اعلام کرده است به شرط ایجاد یک منطقه امن در یمن، آتش بس در این کشور برقرار می‌کند. این منابع گفتند، عربستان اعلام کرده است که اگر انصارالله با ایجاد منطقه‌ای امن در مرز‌های عربستان موافقت کند، این کشور پیشنهاد آتش بس سازمان ملل را امضا می‌کند. با این حال، روزنامه الاخبار لبنان نوشت که عربستان در آستانه نشست گروه ۲۰ همزمان با موج انتقادات بین‌المللی از این کشور در زمینه حقوق بشر، برای بهره‌برداری حداکثری از اجلاس مذکور، درباره متوقف کردن جنگ یمن، دست به مانور تبلیغاتی می‌زند. به گفته منابع آگاه، در این زمینه عربستان شروع به انجام مانورهایی کرده که ارتباطی با سیاست‌های واقعی آن ندارد. در آستانه برگزاری نشست گروه 20‌، ریاض سعی دارد وانمود کند که تمایل دارد جنگ یمن را متوقف کند. ریاض با این تبلیغات دروغین، می‌خواهد در اجلاس مذکور مورد انتقاد قرار نگیرد.